Přeložit náš web

Pá, 21. 6. 2024.

Svátek má Alois.

23.8 C
Olomouc
20.3 C
Prostějov
23.5 C
Přerov
23.3 C
Šumperk
22.3 C
Jeseník
Pátek, 21. června 2024.

Svátek má Alois.  Dobrý večer.

Výstava v Bludově připomene rodáka Adolfa Kašpara i jeho ilustrace Babičky

BLUDOV – Výběr z nejslavnějšího díla bludovského rodáka, malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara ozdobí v květnu nově venkovní Galerii Adolfa Kašpara. Je to právě 120 let od vzniku ilustrací knihy, která bezesporu patří do zlatého fondu české kultury, a to jak v oblasti literární, tak i v oblasti výtvarné. Vernisáž nové expozice se uskuteční v sobotu 21. května v 15 hodin za účasti potomků Adolfa Kašpara.

Počátkem května letošního roku uplyne 120 let od okamžiku, kdy byl na kolektivní výstavě studentů pražské Akademie výtvarných umění prezentován soubor ilustrací ke knize Babička. Jejich autorem byl tehdy pětadvacetiletý bludovský rodák Adolf Kašpar. S nápadem na vydání knihy Boženy Němcové přišel Jan Vilím, místopředseda České grafické společnosti Unie,“ připomněl kurátor výstavy Lukáš Koval.

Samotná Galerie Adolfa Kašpara vznikla teprve loni. Proměnou prochází ale celé prostranství kolem venkovní expozice a jejího okolí. Jednou z takových proměn je výstavba neobvyklé autobusové zastávky, která vzniká na místě té stávající v prostoru mezi pizzerií a Galerií. Objekt bude mít kromě funkce autobusové zastávky také funkci kulturně a výtvarně relaxační. Vytvořený prostor s posezením, který bude běžně sloužit cestujícím, může být v době vernisáží galerie proměněn na koncertní síň, příležitostně také sloužit dětem k nejrůznější výtvarné činnosti.

V rámci vernisáže čeká na přítomné návštěvníky neobvyklé kulturní vystoupení studentek Konzervatoře Kroměříž, přítomni budou i potomci slavného rodáka. Po zahájení se návštěvníci přesunou do Kavárny v oranžerii, kde bude připraveno občerstvení. Veřejnost si tak prohlédne další novinku – revitalizované prostranství u oranžerie, kde vzniklo zajímavě řešené posezení.

Venkovní Galerie Adolfa Kašpara se nachází v blízkosti křižovatky u zámku. Je přístupná celoročně čtyřiadvacet hodin denně. Večer a v noci je nasvícená.

Přerušení objednávání pacientů na KÚČOCH

Z provozních důvodů bude ve dnech 25. června až 5. července pozastaveno objednávání pacientů na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie....

Nová magnetická rezonance se v Nemocnici AGEL Šternberk osvědčila. Loni bylo vyšetřeno přes 2 000 pacientů

Šternberk, 21. června 2024: Vyšetření magnetickou rezonancí je už přes rok přístupnější pacientům ze severovýchodní části Olomouckého kraje. Stavební úpravy a...

Neuteklo vám?

Téma týdne 25/2024

V posledních letech se olomoucké radnici daří investovat do oprav komunikací zhruba sto milionů korun ročně. Letos město do zlepšení infrastruktur investuje rekordních 130 milionů. To zahrnuje nejen rozsáhlé...

V Olomouci se třídil komunální odpad

Před budovou Krajského úřadu v Olomouci proběhl rozbor komunálního odpadu. Cílem akce bylo ukázat dětem, jak...

Za dopravní nehodou byla čivava

Neuhlídala si svoji čivavu. V obci Písečná na Jesenicku 19ženě utekl malý pejsek přes cestu na...

Téma týdne 25/2024

V posledních letech se olomoucké radnici daří investovat do oprav komunikací zhruba sto milionů korun ročně....

Otevřená radnice 25/2024

V Otevřené radnici se budeme věnovat historické tramvaji č. 16, klenotu města. Budou ji moct Olomoučané...