Přeložit náš web

Pá, 28. 3. 2025.

Svátek má Soňa.

6.1 C
Olomouc
6 C
Prostějov
6.2 C
Přerov
5.2 C
Šumperk
4.4 C
Jeseník
Pátek, 28. března 2025.

Svátek má Soňa.  Dobré ráno.

Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci přibližuje vulkanickou minulost Moravy a Slezska

Do pradávných dob, kdy území dnešní Moravy a Slezska pokrývaly četné sopky chrlící žhavou lávu a mohutná oblaka popela, zavede návštěvníky výstava Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska instalovaná ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Na její přípravě se podíleli odborníci z katedry geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. K vidění je do 30. října.

„V první části výstavy se návštěvníci seznámí s fenoménem vulkanismu, sopečnými horninami a minerály i s tím, jakým způsobem sopky ničí vše živé ve svém širokém okolí. Druhá část je pak zaměřena na Moravu a Slezsko, kde jsou sopky již vyhaslé, ale jejich pozůstatky doposud představují výrazné krajinné dominanty,“ uvedl Tomáš Lehotský z katedry geologie přírodovědecké fakulty.

Výstava přibližuje vulkanickou minulost Brněnska, Drahanské vrchoviny, Nízkého Jeseníku, Beskyd či okolí Uherského Brodu. „Všude tam před milióny let sopky vyvrhovaly žhavou lávu, sopečné bomby i mračna popela,“ podotkl Tomáš Lehotský.

Například v oblasti dnešní Drahanské vrchoviny a Nízkého Jeseníku se v prvohorních obdobích, tedy v devonu a karbonu, rozprostíralo moře. Na dně hlubokomořské pánve docházelo často k vulkanismu, jehož doklady v současné době stále nacházíme například  v konicko-mladečském nebo šternbersko-hornobenešovském pruhu. V jižní části konicko-mladečského pruhu, především v okolí Ponikve, Jesence a Dzbele, se vyskytují produkty podmořských sopek – utuhlé čedičové polštářové lávy. Menší výskyt těchto hornin je dodnes i u Ptení a Stínavy.

Naopak z centrální části Nízkého Jeseníku známe jedny z našich nejmladších stratovulkánů. Na Bruntálsku je turisticky oblíbený Uhlířský vrch, Venušina sopka nebo Malý a Velký Roudný. Tyto sopky byly aktivní z hlediska geologického času poměrně nedávno asi před 2 milióny let.

Součástí výstavy jsou historické informace o největších světových katastrofách, které mají na svědomí právě sopky. Nechybí údaje o současných aktivních vulkánech i velké množství vzorků, které dokládají sopečnou činnost v různých koutech světa. „Vyzdvihl bych například vzorky ze Střední Ameriky, ale i z klasických vulkánů, jako jsou Etna, Vesuv nebo Stromboli. Nejen dámy pak na výstavě jistě ocení kolekci polodrahokamů, jejichž vznik souvisí s vulkanickou aktivitou,“ dodal Tomáš Lehotský.

Výstavu Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska si ve Vlastivědném muzeu v Olomouci můžete prohlédnout do 30. října.

[odkaz na zdroj]

Cizinec pašoval 120 tisíc cigaret, celníci jej doprovodili do cely předběžného zadržení

Březnový čtvrtek neskončil pro cizince jedoucího po olomouckém obchvatu nejlépe. Celníci u něj nalezli velké množství nelegálních cigaret. Bez řádného zdanění...

Dotace na rok 2025 z rozpočtu města Šternberka rozděleny!

Do celkem devíti vyhlášených dotačních programů města v oblasti sociálních věcí, humanitární pomoci a zdravotnictví, sportu a volného času, kultury a cestovního...

Neuteklo vám?

Šumperk – živá brána Jeseníků – březen 2025

Přibude parkovacích míst. Žaluzie uspoří energie. Na půdě knihovny budou digitalizovat staré tisky. Dětem už staví dopravní hřiště. Tato a další témata přináší březnový díl pořadu Šumperk – živá...

Kraj opět podpoří venkovské prodejny dotacemi

Dotace na podporu malých prodejen na venkově, které by jinak nemohly fungovat, rozdělí Olomoucký kraj také...

Na Novou Ulici nepojedou od dubna tramvaje

Od úterý 1. dubna dojde k výluce tramvajové dopravy v úseku Okresní soud – Nová Ulice....

Víte, že? 13/2025

Oprava kanalizace v Pasteurově ulici v Olomouci se rozběhla naplno. Stavební práce probíhají v úseku od...

Šumperk – živá brána Jeseníků – březen 2025

Přibude parkovacích míst. Žaluzie uspoří energie. Na půdě knihovny budou digitalizovat staré tisky. Dětem už staví...