Přeložit náš web

Ne, 14. 4. 2024.

Svátek má Vincenc.

14.9 C
Olomouc
15 C
Prostějov
15.1 C
Přerov
13.5 C
Šumperk
12.7 C
Jeseník
Neděle, 14. dubna 2024.

Svátek má Vincenc.  Dobrý večer.

Víte, že? 47/2021

Tisícům dlužníků může pomoci mimořádná akce s názvem Milostivé léto. Lidé se díky ní mají možnost zbavit některých exekucí tím, že zaplatí původní dluh s malým poplatkem navíc a stát jim odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. S vyřešením dluhů v rámci Milostivého léta lidem pomáhá organizace Člověk v tísni. Pobočku má i v Olomouci. Dlužníci by ale neměli s vyřízením svého problému otálet. Mimořádná akce je totiž časově omezena. A to do 28. ledna příštího roku.

Víte, co má společného netopýr ušatý s trojplošníkem pilota Manfreda von Richthofena, kterému se říkalo Rudý baron? Nebo co spojuje sokola stěhovavého s proudovým stíhacím motorem a kolibříka s helikoptérou? Pokud ne, dozvíte se to na výstavě Krása létání v olomoucké Pevnosti poznání.

Od konce první světové války letos 11. listopadu uplynulo 103 let. Svět si u této příležitosti připomněl Den válečných veteránů. Nejinak tomu bylo i v Olomouci. Památku válečných veteránů na ústředním hřbitově uctili představitelé hejtmanství, radnice, armády a univerzity. Další historické události z let 1939 a 1989 si město připomenulo 17. listopadu. Pietní akt u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii se konal u památníku před budovou právnické fakulty.

Románský Zdíkův palác v Olomouci je momentálně kvůli stavebním úpravám veřejnosti uzavřen. Režisér Theodor Mojžíš tam díky tomu mohl natáčet dokument Olomoucký biskup uprostřed Evropy. Věnován bude jedné z největších osobností českých zemí první poloviny 12. století – olomouckém biskupovi Jindřichu Zdíkovi. Koprodukční dokument se má premiéry dočkat na jaře roku 2023.

Firmy v Česku dlouhodobě volají po manuálně zručných absolventech škol. Těch se jim ale mnohdy nedostává. Změnit by to mohly pomoci nové materiály pro pedagogy, které vyvinulo Centrum ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou. Metodiku vydal olomoucký magistrát.

Bezmála 15 milionů dětí na celém světě se každý rok narodí předčasně. Jen v České republice jich v loňském roce bylo více než sedm tisíc. Poukázat na to, jak náročný je jejich vstup do života, má za cíl Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu.

Nové vybavení získají záchranáři v Olomouci. Speciální nástroje zvyšují šance pacientů na přežití i na co nejmenší následky zranění. Jejich nákup podpoří dotace od olomoucké radnice.

Olomoucká mateřská škola Dělnická se proměnila ve staveniště. Děti se do ní znovu podívají v březnu příštího roku. Budova do té doby získá zateplenou fasádu, nová okna, bezbariérový vstup i jedno zcela nové oddělení.  Původní zářivky ve čtyřech třídách nahradí nová biodynamická LED svítidla. Ve školce má navíc vzniknout i malá fotovoltaická elektrárna.

V menzách startuje kampaň na podporu zdravého životního stylu

To, co jíme, má dopad nejen na naše zdraví, ale také na životní prostředí. Udržitelná univerzita proto v menzách UP spouští kampaň,...

Jak na Parkinsona. Neurolog Martin Nevrlý o hluboké stimulaci mozku i…

Rozhovor pro Olomoucký deník Read More

Neuteklo vám?

00:06:48

Otevřená radnice 15/2024

Má město možnost při povolování uzavírek přísněji posuzovat a kontrolovat účelnost jejich délky trvání? Uvažuje město Olomouc v následujících letech zrevitalizovat prostor náměstí Hrdinů? Na tyto otázky najdete odpověď v dalším...
00:02:31

Hlavním motivem 59. ročníku AFO je paměť

Filmové projekce a špičkové dokumenty z celého světa, přednášky, diskuse a setkání. To vše letos přinese...
00:00:27

Výstava Hranice poznání představuje výsledky původního výzkumu Hranického krasu

Unikátní výstava v Hranicích odhaluje tajemství Hranické propasti. Prezentuje výsledky výzkumu vědců z Mendelovy univerzity v...
00:05:11

Téma týdne 15/2024

Rada města Olomouce schválila zadání studie, která ukáže, jak řešit celkovou rekonstrukci tramvajové trati v Hodolanech....
00:06:48

Otevřená radnice 15/2024

Má město možnost při povolování uzavírek přísněji posuzovat a kontrolovat účelnost jejich délky trvání? Uvažuje město Olomouc...