Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 25. 6. 2022.

Svátek má Ivan.

CzechEnglishPolishUkrainian
18.1 C
Olomouc
17.8 C
Prostějov
18.7 C
Přerov
20.2 C
Šumperk
19.2 C
Jeseník
Sobota, 25. června 2022.

Svátek má Ivan.  Dobré ráno.

Výzkumníci debatovali o využití dat ze sledování pohybu očí

Představení eye-tracking výzkumu, analytického nástroje eyetRack určeného k rekurentní kvantifikační analýze eye-tracking dat produkovaných systémy SMI a Tobii i experiment zaměřený na geometrickou představivost v rovině mohli sledovat účastníci prvního setkání výzkumníků pracujících s technologií eye-tracking na Univerzitě Palackého, která se uskutečnila na katedře geoinformatiky přírodovědecké fakulty.

„Sledování pohybu očí se na geoinformatice věnujeme už od roku 2011 a technologii eye-tracking používáme zejména pro hodnocení a optimalizaci map. Všiml jsem si, že na univerzitě je stále více pracovišť, která se touto technologií zabývají, proto jsem připravil setkání, na kterém jsme všichni mohli sdílet své zkušenosti,“ popsal organizátor Stanislav Popelka z katedry geoinformatiky.

Setkání se zúčastnili odborníci napříč Univerzitou Palackého. Petra Hypšová z katedry psychologie filozofické fakulty například představila probíhající pilotní studii, ve které je cílem bezkontaktními metodami rozpoznat pravdu a lež. Kromě eye-trackingu využívá ve svém výzkumu také speciální software FaceReader a termokameru. Jana Slezáková z katedry experimentální fyziky přírodovědecké fakulty uvedla probíhající eye-tracking experiment zaměřený na geometrickou představivost v rovině. Podobné téma prezentovala i Monika Prokešová z katedry algebry a geometrie, která se prostorovou představivostí zabývá také, ale neomezuje se na rovinu. 

„Velký ohlas mělo představení prototypu aplikace pro tvorbu sekvenčních grafů od Michaely Vojtěchovské z katedry geoinformatiky. Výstupy z této aplikace by se totiž perfektně hodily pro vyhodnocení obou výše zmíněných experimentů zaměřených na prostorovou představivost, ale uplatnění aplikace najde i v jiných oblastech,“ uvedl Stanislav Popelka.

Kamila Fačevicová z katedry matematické analýzy se věnovala magisterské práci své studentky Veroniky Kalabusové, která vytvořila online analytický nástroj eyetRack. Slouží k rekurentní kvantifikační analýze eye-tracking dat produkovaných systémy SMI a Tobii. Tento nástroj je zdarma dostupný na adrese www.eyetracking.upol.cz/tools. Tomáš Bubík z Oddělení religionistiky katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie filozofické fakulty informoval o nedávno vzniklé kognitivní laboratoři CO-LAB vybavené stacionárním eye-trackerem, mobilními eye-tracking brýlemi i virtuální realitou s eye-trackingem. Kromě technologií pro sledování pohybu očí je v laboratoři i systém Motion Capture a dvě EEG zařízení. „Po představení laboratoře následovala prezentace dvou plánovaných experimentů. První z nich je zaměřen na prosociální chování, ve druhém je plánováno hodnocení muzejních expozic,“ doplnil Stanislav Popelka.

Prezentace Moniky Ptáčkové z Ústavu speciálněpedagogických studií pedagogické fakulty se zaměřila na plánovaný eye-tracking experiment, který je orientovaný na čtení respondentů s dyslexií. Tento experiment navazuje na magisterskou práci autorky, ve které byla kromě eye-trackingu využita i funkční magnetická rezonance.

Setkání se zúčastnilo celkem 15 účastníků z 11 pracovišť. „Rád bych v organizování těchto setkání pokračoval. Příští plánuji už v zimním semestru příštího akademického roku. Pokud je na naší univerzitě někdo, kdo eye-tracking využívá, a dosud jsem jej neoslovil, ať se na mě neváhá obrátit,“ dodal Stanislav Popelka, kterého mohou zájemci kontaktovat na e-mailu stanislav.popelka@upol.cz.

[odkaz na zdroj]

Městský architekt: Obyvatelé musí být na prvním místě

Městským architektem v Šumperku se stal Ivo Tuček, který vzešel vítězně z výběrového řízení. 

Neuteklo vám?

00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na nový úsek cyklostezky z Holického lesa navazuje pouze polní cesta? Na tyto otázky...
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...