Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
0.1 C
Přerov
-0.7 C
Šumperk
-0.2 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Výstava i konference představí české sakrální umění z doby komunismu

Reflexi české sakrální tvorby v letech 1948–1989 nabídne všem zájemcům o umění a historii konference, kterou na úterý 15. listopadu připravila Cyrilometodějská teologická fakulta UP ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Odborné setkání navazuje na výstavu Posvátné umění v nesvaté době, kterou je možné v muzeu aktuálně navštívit.

„Touto konferenci se naše katedra snaží navázat na dřívější liturgická kolokvia a setkání českých liturgiků, která se na teologické fakultě pravidelně konala. Téma odkrývá nejen českou liturgickou a sakrální tvorbu v letech 1948–1989, ale především osudy a životní příběhy lidí, kteří za cenu velkých osobních obětí a komunistické perzekuce realizovali a podporovali sakrální umění. Tyto příběhy jsou vepsány do těchto děl a stále jsou zdrojem inspirace a povzbuzení,“ uvedl organizátor Pavel Kopeček, vedoucí katedry liturgické teologie.

Program konference v aule fakulty začíná v 10 hodin a nabídne příspěvky odborníků z oblasti dějin umění a architektury. Zajímavá bude mimo jiné vzpomínka Václava Šlapety, historika architektury, na jeho otce Lubomíra Šlapetu, který projektoval kostel sv. Mikuláše v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm. „Jeho osobní svědectví o této stavbě, přípravě projektu i slavení posvěcení kostela a jak vše kolem realizace stavby vnímala a prožívala rodina architekta, bude velmi zajímavé a přiblíží nám nelehkou dobu pražského jara a následné normalizace,“ zmínil Pavel Kopeček.

Součástí konference je i odpolední komentovaná prohlídka výstavy věnované českého sakrálnímu umění v době komunismu v Muzeu umění. Účastníky provedou kurátoři Šárka Belšíková a Ivo Bidner.

Výstava, na které muzeum spolupracovalo i s Ústavem pro studium totalitních režimů, představuje na sto osmdesát vybraných děl od umělců, jako jsou Mikuláš Medek, Jan Jemelka, Otmar Oliva, Miloslav Troup nebo Vojmír Vokolík. K vidění jsou obrazy, grafiky, sochy, vitráže, svícny nebo textilní předměty, prostřednictvím architektonických plánů a modelů se zájemci mohou seznámit s uskutečněnými stavbami i s těmi, které se postavit nepodařilo. Mimo jiné je připomenuta i kaple Božského Srdce Páně od Jaroslava Čermáka, která dnes slouží jako posluchárna Neurologické kliniky Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc.

„Výstava přináší uměleckohistorický pohled na realizace sakrální architektury, obrazovou a sochařskou tvorbu nebo užité umění ve specifických interiérech. Jde o tvorbu vzniklou během komunistické totality, v klimatu a čase cílené ateizace společnosti a krutých restrikcí. O to více vyniká důraz na pravdivost a étos přístupu tvůrců, kteří navíc v mnoha případech přinášeli mezi klasické formy i projevy současného a moderního vnímání umělce 2. poloviny 20. století. Za jednotlivými díly stojí příběhy odvahy, zaujetí a obětavosti osobností zadavatelů, kněží jednotlivých farností, realizátorů a umělců,“ prozradila Šárka Belšíková.

Konference České sakrální umění v letech 1948–1989 se na CMTF UP uskuteční v úterý 15. listopadu od 10 hodin a je určena pro akademiky, studenty i další zájemce o umění a historii. Kompletní program najdete zde.

Výstavu Posvátné umění v nesvaté době mohou zájemci mimo konferenci navštívit v Muzeu umění Olomouc až do začátku dubna příštího roku. K mání je také doprovodná 300stránková publikace, obsahující devět desítek medailonů realizací včetně představení jejich autorů a zadavatelů. Více k výstavě zde.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy