Přeložit náš web

Pá, 1. 12. 2023.

Svátek má Iva.

0.7 C
Olomouc
0.6 C
Prostějov
0.8 C
Přerov
0.8 C
Šumperk
-0.7 C
Jeseník
Pátek, 1. prosince 2023.

Svátek má Iva.  Dobré odpoledne.

Výročí univerzity na rozhlasových vlnách Vltavy

Významné výročí olomoucké univerzity připomene stanice Vltava v týdnu, který vyvrcholí oslavami 17. listopadu, několika pořady. Jsou mezi nimi rozhlasové memoáry, hudební publicistika, dokument nebo přímý přenos koncertu se svitou Templum Honoris, která zazní ve světové premiéře.

Od pondělí 13. listopadu bude vždy v 11:30 hodin o svém rozmanitém životě v Osudech vyprávět profesorka Univerzity Palackého Ingeborg Fialová-Fürst. „Prožila jsem báječné dětství,“ začíná své vzpomínání tato germanistka, spoluzakladatelka Centra pro výzkum moravské německé literatury a Centra judaistických studií. S neúprosnou nadsázkou povídá o pionýrských létech, o svém prozření, o období emigrace i o době polistopadové.  

V úterní večerní Akademii 14. listopadu ve 21:15 hodin se společně s hudebním skladatelem, popularizátorem a pedagogem Univerzity Palackého Tomášem Hanzlíkem zamyslíme nad osobností Pavla Josefa Vejvanovského. Díky Hanzlíkovu úsilí se duchovní tvorba tohoto barokního skladatele z Kroměříže dostává mezi posluchače i po 330 letech. Je „polní trubač Vejvanovský“ (jak své skladby podepisoval) utajeným a utahovaným géniem, nebo pouhým sluhou olomouckého biskupa Karla II.? Jak se prováděly a provádějí jeho skladby? Čím nás oslovují dnes?

Čtvrteční večer 16. listopadu bude Radiodokument od 20:00 hodin patřit premiéře dokumentárního pásma Universitas Olomucensis, ve kterém přiblížíme jak hvězdné momenty tohoto vysokého učení, tak období úpadku a útlumu. Rozhlasový archiv je plný unikátních zvukových záběrů, jež to dokládají. Necháme je v obnovené premiéře zaznít. Dnes je Universitas Palackiana Olomucensis v mezinárodním žebříčku společnosti Thompson Reuters zařazena mezi top 500 univerzit světa. Čím si toto renomé vydobyla? Proč na ní lidé z celého světa studují a vyučují? Jakou roli sehrávají vzdělání a vzdělanost v procesu vytváření a rozvoje sebevědomé, populismu nepodléhající občanské společnosti? Odpovíme ve čtvrtek večer.

A páteční 17. listopad, Den státního svátku boje za svobodu a demokracii, od 19:00 hodin oslavíme přímým přenosem Slavnostního večera ke 450. výročí Univerzity Palackého z olomouckého sálu Reduta. Za účasti významných hostů od nás i ze zahraničí budeme svědky provedení světové premiéry svity Templum Honoris od čtveřice pedagogů spjatých s UP Tomáše Hanzlíka, Marta Keprta, Jana Vičara a Víta Zouhara (o svitě více zde). Moravskou filharmonii Olomouc bude řídit Tomáš Brauner. Houslový koncert Antonína Vranického přednese olomoucká rodačka Hana Kotková.

V přestávce večera kromě anket a rozhovorů odvysíláme dárek Českého rozhlasu Vltava Univerzitě Palackého, poetické pásmo básníka a kunsthistorika Davida Vody nazvané Jaké bel? Dobré bel!. Na závěr slavnostního večera symbolicky zazní Šostakovičova 1. symfonie.

Autor je rozhlasový režisér.

Read More

Nádoby na bioodpad z ulic nezmizí, sběr bude letos poprvé probíhat i přes zimu

Nádoby na bioodpad, které jsou umístěny na veřejných prostranstvích v Přerově a v Předmostí, se letos na zimu ze svých stanovišť  odvážet...

Univerzita otevřela dveře uchazečům o studium

Fotky jsou fajn, videa jsou ještě lepší, ale vůbec nejlepší je se přesvědčit na vlastní oči. Přesně z toho důvodu zamířily davy...

Neuteklo vám?

00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského divadla a Moravské filharmonie. Město Olomouc nesouhlasí s povinným zálohováním PET lahví. Přijalo deklaraci,...
00:02:25

V Troubelicích mají po sto letech nový kulturní dům

Obec Troubelice na Uničovsku se může pochlubit novým kulturním domem. Navíc s ojedinělou a originálně pojatou...
00:00:43

Dobrovolní hasiči dostali nové vybavení i plyšáky

Nové zásahové vybavení si z rukou olomouckého primátora převzali dobrovolní hasiči. Jednalo se hlavně o ochranné...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...