Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 13. 8. 2022.

Svátek má Alena.

CzechEnglishPolishUkrainian
21 C
Olomouc
21 C
Prostějov
21.1 C
Přerov
18.7 C
Šumperk
17 C
Jeseník
Sobota, 13. srpna 2022.

Svátek má Alena.  Dobrý večer.

Vlaky Hanáckého léta na kolejích se v sobotu rozjedou již počtvrté

PŘEROVSKO – Spolek přátel železnice Kroměřížská dráha, který kromě jiného provozuje také železniční muzeum na nádraží v Kroměříži, vstupuje letošním rokem už do 15. roku svého působení na kolejích (nejen) střední Hané. Až do roku 2019 pořádala Kroměřížská dráha pouze příležitostné, ač poměrně četné jízdy historických vlaků, a to především na tratích z Kroměříže do Zborovic a z Kojetína do Tovačova. Druhá ze jmenovaných tratí je pozoruhodná tím, že na ní od roku 1981 nejezdí pravidelné osobní vlaky, i když v 90. letech neměla k opětovnému zahájení vlakové dopravy daleko a dnes jí opět svítá naděje v souvislosti s výstavbou závodu AMAZON v Kojetíně.

V roce 2019 se členové spolku Kroměřížská dráha rozhodli učinit velký krok a ryze na dobrovolnické bázi začali vypravovat své první pravidelné vlaky. Jednalo se o spoje tzv. Hanáckého léta na kolejích, které každou sobotu o letních prázdninách propojují Kroměříž a Chropyni s jinak vlakem nedostupným Tovačovem. A že šlo o krok úspěšný, o tom svědčí setrvale stoupající zájem široké veřejnosti o tyto spoje, které bývají vedeny některým z muzejních motorových vozů a od loňského roku také speciálním polootevřeným vyhlídkovým vozem. Ten členové spolku postavili z vysloužilého služebního vagónu pro nákladní vlaky s tím, že všechny prvky vozu prošly důkladnou renovací, a také výdřeva a interiér jsou kompletně nové. Vyhlídkový vůz je pomyslně rozdělen na polootevřenou část s dřevěnými lavicemi pro cestující a část určenou pro přepravu jízdních kol a kočárků. Už během své první (tj. loňské) sezóny si vůz získal u široké veřejnosti velkou oblibu a jezdil téměř ustavičně plný.

Kdo se však loni do vyhlídkového vozu nedostal, nemusí si zoufat! Příležitostí bude ještě dost, protože při letošních jízdách Hanáckého léta na kolejích bude vyhlídkový vůz nasazen téměř na všech spojích.

Připomínáme tedy, že i v letošním roce budou spoje Hanáckého léta na kolejích jezdit každou prázdninovou sobotu dle jízdního řádu, který uvádíme níže. S vyhlídkovým vozem Kroměřížské dráhy bude do provozu nasazen buďto oblíbený červený motoráček „Hurvínek“ řady M131.1 (o všech červencových sobotách), nebo některý z rychlíkových „Krokodýlů“ typu M286.1 – v obou případech jde o veterány z 50. a 60. let minulého století, kteří k provozu na tratích v okolí Kroměříže a Kojetína historicky patří.

Prodej jízdenek ve vlacích bude probíhat přímo u průvodčích, přepravu většího množství kol či kočárků je ale nutno předem nahlásit pořadateli jízd na telefonním čísle 608 532 733, nebo emailu KMD@centrum.cz – na tyto kontakty se můžete obracet i s jakýmikoliv dotazy k provozu vlaků.

Současně s jízdami zvláštních vlaků bude každou sobotu vždy od 9 do 17 hodin otevřeno také železniční muzeum Kroměřížské dráhy v prostoru lokomotivního depa hned vedle staniční budovy v Kroměříži ve směru na Kojetín. Výčet dlouhodobých turistických lákadel ve všech městech a obcích při trati, stejně jako přehled kulturních akcí, které můžete vlakem navštívit, najdete na webu Hanáckého léta na kolejích – www.hanackeleto.cz.

Derby pro devatenáctku. Baník porazila 3:0

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Devatenáctka v derby porazila Baník. Sedmnáctka prohrála

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Neuteklo vám?

00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden vojenské historie. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit? To se dozvíte v...
00:02:25

V Drahanech se o víkendu představí unikátní technika z druhé světové války

V Drahanech na Prostějovsku si o víkendu dají dostaveníčko příznivci historické vojenské techniky. V sobotu se...
00:00:30

Domů nedojel, ustlal si na stezce

Posilněn alkoholem sedl na kolo a vyjel do přerovských ulic. Starší muž domů ale nedojel. Na...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...