Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 5. 12. 2022.

Svátek má Jitka.

CzechEnglishPolishUkrainian
5.8 C
Olomouc
5.8 C
Prostějov
5.9 C
Přerov
5.3 C
Šumperk
6.5 C
Jeseník
Pondělí, 5. prosince 2022.

Svátek má Jitka.  Dobré ráno.

Zimní semestr a covid: Nelekejte se, ale nepolevujte v obezřetnosti

Rádi bychom nechali po dvou letech běžet univerzitní život bez pojmů covid-19 či koronavirus, ale bohužel z toho nejsme ještě úplně venku. Nepropadejte nicméně trudnomyslnosti, v tomto textu nepřicházíme s žádnými omezeními (a věříme, že to tak zůstane) – chceme pouze připomenout prosbu o obezřetnost a ohleduplnost k sobě i svému okolí. Opakování je v tomto případě nejen matkou moudrosti, ale i zdraví.

Přestože problematiku onemocnění covidem upozadila jiná témata a aktuálně nejsou v platnosti žádná plošná protiepidemická opatření, počty pozitivně otestovaných se nyní v ČR pohybují okolo 4 000 osob denně (ve všední dny) a dá se předpokládat, že s příchodem podzimu neklesnou.

Na pořadu dne je tedy i nadále ohleduplnost, kterou bychom ostatně měli mít na paměti běžně – a to jak k okolí, tak ke svému vlastnímu zdraví. Stále bychom měli věnovat zvýšenou pozornost hygieně rukou a izolovat se od svých kolegů či spolupracovníků při známkách respiračního onemocnění. Nebojme se ani teď používat respirátor, necítíme-li se zcela zdrávi, abychom ochránili své okolí, a také v případě, že máme obavy o své vlastní zdraví. Respirátory pro preventivní případy je možné si jednotlivě vyzvednout na Referátu bezpečnosti a požární ochrany UP (BOZP), sídlícím na adrese Křížkovského 8.

Základem je dodržovaní pravidel a vstřícná komunikace

Vedení univerzity v rámci snahy o trvalé udržení standardního režimu zimního semestru prosí a apeluje na všechny své zaměstnance i studenty, aby v případě nařízené izolace poctivě dodržovali její pravidla, především izolaci od kolegů a spolužáků, a to nejen v kancelářích či při výuce, ale i v jiném prostředí (koleje, společenský život). Lze snad dnes již považovat za samozřejmost, že obdobně je třeba se chovat i při pouhém podezření na možnou nákazu nemocí. Na kolejích zůstává vyčleněno několik karanténních lůžek pro ubytované studenty.

Pedagogy vyzývá vedení univerzity ke vstřícné komunikaci směrem ke studentům s respiračními potížemi. Pokud to povaha výuky dovoluje, je žádoucí umožnit dočasnou vzdálenou účast na výuce či náhradní plnění povinností, to vše s cílem předejít případnému rozšíření nemoci.

Zaměstnance a jejich vedoucí pracovníky vybízí vedení univerzity k efektivní a vstřícné komunikaci, která umožní předejít případnému šíření nemoci na pracovišti. V případě podezření na onemocnění covidem vzdáleně (telefonicky, e-mailem apod.) ohlaste tuto skutečnost svému přímému nadřízenému a domluvte se na dalším postupu. Pokud podezření přetrvává, případně se covid potvrdí, umožněte svým podřízeným využití práce na home office po dobu trvání podezření či po dobu nařízené izolace, pokud má zaměstnanec o sjednání této formy výkonu práce zájem a povaha práce to umožňuje. Dohodu o práci z domova naleznete na univerzitním webu.

Co se týká případného preventivního otestování přímo v zaměstnání, kontaktujte svého přímého nadřízeného. Zaměstnanci rektorátu si mohou samotest v případě, že není na jejich pracovišti dostupný, vyzvednout na referátu BOZP (Křížkovského 8) – po předchozí telefonické domluvě.

Doporučení hygieniků

Také Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje vydala již v polovině prázdnin preventivní doporučení určené primárně poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb, ve kterém ale zaznívá i apel pro širší veřejnost: „Obecně pak rizikovým skupinám populace a seniorům doporučujeme v případě pobytu v uzavřených prostorách, typu čekárny, ordinace, MHD apod. používat respirátor, dodržovat základní hygienu rukou a v neposlední řadě včas podstoupit očkování či aplikaci posilující dávky očkování.“

Od července je zároveň otevřena možnost podstoupit čtvrtou dávku očkování. Přehled aktuálně otevřených očkovacích míst včetně podrobného rozpisu dostupných vakcín naleznete na webu ockoreport.uzis.cz.

Další vývoj situace bude vedení univerzity i nadále permanentně monitorovat a jakékoliv případné změny v režimu na její půdě v souvislosti s šířením onemocnění covidem-19 naleznete jako vždy primárně na speciálním covid webu UP, případně dalších kanálech. Je naším společným zájem udělat vše pro to, aby nebyla další opatření potřeba.

Aktuální počty nakažených v České republice a další související statistiky lze sledovat na webu ministerstva zdravotnictví.

[odkaz na zdroj]

Sigmáci v pondělí budou prodávat punče pro dobrou věc

Šestice hráčů Sigmy bude v pondělí na stánku Dobrého místa pro život rozlévat punč. Výtěžek charitativní akce poputuje na podporu dětského centra...

Čtvrtý ročník e:LIGY startuje! Sigmu čeká Mladá Boleslav

Nejkvalitnější turnaj v kompetitivním hraní konzolové hry EA SPORTS™ FIFA 23" v Česku startuje už tuto neděli. Do e:LIGY se opět zapojí...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy