Přeložit náš web

So, 20. 7. 2024.

Svátek má Ilja.

25.9 C
Olomouc
26.3 C
Prostějov
25.8 C
Přerov
24.9 C
Šumperk
24 C
Jeseník
Sobota, 20. července 2024.

Svátek má Ilja.  Dobrý večer.

Výzva Do práce na kole zná vítěze univerzitního souboje i olomoucké soutěže

Na 130 zaměstnanců univerzity se po celý květen rozhodlo vyměnit auto za kolo, koloběžku, chůzi a případně také MHD – přinejmenším u cest do práce. Zapojili se totiž spolu s dalšími 24 568 účastníky do celorepublikové výzvy Do práce na kole. Jednotlivci i celé týmy spolu soupeřili v několika kategoriích, a to jak v souboji fakult a součástí UP, tak v olomoucké soutěži. Vyhlášení výsledků během úterního večera pak zakončila debata o bezpečné cestě do školy.

Zaměstnanci univerzity tvořili v 41 týmech téměř 10 % všech účastníků v Olomouci. Celkem ujeli či ušli 31 536 km, uskutečnili 4 742 jízd, a ušetřili tak 4 068 kg CO2. Celková průměrná pravidelnost (tedy podíl „neautomobilových“ cest vůči všem květnovým cestám do práce) činila 85 %.

Souboj fakult a součástí UP, který se letos konal vůbec poprvé, vyhrála lékařská fakulta, a stala se tak prvním držitelem putovního poháru. Jako jediná totiž dosáhla 90% hranice pravidelnosti, a to díky čtyřem týmům se 100% pravidelností. Její zaměstnanci ujeli celkem 4 480 km.

Do finále soutěže nejlepších univerzitních týmů se dostalo celkem 16 týmů s pravidelností 90 % a více. O třech vítězných týmech už potom rozhodlo losování. Ceny si nakonec převzaly týmy PUPíci z Vydavatelství UP, Mikrobiocyklisti z lékařské fakulty a Igi z pedagogické fakulty.

Třetí soutěžní kategorií byl počet najetých kilometrů. Vítězi jsou Adéla Galandáková z lékařské fakulty, která během května ujela 732 km, a Petr Dvořák z přírodovědecké fakulty se svými 1 166 kilometry.

„Ráda bych poděkovala všem, kteří se letos do výzvy v rekordním počtu zapojili, a poblahopřála vítězům. Doufám, že nám nadšení pro bezmotorovou dopravu vydrží nejméně do října! Zároveň se těším, že se v dalším ročníku potkáme s dalšími kolegy, ať už jezdí do práce bez auta běžně, nebo se rozhodnou tento způsob teprve vyzkoušet,“ řekla Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje UP a zároveň jedna z účastnic kampaně.  

Následně byly vyhlášeny také výsledky olomoucké soutěže. Večer zakončila debata na téma Bezpečná cesta do školy, jejímiž hosty byli Stanislav Losert (cyklokoordinátor města Olomouce), Martin Luňáček (odbor koncepce a rozvoje SMOl), Jaroslav Burian (katedra geoinformatiky UP), Tomáš Opatrný (prorektor pro udržitelnost UP) a Kateřina Nastoupilová (Centrum Semafor).

Kompletní informace o výzvě jsou na webu Do práce na kole, podívat se můžete také na statistiky pro Olomouc a pomocí filtru i pro Univerzitu Palackého.

[odkaz na zdroj]

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Filmouka aneb Čtěte si (nejen) s dětmi o filmu

Využít letní období ke společnému čtení s dětmi není nikdy na škodu. A pokud takové čtení zábavnou formou vzdělává, není to na...

OPĚT SI ZABĚHÁME V BARVÁCH A PODPOŘÍME NÁHRADNÍ RODINY

Druhý ročník Duhového běhu města Jeseník pro rodiny vlastní i náhradní se uskuteční v sobotu 14. září ve Smetanových sadech. Registrace na...

Neuteklo vám?

Téma týdne 29/2024

Brány Androva stadionu v Olomouci se poprvé fanouškům otevřely před čtyřiaosmdesáti lety. Od té doby prošel několika rekonstrukcemi. Poslední významná byla v roce 2015, kdy se zmodernizovalo klubové zázemí...

Výstava Lidé odvedle ve VMOL přiblíží svět hendikepovaných

Výstava s názvem Lidé odvedle ve Vlastivědném muzeu v Olomouci se snaží poukázat na to, jak...

Řidiči už projedou po nové silnici ze Seloutek do Domamyslic

Nová silnice spojuje obce Seloutky s Domamyslicemi na Prostějovsku. Řidiči tudy po dobu rozsáhlých oprav dvoukilometrového...

Téma týdne 29/2024

Brány Androva stadionu v Olomouci se poprvé fanouškům otevřely před čtyřiaosmdesáti lety. Od té doby prošel...

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...