Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 14. 8. 2022.

Svátek má Alan.

CzechEnglishPolishUkrainian
19.3 C
Olomouc
18.8 C
Prostějov
19.8 C
Přerov
18.5 C
Šumperk
17.7 C
Jeseník
Neděle, 14. srpna 2022.

Svátek má Alan.  Dobré ráno.

Život s pohybem: Letní škola jógy Univerzity třetího věku

„Pohyb je život!“ Právě tento známý slogan naplňuje beze zbytku zhruba dvacítka cvičenců jógy, která se dvakrát týdně po ránu schází pod širým nebem na trávníku na parkánech UP. Na sobě pohodlné sportovní oblečení, na zemi karimatky. Na první pohled se nijak neliší od spousty dalších fanoušků jógy cvičících v parku. Na druhý pohled je ale znát, že rozdíl tu je. Jsou o něco zkušenější než jiní. Jde totiž o frekventanty programu Univerzity třetího věku UP (U3V).

Programy U3V už dávno nenabízejí jen přednášky v učebnách. Součástí stále se rozšiřující nabídky jsou i kurzy věnující se zdravému životnímu stylu. „Letní škola jógy je jedním takovým kurzem, jehož cílem je probudit zájem o sebe a svůj život.

Spojení fyzického a duševního cvičení podporuje jak fyzickou kondici, tak i duševní pohodu. Přínosem je vedle posílení svalů a uvolnění různých fyzických bloků i zklidnění mysli,“ vysvětluje Klára Tesaříková Čermáková, vedoucí oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce UP. Jak připomíná, právě kurzy jógy, které se cvičily a cvičí venku, mohly být jediným programem, který nebyl v posledních třech letech kvůli pandemii covid-19 omezen. V deseti hodinu a půl trvajících lekcích se pod vedením lektorky Lucie Komínkové učí zájemci nejen jednotlivé techniky, ale dostávají i teoretické základy. V tištěných materiálech najdou informace například o tom, jak upravit stravu nebo jaké techniky používat ke zklidnění mysli.

„Já jsem za ty tyto kurzy velmi ráda. Cvičení už se stalo součástí mého každodenního života.  Když jsem procházela těžkým životním obdobím, tam mi právě jóga velmi pomáhala,“ říká Hana Labská, která se účastnila jak loňské, tak i letošní Letní školy jógy. Pochvaluje si i velmi dobrou a vstřícnou lektorku, která lekce uzpůsobuje starším cvičencům.

Ani s podzimem, ale možnosti aktivního pohybu z nabídky U3V nezmizí. „Od září zařazujeme do běžné výuky i program Tai chi pro zdraví, kam je již nyní přihlášeno téměř 30 účastníků z řad seniorů. Kurz je určen pro každého, kdo si chce jemným a nenásilným způsobem zlepšit své zdraví,“ dodává Klára Čermáková Tesaříková.

[odkaz na zdroj]

Derby pro devatenáctku. Baník porazila 3:0

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Devatenáctka v derby porazila Baník. Sedmnáctka prohrála

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Neuteklo vám?

00:06:40

Kraj zblízka 32/2022

Loučná nad Desnou se historicky jmenovala Wiesenberg, tedy Luční hora. Obec se nyní snaží vrátit k tradici a začala před třemi lety vysazovat luční louky. Rozkvetlé květy plné včel...
00:02:25

V Drahanech se o víkendu představí unikátní technika z druhé světové války

V Drahanech na Prostějovsku si o víkendu dají dostaveníčko příznivci historické vojenské techniky. V sobotu se...
00:00:30

Domů nedojel, ustlal si na stezce

Posilněn alkoholem sedl na kolo a vyjel do přerovských ulic. Starší muž domů ale nedojel. Na...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...
Generated by Feedzy