Přeložit náš web

St, 9. 7. 2025.

Svátek má Drahoslava.

18.6 C
Olomouc
18.6 C
Prostějov
18.8 C
Přerov
15.8 C
Šumperk
12.8 C
Jeseník
Středa, 9. července 2025.

Svátek má Drahoslava.  Dobrý večer.

Film Mezi příkopy a valy připomene vyvraždění Čechoslováků z tzv. terezínského rodinného tábora

Pod záštitou organizace Post Bellum vznikl dokumentární film s názvem Mezi příkopy a valy, který představuje nejvýznamnější českou památku holocaustu – město Terezín. Jeho premiéra symbolicky proběhne 8. března v Praze, právě v den 80. výročí největší vraždy československých občanů v naší historii. Premiéra v Olomouckém kraji se uskuteční 13. března v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci od 18 hodin.

V České republice neexistuje jiné místo, které by bylo s holocaustem tak úzce spojené jako terezínské ghetto. Přesto se povedlo tento rozměr města pro veřejnost zcela vymýtit. Ne tak pro jeho obyvatele. Přestože se jedná z časového horizontu o „pouhé“ čtyři roky, pro obyvatele Terezína znamená nesmazatelnou historickou stopu, která je zřejmá až do současnosti. Dokumentární film Mezi příkopy a valy ukáže divákům město v jeho protikladech, napětích a jako otazník, na který se jen těžko hledá odpověď.

„To město je zaseklé v pocitu bez budoucnosti a zoufalství, které možná není jen o druhé světové válce, ale vyzařuje to tam na mě velmi intenzivně. V tom Terezíně je něco, co vyvolává extrémní pocit zmaru,“ míní dokumentarista a historik Martin Šmok, který v Česku zastupuje americkou Nadaci Šoa (USC Shoah Foundation) a je i průvodcem filmu. Vedle něj zaznívají v dokumentu vzpomínky pamětníků ze sbírky Paměť národa či rozhovor se současným starostou Terezína René Tomáškem.

Pražská premiéra 8. března připomene 80. výročí noci z 8. na 9. března roku 1944, kdy velení koncentračního tábora Osvětim – Birkenau poslalo na smrt do plynových komor 3792 židovských vězňů, deportovaných do tzv. terezínského rodinného tábora z terezínského ghetta půl roku předtím (6. září). Jednalo se o největší hromadnou vraždu československých občanů v našich novodobých dějinách. Další vězně rodinného tábora (sekce BIIb tábora Osvětim – Birkenau), kteří sem byli z Terezína deportováni v transportech v prosinci 1943 a v květnu 1944, pak čekal podobný osud ve dnech 10.–12. července 1944. Na rozdíl od březnového vyvraždění tentokrát několik vězňů prošlo selekcí. Z celkového počtu cca 17 500 vězňů rodinného tábora přežilo pouhých 1294.

Diváci v Olomouci uvidí film 13. března 2024 v 18 hod ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Po ukončení projekce je připravena debata s Petrem Papouškem, předsedou Federace židovských obcí ČR, a Jakubem Rálišem, ředitelem VMO.

Read More

Setkání s rektorem při příležitosti životního jubilea

Dvěma významným osobnostem spojeným s Univerzitou Palackého osobně popřál rektor Michael Kohajda k jejich životnímu jubileu. Oba oslavenci se letos dožívají 85...

Aktuální informace ke vstupenkám na sobotní Velkou Moravu. Do kdy bude předprodej?

Přinášíme aktuální informace ohledně vstupenek na sobotní festival Velká Morava. Předprodej v mezinárodní síti Ticketportal bude ukončen ve čtvrtek 10. července...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 28/2025

V novostavbách na ulici Jánského bydlí spousta mladých rodin. V okolí jim ale chybí park nebo prostor pro vyžití dětí. Plánuje zde město veřejnou zeleň nebo moderní hřiště pro...

Přerov zvažuje amfiteátr v parku Michalov

Letní scéna až pro 600 návštěvníků pod širým nebem. Tak by mohl vypadat přerovský amfiteátr v...

Jeseník hlásí největší pokles nezaměstnanosti napříč všemi okresy v republice

V Olomouckém kraji v červnu opět meziměsíčně klesl počet uchazečů o zaměstnání. A to celkem o...

Otevřená radnice 28/2025

V novostavbách na ulici Jánského bydlí spousta mladých rodin. V okolí jim ale chybí park nebo...

Kraj zblízka 28/2025

Olomoucký kraj zlevnil jízdné studentům a seniorům. Nově zaplatí jen čtvrtinu ceny, sleva bude platit na...