Přeložit náš web

Pá, 1. 3. 2024.

Svátek má Bedřich.

10.4 C
Olomouc
9.8 C
Prostějov
7.2 C
Přerov
9.5 C
Šumperk
8.9 C
Jeseník
Pátek, 1. března 2024.

Svátek má Bedřich.  Dobré ráno.

Výstava v Bludově připomene rodáka Adolfa Kašpara i jeho ilustrace Babičky

BLUDOV – Výběr z nejslavnějšího díla bludovského rodáka, malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara ozdobí v květnu nově venkovní Galerii Adolfa Kašpara. Je to právě 120 let od vzniku ilustrací knihy, která bezesporu patří do zlatého fondu české kultury, a to jak v oblasti literární, tak i v oblasti výtvarné. Vernisáž nové expozice se uskuteční v sobotu 21. května v 15 hodin za účasti potomků Adolfa Kašpara.

Počátkem května letošního roku uplyne 120 let od okamžiku, kdy byl na kolektivní výstavě studentů pražské Akademie výtvarných umění prezentován soubor ilustrací ke knize Babička. Jejich autorem byl tehdy pětadvacetiletý bludovský rodák Adolf Kašpar. S nápadem na vydání knihy Boženy Němcové přišel Jan Vilím, místopředseda České grafické společnosti Unie,“ připomněl kurátor výstavy Lukáš Koval.

Samotná Galerie Adolfa Kašpara vznikla teprve loni. Proměnou prochází ale celé prostranství kolem venkovní expozice a jejího okolí. Jednou z takových proměn je výstavba neobvyklé autobusové zastávky, která vzniká na místě té stávající v prostoru mezi pizzerií a Galerií. Objekt bude mít kromě funkce autobusové zastávky také funkci kulturně a výtvarně relaxační. Vytvořený prostor s posezením, který bude běžně sloužit cestujícím, může být v době vernisáží galerie proměněn na koncertní síň, příležitostně také sloužit dětem k nejrůznější výtvarné činnosti.

V rámci vernisáže čeká na přítomné návštěvníky neobvyklé kulturní vystoupení studentek Konzervatoře Kroměříž, přítomni budou i potomci slavného rodáka. Po zahájení se návštěvníci přesunou do Kavárny v oranžerii, kde bude připraveno občerstvení. Veřejnost si tak prohlédne další novinku – revitalizované prostranství u oranžerie, kde vzniklo zajímavě řešené posezení.

Venkovní Galerie Adolfa Kašpara se nachází v blízkosti křižovatky u zámku. Je přístupná celoročně čtyřiadvacet hodin denně. Večer a v noci je nasvícená.

V ulici U Pošty se bude opravovat uliční vpusť, vjezd na parkoviště má být částečně omezen

V ulici U Pošty v Předmostí bude od pondělí 4. března probíhat oprava uliční vpusti, a to včetně napojení potrubí do kanalizačního řádu....

Daněk mezopotámský

V PŘÍRODĚ ŽIJE POSLEDNÍCH ZHRUBA 600-700 JEDINCŮ.DO ZOO OLOMOUC PŘICESTOVALY 2 SAMICEDo olomoucké zoo přicestovaly dvě samice vzácného daňka mezopotámského. „Jedná...

Neuteklo vám?

00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli výstavbě nové lávky pro pěší a cyklisty. Více než 127 milionů korun. Tolik dluží...
00:03:22

Červený kostel v Olomouci nabídne semináře i koncerty

Červený kostel v Olomouci se znovu otevřel veřejnosti v květnu loňského roku. Program nabízí jak pro...
00:00:39

Do olomoucké zoo přibyla nová mláďata

Olomoucká zoo přivítala nové přírůstky. Začátkem roku se narodilo celkem 8 mláďat oryxů. To ale ještě...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...
00:07:30

Otevřená radnice 09/2024

Se stížností na hlučnost a prašnost z areálu sběrného dvora se na pořad Otevřená radnice obrátil...