Přeložit náš web

Út, 8. 7. 2025.

Svátek má Nora.

16 C
Olomouc
16 C
Prostějov
16 C
Přerov
15.4 C
Šumperk
13.9 C
Jeseník
Úterý, 8. července 2025.

Svátek má Nora.  Dobré ráno.

Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci přibližuje vulkanickou minulost Moravy a Slezska

Do pradávných dob, kdy území dnešní Moravy a Slezska pokrývaly četné sopky chrlící žhavou lávu a mohutná oblaka popela, zavede návštěvníky výstava Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska instalovaná ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Na její přípravě se podíleli odborníci z katedry geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. K vidění je do 30. října.

„V první části výstavy se návštěvníci seznámí s fenoménem vulkanismu, sopečnými horninami a minerály i s tím, jakým způsobem sopky ničí vše živé ve svém širokém okolí. Druhá část je pak zaměřena na Moravu a Slezsko, kde jsou sopky již vyhaslé, ale jejich pozůstatky doposud představují výrazné krajinné dominanty,“ uvedl Tomáš Lehotský z katedry geologie přírodovědecké fakulty.

Výstava přibližuje vulkanickou minulost Brněnska, Drahanské vrchoviny, Nízkého Jeseníku, Beskyd či okolí Uherského Brodu. „Všude tam před milióny let sopky vyvrhovaly žhavou lávu, sopečné bomby i mračna popela,“ podotkl Tomáš Lehotský.

Například v oblasti dnešní Drahanské vrchoviny a Nízkého Jeseníku se v prvohorních obdobích, tedy v devonu a karbonu, rozprostíralo moře. Na dně hlubokomořské pánve docházelo často k vulkanismu, jehož doklady v současné době stále nacházíme například  v konicko-mladečském nebo šternbersko-hornobenešovském pruhu. V jižní části konicko-mladečského pruhu, především v okolí Ponikve, Jesence a Dzbele, se vyskytují produkty podmořských sopek – utuhlé čedičové polštářové lávy. Menší výskyt těchto hornin je dodnes i u Ptení a Stínavy.

Naopak z centrální části Nízkého Jeseníku známe jedny z našich nejmladších stratovulkánů. Na Bruntálsku je turisticky oblíbený Uhlířský vrch, Venušina sopka nebo Malý a Velký Roudný. Tyto sopky byly aktivní z hlediska geologického času poměrně nedávno asi před 2 milióny let.

Součástí výstavy jsou historické informace o největších světových katastrofách, které mají na svědomí právě sopky. Nechybí údaje o současných aktivních vulkánech i velké množství vzorků, které dokládají sopečnou činnost v různých koutech světa. „Vyzdvihl bych například vzorky ze Střední Ameriky, ale i z klasických vulkánů, jako jsou Etna, Vesuv nebo Stromboli. Nejen dámy pak na výstavě jistě ocení kolekci polodrahokamů, jejichž vznik souvisí s vulkanickou aktivitou,“ dodal Tomáš Lehotský.

Výstavu Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska si ve Vlastivědném muzeu v Olomouci můžete prohlédnout do 30. října.

[odkaz na zdroj]

Opravy komunikace Kosmonautů – linka č. 22

V termínu od pondělí 14. 7. 2025 do neděle 31. 8. 2025 bude realizována oprava části komunikace tř. Kosmonautů, a to...

Děti i dospělí ze Šternberka navštívili partnerské město Günzburg

Ve dnech 26. až 29. června navštívila partnerské město Günzburg skupina dětí a dospělých ze Šternberka, v čele se starostou Stanislavem Orságem,...

Neuteklo vám?

Moje Olomouc 27/2025

Plavecká sezóna je v Olomouci v plném proudu Plavecká sezóna je v plném proudu a venkovní areál olomouckého bazénu opět láká tisíce návštěvníků. Každoročně jich sem zavítá více než 35...

Sucho ohrožuje pitnou vodu i ryby. Na Olomoucku přicházejí první omezení

Extrémní teploty, tropické noci a rostoucí sucho vedou k nadměrnému úbytku pitné vody. Lidé se více...

Zábřežští fotbalisté přivezli stříbro z Handlové

Na mezinárodním Memoriálu Karola Matiaška v Handlové na Slovensku vybojovali mladí hráči SK Sulko Zábřeh skvělé...

Kraj zblízka 28/2025

Olomoucký kraj zlevnil jízdné studentům a seniorům. Nově zaplatí jen čtvrtinu ceny, sleva bude platit na...

Řekni to hejtmanovi! 27/2025

Magdalena, Hnojice Dobrý den, pane hejtmane. Jako obyvatele kraje bychom asi velmi ocenili středoškolské vzdělávání, které nemá...