Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 16. 8. 2022.

Svátek má Jáchym.

CzechEnglishPolishUkrainian
16.3 C
Olomouc
16.1 C
Prostějov
17.2 C
Přerov
17.3 C
Šumperk
19.1 C
Jeseník
Úterý, 16. srpna 2022.

Svátek má Jáchym.  Dobré ráno.

Výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci přibližuje vulkanickou minulost Moravy a Slezska

Do pradávných dob, kdy území dnešní Moravy a Slezska pokrývaly četné sopky chrlící žhavou lávu a mohutná oblaka popela, zavede návštěvníky výstava Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska instalovaná ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Na její přípravě se podíleli odborníci z katedry geologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. K vidění je do 30. října.

„V první části výstavy se návštěvníci seznámí s fenoménem vulkanismu, sopečnými horninami a minerály i s tím, jakým způsobem sopky ničí vše živé ve svém širokém okolí. Druhá část je pak zaměřena na Moravu a Slezsko, kde jsou sopky již vyhaslé, ale jejich pozůstatky doposud představují výrazné krajinné dominanty,“ uvedl Tomáš Lehotský z katedry geologie přírodovědecké fakulty.

Výstava přibližuje vulkanickou minulost Brněnska, Drahanské vrchoviny, Nízkého Jeseníku, Beskyd či okolí Uherského Brodu. „Všude tam před milióny let sopky vyvrhovaly žhavou lávu, sopečné bomby i mračna popela,“ podotkl Tomáš Lehotský.

Například v oblasti dnešní Drahanské vrchoviny a Nízkého Jeseníku se v prvohorních obdobích, tedy v devonu a karbonu, rozprostíralo moře. Na dně hlubokomořské pánve docházelo často k vulkanismu, jehož doklady v současné době stále nacházíme například  v konicko-mladečském nebo šternbersko-hornobenešovském pruhu. V jižní části konicko-mladečského pruhu, především v okolí Ponikve, Jesence a Dzbele, se vyskytují produkty podmořských sopek – utuhlé čedičové polštářové lávy. Menší výskyt těchto hornin je dodnes i u Ptení a Stínavy.

Naopak z centrální části Nízkého Jeseníku známe jedny z našich nejmladších stratovulkánů. Na Bruntálsku je turisticky oblíbený Uhlířský vrch, Venušina sopka nebo Malý a Velký Roudný. Tyto sopky byly aktivní z hlediska geologického času poměrně nedávno asi před 2 milióny let.

Součástí výstavy jsou historické informace o největších světových katastrofách, které mají na svědomí právě sopky. Nechybí údaje o současných aktivních vulkánech i velké množství vzorků, které dokládají sopečnou činnost v různých koutech světa. „Vyzdvihl bych například vzorky ze Střední Ameriky, ale i z klasických vulkánů, jako jsou Etna, Vesuv nebo Stromboli. Nejen dámy pak na výstavě jistě ocení kolekci polodrahokamů, jejichž vznik souvisí s vulkanickou aktivitou,“ dodal Tomáš Lehotský.

Výstavu Sopky v geologické minulosti Moravy a Slezska si ve Vlastivědném muzeu v Olomouci můžete prohlédnout do 30. října.

[odkaz na zdroj]

Získejte 500 Kč voucher na vstupenky do divadla s programem Aktivní město

Vážení diváci, ode dneška jsme zapojeni do programu Aktivní město, kde můžete získat voucher v hodnotě 500 Kč pro aktivní trávení...

Pomatený mladík pobíhal v kolejišti

V pátek ráno se na nás telefonicky obrátil vozmistr železniční společnosti, že na nádraží na ulici Jeremenkova se nachází podnapilá osoba, která...

Neuteklo vám?

00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat se budeme mimo jiné i jednomu z železničních přejezdů ve městě.
00:02:35

Hejtmanství po dvou letech covidové pauzy obnovilo projekt Seniorské cestování

Po dvou letech covidové pauzy spustil Olomoucký kraj opět oblíbené seniorské cestovaní. Lidé nad šedesát let...
00:00:31

V plumlovské nádrži ubylo sinic, jakost vody je stále na stupni 3

Kde jinde než u vody se zchladit v tropických letních dnech. Teplé počasí ale kvalitě vody...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...
Generated by Feedzy