Jan Štěpán, vedoucí Zemského archivu v Opavě s pobočkou v Olomouci nám ukazuje jeden z plánků, který je součástí vzácných dokumentů zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Takzvané translokační plány z 18. století jsou součástí archivů olomouckého arcibiskupství. Křesťanské domy byly v plánku zakresleny fialovou barvou, zatímco židovské žlutou barvou. Detailně je pak je opravdu vidět, že jsou tady zachycena okna, dveře a podobně. A hlavně původní rozdělení města, které dnes nenajdeme.
Proto jsou plánky tak unikátní. Zachycují podobu tehdejších měst nebo velkého množství tehdejších měst českých a moravských zemích. Pro řadu z nich je to první vyobrazení města jako takového. Jedná se o soubor plánků Lipníku nad Bečvou a židovského ghetta v Osoblaze. Historikové se zaměřovali na hradební opevnění města a jeho nejbližší okolí. Smyslem mělo být rozdělení křesťanské a židovské obce tak, aby v případě procesí, která se často konala i kolem města, nedocházelo ke stýkání jednotlivých skupin obyvatelstva nebo aby na sebe skupiny viděly.
Pouze málokdy se stalo, že by jednotlivé obce od sebe byly odděleny. Obyvatelstvo tehdy bylo tak různorodé, že by to ani nebylo možné.
Historické fondy jsou uloženy tady v Zemském archivu v Olomouci. Tři patří olomouckému arcibiskupství, dva jsou státní. Významné fondy jsou od roku 2018 kulturní památkou, loni byly zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, letos byly oficiálně vyhlášeny.