Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 3. 7. 2022.

Svátek má Radomír.

CzechEnglishPolishUkrainian
13.4 C
Olomouc
12.3 C
Prostějov
13.6 C
Přerov
12.9 C
Šumperk
13.1 C
Jeseník
Neděle, 3. července 2022.

Svátek má Radomír.  Dobré ráno.

Výstava v Bludově připomene rodáka Adolfa Kašpara i jeho ilustrace Babičky

BLUDOV – Výběr z nejslavnějšího díla bludovského rodáka, malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara ozdobí v květnu nově venkovní Galerii Adolfa Kašpara. Je to právě 120 let od vzniku ilustrací knihy, která bezesporu patří do zlatého fondu české kultury, a to jak v oblasti literární, tak i v oblasti výtvarné. Vernisáž nové expozice se uskuteční v sobotu 21. května v 15 hodin za účasti potomků Adolfa Kašpara.

Počátkem května letošního roku uplyne 120 let od okamžiku, kdy byl na kolektivní výstavě studentů pražské Akademie výtvarných umění prezentován soubor ilustrací ke knize Babička. Jejich autorem byl tehdy pětadvacetiletý bludovský rodák Adolf Kašpar. S nápadem na vydání knihy Boženy Němcové přišel Jan Vilím, místopředseda České grafické společnosti Unie,“ připomněl kurátor výstavy Lukáš Koval.

Samotná Galerie Adolfa Kašpara vznikla teprve loni. Proměnou prochází ale celé prostranství kolem venkovní expozice a jejího okolí. Jednou z takových proměn je výstavba neobvyklé autobusové zastávky, která vzniká na místě té stávající v prostoru mezi pizzerií a Galerií. Objekt bude mít kromě funkce autobusové zastávky také funkci kulturně a výtvarně relaxační. Vytvořený prostor s posezením, který bude běžně sloužit cestujícím, může být v době vernisáží galerie proměněn na koncertní síň, příležitostně také sloužit dětem k nejrůznější výtvarné činnosti.

V rámci vernisáže čeká na přítomné návštěvníky neobvyklé kulturní vystoupení studentek Konzervatoře Kroměříž, přítomni budou i potomci slavného rodáka. Po zahájení se návštěvníci přesunou do Kavárny v oranžerii, kde bude připraveno občerstvení. Veřejnost si tak prohlédne další novinku – revitalizované prostranství u oranžerie, kde vzniklo zajímavě řešené posezení.

Venkovní Galerie Adolfa Kašpara se nachází v blízkosti křižovatky u zámku. Je přístupná celoročně čtyřiadvacet hodin denně. Večer a v noci je nasvícená.

Sigmu srazily góly v závěru. Žilině podlehla 1:3

Fotbalisté olomoucké Sigmy prohráli ve třetím přípravném utkání slovenské Žilině 1:3. Hanáci od 36. minuty po zásahu Antonína Růska vedli. Krátce...

První sobotní duel bez branek. Sigma remizovala s Prostějovem 0:0

V sobotu měli fotbalisté Sigmy na programu dva přípravné zápasy ve Slatinicích. V tom prvním, který začal hodinu před polednem, se střelecky nikdo...

Neuteklo vám?

00:05:36

Kraj zblízka 26/2022

Na Andrově stadionu v Olomouci byla v neděli večer slavnostně zahájena letní Olympiáda dětí a mládeže. Na největší sportovní událost v Česku se kvalifikovalo tři a půl tisíce mladých...
00:02:16

Dvouletá uzavírka Masarykovy třídy v Olomouci je u konce. Dopravě se otevřel i...

Olomoučané se konečně dočkali. V pátek 1. července se po více než dvou letech plně vrátila...
00:00:27

Tramvaje neprojedou třídou Svobody v Olomouci. Už od 11. července

Město Olomouc se už 11. července pustí do oprav tramvajové trati na frekventované třídě Svobody. Konkrétně...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...