Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
1 C
Olomouc
0.9 C
Prostějov
2.1 C
Přerov
1.9 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré odpoledne.

Víte, že? 47/2021

Tisícům dlužníků může pomoci mimořádná akce s názvem Milostivé léto. Lidé se díky ní mají možnost zbavit některých exekucí tím, že zaplatí původní dluh s malým poplatkem navíc a stát jim odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. S vyřešením dluhů v rámci Milostivého léta lidem pomáhá organizace Člověk v tísni. Pobočku má i v Olomouci. Dlužníci by ale neměli s vyřízením svého problému otálet. Mimořádná akce je totiž časově omezena. A to do 28. ledna příštího roku.

Víte, co má společného netopýr ušatý s trojplošníkem pilota Manfreda von Richthofena, kterému se říkalo Rudý baron? Nebo co spojuje sokola stěhovavého s proudovým stíhacím motorem a kolibříka s helikoptérou? Pokud ne, dozvíte se to na výstavě Krása létání v olomoucké Pevnosti poznání.

Od konce první světové války letos 11. listopadu uplynulo 103 let. Svět si u této příležitosti připomněl Den válečných veteránů. Nejinak tomu bylo i v Olomouci. Památku válečných veteránů na ústředním hřbitově uctili představitelé hejtmanství, radnice, armády a univerzity. Další historické události z let 1939 a 1989 si město připomenulo 17. listopadu. Pietní akt u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se konal u památníku před budovou právnické fakulty.

Románský Zdíkův palác v Olomouci je momentálně kvůli stavebním úpravám veřejnosti uzavřen. Režisér Theodor Mojžíš tam díky tomu mohl natáčet dokument Olomoucký biskup uprostřed Evropy. Věnován bude jedné z největších osobností českých zemí první poloviny 12. století – olomouckém biskupovi Jindřichu Zdíkovi. Koprodukční dokument se má premiéry dočkat na jaře roku 2023.

Firmy v Česku dlouhodobě volají po manuálně zručných absolventech škol. Těch se jim ale mnohdy nedostává. Změnit by to mohly pomoci nové materiály pro pedagogy, které vyvinulo Centrum ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou. Metodiku vydal olomoucký magistrát.

Bezmála 15 milionů dětí na celém světě se každý rok narodí předčasně. Jen v České republice jich v loňském roce bylo více než sedm tisíc. Poukázat na to, jak náročný je jejich vstup do života, má za cíl Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu.

Nové vybavení získají záchranáři v Olomouci. Speciální nástroje zvyšují šance pacientů na přežití i na co nejmenší následky zranění. Jejich nákup podpoří dotace od olomoucké radnice.

Olomoucká mateřská škola Dělnická se proměnila ve staveniště. Děti se do ní znovu podívají v březnu příštího roku. Budova do té doby získá zateplenou fasádu, nová okna, bezbariérový vstup i jedno zcela nové oddělení.  Původní zářivky ve čtyřech třídách nahradí nová biodynamická LED svítidla. Ve školce má navíc vzniknout i malá fotovoltaická elektrárna.

Čekání na branku příjemné nebylo, trenéři mě ale podrželi, těší Silvestera Kuska

Petr Martínek - O L O M O U C - Mora dokázala i podruhé v sezóně zdolat obhájce titulu z...

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...