Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 2. 12. 2022.

Svátek má Blanka.

CzechEnglishPolishUkrainian
0.2 C
Olomouc
0.2 C
Prostějov
0.5 C
Přerov
-1.2 C
Šumperk
-0.8 C
Jeseník
Pátek, 2. prosince 2022.

Svátek má Blanka.  Dobré ráno.

Workshop řešil užití moderních technologií ve výuce a unijní právní praxi

Deset příspěvků odborníků z pěti evropských zemí se podařilo vměstnat do programu workshopu Modern technologies in teaching and EU legal practice – new approaches and challenges in the times of a war in Ukraine. Jednodenní akci, výjimečnou zaměřením i složením účastníků, pořádalo Jean Monnet Centre of Excellence in EU Law při právnické fakultě.

Odborné setkání bylo dalším výstupem z projektu European Union and the Challenges of Modern Society: Legal Issues of Digitalization, Robotization, Cyber Security and Prevention of Hybrid Threats. Zapojeno je do něj pět evropských univerzit a koordinuje jej právě olomoucké Jean Monnet Centre of Excellence. „Náš mezinárodní projekt je zaměřený na právní regulaci moderních technologií v evropském právu. Otázky digitalizace, robotizace a kybernetické bezpečnosti jsou v posledních měsících v centru zájmu Evropské unie. Důležitost a aktuálnost tématu navíc umocnily epidemie covidu a válka na Ukrajině,“ řekla Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence a hlavní organizátorka workshopu. Jako příklad aktuálního vývoje v této oblasti uvedla dokument věnovaný použití umělé inteligence ve výuce na základních školách, včetně etického kodexu, který v říjnu přijala Evropská komise.

Workshop Modern technologies in teaching and EU legal practice se pořadatelé rozhodli zaměřit na méně probádané oblasti. Experti z pěti států hovořili a diskutovali například o nových metodických a pedagogických přístupech ve výuce ve světle moderních technologií, o efektivním využívání moderních technologií při hledání adekvátního uplatnění absolventů vysokých škol nebo o digitálních pracovních platformách. Diskutovány byly i otázky spojené se zaváděním moderních technologií do praxe, mimo jiné problematika využívání moderních technologií ve spotřebitelském právu nebo využití umělé inteligence a s tím spojené problémy právní praxe.

Na úvod pozdravil účastníky workshopu osobně Martin Procházka, rektor UP, na dálku pak Volodymyr Bugrov, rektor Národní univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě, a tajemnice ukrajinského velvyslanectví v ČR.

Program pořadatelé rozdělili do čtyř tematických bloků. Jeden z nich moderoval Peter-Christian Müller-Graff, expert z Univerzity Heidelberg. Aktivně se konference účastnili vysokoškolští pedagogové a experti z partnerských univerzit a také přední odborníci ze státních institucí. Příspěvek si připravila například Kseniia Smyrnovová, prorektorka Národní univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě. Jako téma zvolila nové formy online výuky ve válečných podmínkách. „Soňa Matochová, vedoucí oddělení analytického Úřad pro ochranu, přiblížila otázku umělé inteligence z hlediska ochrany dat a soukromí. Naši fakultu aktivně reprezentovali proděkani Maxim Tomoszek a Blanka Vítová. Zajímavá byla také prezentace z oboru pracovního práva kolegů Petra Podrazila a Tomáše Tintěry nebo vystoupení Ondřeje Filipce z katedry politologie a společenských věd,“ vyjmenovala Naděžda Šišková

Do programu se podařilo zařadit vstup Vasyla Kapusteje a Andreje Poleščuka, studentů olomoucké právnické fakulty, kteří se aktivně zapojují do pomoci Ukrajině a přes sociální sítě šíří aktuální informace o ruské invazi. Oba připomněli, že listopad je na PF UP měsícem pomoci Ukrajině a fakulta vyhlásila materiální sbírku.

Workshop Modern technologies in teaching and EU legal practice se konal na právnické fakultě 3. listopadu hybridní formou a konferenčním jazykem byla angličtina.

Jean Monnet Network – European Union and the Challenges of Modern Society (Legal Issues of Digitalization, Robotization, Cyber Security and Prevention of Hybrid Threats), pod jehož hlavičkou se akce uskutečnila, je výzkumné konsorcium sdružující vedle Univerzity Palackého v Olomouci jako hlavního koordinátora také Univerzitu Heidelberg, Tallinnskou technologickou univerzitu, dále pak Univerzitu Komenského v Bratislavě, a Národní univerzitu Tarase Ševčenka v Kyjevě.

[odkaz na zdroj]

Krajští a městští radní společně jednali o důležitých projektech

Na stole byla témata školství, dopravy, sportu, kultury, sociální oblasti, financí a velkých investic.

Sigmu v pátek čeká přípravný zápas proti Kvítkovicím

Áčko sice poslední soutěžní zápas na podzim odehrálo v sobotu v Liberci, do konce kalendářního roku ještě ale svěřenci trenéra Jílka několik přípravných...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:41

V Týně nad Bečvou budují kanalizaci a čističku. Stavba přinesla dopravní omezení

Už několik měsíců musí řidiči při průjezdu Týnem nad Bečvou počítat s dopravními omezeními. V obci...
00:00:49

Hasiče, záchranáře i policisty prověřilo cvičení. U Jívové si zkoušeli zásah u nehody...

Poblíž drážního tunelu u obce Jívová na Olomoucku se srazily dva vlaky. Na místě byly desítky...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz...
Generated by Feedzy