Přeložit náš web

St, 12. 6. 2024.

Svátek má Antonie.

16.7 C
Olomouc
17.1 C
Prostějov
16.4 C
Přerov
14.4 C
Šumperk
13.5 C
Jeseník
Středa, 12. června 2024.

Svátek má Antonie.  Dobrý večer.

Výzva tělovýchovného lékařství: vydejte se za slavnými rodáky

Slavní rodáci, respektive místa spojená s nějakou známou osobností, jsou tématem pohybové výzvy se soutěží o lázeňský pobyt, kterou vyhlásila Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. Fotky z výletů mohou účastníci sdílet do 30. září.

Je to již počtvrté, co se takovou výzvou snaží klinika motivovat veřejnost k pohybu. Předchozí ročníky, kdy byly ve středu pozornosti rozhledny, studánky či sakrální památky, měly u příznivců turistiky a cykloturistiky úspěch. Do facebookové skupiny výzev se přidaly více než tři stovky lidí.

„Výlet za nějakým konkrétním cílem vnímáme jako ideální start k aktivnímu přístupu k vlastnímu zdraví. Snažíme se vždy vymyslet něco atraktivního, co by zájemce přimělo k turistice nebo cykloturistice. Letos chceme účastníky vyslat k místům, která upomínají na slavné rodáky nebo slavné osobnosti, které v obci nebo městě žily či pobývaly,“ vysvětluje přednostka pořádající kliniky Eliška Sovová.

Letošní výzva probíhá 30. září. Do tohoto dne mohou účastníci vyrážet na výlety nejen po Česku a z navštívených míst sdílet své fotografie s krátkým popiskem a hashtagem #ZaSlavnymiRodaky ve facebookové skupině nazvané Za slavnými rodáky.

„Upomínkou na slavného rodáka či známou osobnost se rozumí pamětní deska či památník, tedy fyzický doklad vypovídající o narození či pobytu osobnosti. Netrváme ale na tom, aby soutěžící navštěvovali jen například Freudův Příbor nebo Palackého Hodslavice. Může samozřejmě jít také o osobnosti místního, regionálního významu nebo dokonce památníky upomínající místní rodáky bojující ve světových válkách. O to bude soutěž pro další soutěžící i pro nás zajímavější, protože se dozvíme o místech, o kterých jsme dosud nevěděli,“ dodává Eliška Sovová.

Ve výzvě se soutěží o víkendový pobyt v Lázních Slatinice a o řadu dalších cen od Fakultní nemocnice a partnerů, přičemž stejně jako v minulých ročnících platí, že čím více navštívených míst, tím větší šance na výhru. Udělovat se bude i speciální slatinická cena, a sice za fotku od fontány v areálu slatinických lázní coby připomínky někdejšího starosty obce a lékaře Josefa Reindla. Podrobná pravidla výzvy jsou k dispozici zde, do soutěžní facebookové skupiny se pak můžete přihlásit zde.

Hýbat se s Fakultní nemocnicí Olomouc můžete také u přírodního koupaliště Poděbrady, kde v sobotu 18. května proběhne akce Pohybrady. Program, na kterém se podílí i Fakulta zdravotnických věd UP, nabídne mimo jiné stanoviště, kde můžete absolvovat základní vyšetření zdravotního stavu, možnost vyzkoušet si jízdu na koloběžkách, nordic walking nebo paddleboarding, uskuteční se také Běh na zdraví a k vidění i sanitka urgentního příjmu. Kompletní program najdete zde

Read More

Nemocnice AGEL Jeseník obdržela darem fotografie od cestovatelky Aleny Ceplové

Fotoobrazy z výstavy z Vlastivědného muzea Jesenicka byly na základě hlasování návštěvníků darovány Nemocnici AGEL Jeseník. Read More

DIGEOCAT & Lib: digitální nástroj pro efektivnější výzkum cestopisných textů

Odborníci, studenti i laická veřejnost budou mít na přelomu let 2025/26 k dispozici nástroj, který jim umožní efektivnější výzkum rozsáhlého korpusu...

Neuteklo vám?

Téma týdne 23/2024

Neutěšený stav areálu tržnice se zásadně nezměnil několik desítek let. Jeho současným správcem je od roku 2022 Výstaviště flora Olomouc. Prostor je poměrně frekventovaným místem, kudy denně projde mnoho...

Olomouc oslavila svůj svátek

Čestné stráže, průvod, folklór i žehnání alegorické sochy. Letošní Svátky města Olomouce jsou za námi. Ve...

Kvalita vody přírodního koupaliště Poděbrady je vhodná ke koupání

První letní dny pomalu ale jistě vybízejí ke koupání. Například oblíbené přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových...