Přeložit náš web

Pá, 1. 12. 2023.

Svátek má Iva.

0.7 C
Olomouc
0.6 C
Prostějov
0.8 C
Přerov
0.8 C
Šumperk
-0.7 C
Jeseník
Pátek, 1. prosince 2023.

Svátek má Iva.  Dobré odpoledne.

Zlatá medaile pro Ivo Bartečka

Z rukou rektora Univerzity Palackého Martina Procházky převzal Zlatou medaili Za zásluhy o rozvoj UP historik a iberoamerikanista Ivo Barteček, dřívější děkan Filozofické fakulty UP. Ocenění obdržel při příležitosti životního jubilea.

Ivo Barteček, od roku 2018 emeritní profesor Univerzity Palackého, obdržel při příležitosti životního jubilea Zlatou medaili Za zásluhy o rozvoj UP. Medaili převzal z rukou rektora UP Martina Procházky, v jeho pracovně se s gratulací připojili Jana Burešová z katedry historie FF UP, Jan Stejskal, děkan FF UP a kancléř univerzity Martin Tomášek.

„Vážím si ocenění, které je provázeno mou mateřskou univerzitou, a to v roce univerzitního výročí, 450 let od založení. I toto zavazuje,“ uvedl Ivo Barteček. 

Absolvent historie a německé filologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a Humboldtově univerzitě v Berlíně začal působit jako vysokoškolský učitel počátkem devadesátých let 20. století. Habilitační i profesorské řízení absolvoval na Univerzitě Palackého v oboru Obecné dějiny. V letech 1998–2004 byl vedoucím katedry historie FF UP, v letech 2003 – 2010, tedy ve dvou funkčních obdobích, zastával i funkci děkana FF UP. V letech 2012–2014 byl děkanem Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Baťi ve Zlíně.

V profesní kariéře se zabýval dějinami novověku, v postgraduálních seminářích se specializoval na dějiny iberoamerického světa. Věnuje se středoevropsko-latinskoamerickým vztahům, vystěhovalectví a exilu, dějinám cestopisu. Je autorem řady publikaci, absolvoval několik desítek zahraničních studijních a konferenčních pobytů v Evropě, Jižní Americe, USA, Izraeli a Japonsku.

„Svůj čas dělím mezi historii a umění, věnuji se proměnám společností a reflexi těchto proměn uměním. To vše v čase novověku. Téma vystěhovalectví a exilu, Čechů v cizině, sleduji na příkladech Latinské Ameriky a ´modelové evropské laboratoře´- v Chorvatsku,“ doplnil laureát ocenění.

Ivo Barteček je členem správního výboru Československého ústavu zahraničního Praha, členem redakčních rad několika časopisů, je organizačně i pedagogicky aktivní v Asociaci starožitníků České republiky, lektorem Rudolfinské akademie AS ČR, kde přednáší na téma Společnost a umění/Světové umělecké sbírky. Paralelně se témuž věnuje i na Univerzitě Palackého v rámci Univerzity třetího věku. Kurátorsky činný je v rámci 3KinoFest Praha a ve 3Kino Art Pasáž Praha.

Read More

Nádoby na bioodpad z ulic nezmizí, sběr bude letos poprvé probíhat i přes zimu

Nádoby na bioodpad, které jsou umístěny na veřejných prostranstvích v Přerově a v Předmostí, se letos na zimu ze svých stanovišť  odvážet...

Univerzita otevřela dveře uchazečům o studium

Fotky jsou fajn, videa jsou ještě lepší, ale vůbec nejlepší je se přesvědčit na vlastní oči. Přesně z toho důvodu zamířily davy...

Neuteklo vám?

00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má letos několik novinek. Takový je obsah listopadového dílu pořadu „Šumperk – Živá brána...
00:02:25

V Troubelicích mají po sto letech nový kulturní dům

Obec Troubelice na Uničovsku se může pochlubit novým kulturním domem. Navíc s ojedinělou a originálně pojatou...
00:00:43

Dobrovolní hasiči dostali nové vybavení i plyšáky

Nové zásahové vybavení si z rukou olomouckého primátora převzali dobrovolní hasiči. Jednalo se hlavně o ochranné...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...