Přeložit náš web

So, 2. 3. 2024.

Svátek má Anežka.

10.8 C
Olomouc
10.9 C
Prostějov
11.2 C
Přerov
10.1 C
Šumperk
8.5 C
Jeseník
Sobota, 2. března 2024.

Svátek má Anežka.  Dobré odpoledne.

Věra Zukalová pomůže onkologickým pacientům při léčbě i návratu do života

Podporovat pacienty během jejich léčby a rehabilitace a současně zvyšovat povědomí o problematice rakoviny u veřejnosti, to jsou úkoly ambasadorky onkologických pacientů, která nově působí na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc a Lékařské fakulty UP. Stala se jí Věra Zukalová, která je známá především jako zakladatelka spolku Dobré místo pro život, je ale také studentkou Cyrilometodějské teologické fakulty UP.

Pro funkci ambasadorky byla Věra Zukalová vybrána nejen na základě svého profesního životopisu a schopností, ale i své osobní zkušenosti jako vyléčené pacientky. „Mým hlavním posláním je poskytovat individuální podporu pacientům a jejich rodinám, vytvářet propojení s různými obory onkologické péče a přispívat k odtabuizování tématu rakoviny. S pokorou jsem přijala nabídku stát se součástí týmu Onkologické kliniky a věřím, že mé osobní i pracovní zkušenosti a odhodlání přinesou pozitivní změny na klinice i v oblasti onkologické péče a osvěty,“ slibuje.

Zřízením pozice ambasadora onkologických pacientů vzniká prostor pro širokou škálu aktivit s cílem zlepšit kvalitu života pacientů, snížit jejich stres a úzkost a posílit jejich sebevědomí a naději. Součástí projektu jsou nejen individuální konzultace, edukační centrum, online portál pro pacienty, organizace seminářů a společenských akcí, ale také PR aktivity pro propagaci prevence a osvěty o onkologii u veřejnosti.

„Plánuji efektivně komunikovat s pacienty a jejich rodinami prostřednictvím objednávkového systému, online portálu i pravidelných setkání. Propojím je s nemocničním personálem, ombudsmanem a dalšími organizacemi, abychom společně vytvořili komplexní podporu pro pacienty. To vše by mělo přinést zlepšení kvality života pacientů, snížení stigmatizace onkologie ve veřejnosti, posílení prevence a včasné diagnostiky a také odlehčení samotnému zdravotnickému personálu. A v neposlední řadě chci přispět k propagaci dobrého jména Onkologické kliniky i celé Fakultní nemocnice Olomouc,“ přibližuje Věra Zukalová.

Původním vzděláním je strojařka, životní cesty ji ale přivedly k pomoci lidem. Je zakladatelkou a předsedkyní spolku Dobré místo pro život, který v Olomouci sdružuje dobrovolníky věnující svůj volný čas znevýhodněným skupinám. Vedle řady aktivit, k nimž patří mimo jiné projekt Otevřeme zahradu pro hospic na Svatém Kopečku nebo oblíbený benefiční vánoční stánek s punčem, který pravidelně obsazují prodávající z Fakulty tělesné kultury UP, se před nedávnem pustila také do studia sociální práce na CMTF UP a Caritas – Vyšší odborné školy sociální Olomouc.

„Děti odrostly, mají své rodiny a já stála před otázkou, zda koukat po večerech na televizi nebo do chytré knížky. Sociální práce je multidisciplinární obor, který mi nabízí vhled i do jiných, příbuzných oborů, jako je psychologie, filozofie, právo, sociologie, ekonomika a další. Zároveň každé studium kultivuje, pomáhá se na život dívat z více úhlů. Nemám žádný předmět, o kterém bych řekla, že je zbytečný. Každý z nich mě baví. A jaká jsem studentka? Moji spolužáci by řekli, že skvělá, můj muž taky, ale já vím, že jsem průměrná, podle mě ničím nevynikám. Přece jen je mi letos padesát, tak mi držte pěsti,“ dodává první ambasadorka Onkologické kliniky FNOL a LF UP.

Ustanovením ambasadorské pozice učinila Fakultní nemocnice Olomouc další významný krok k posílení péče o onkologické pacienty s cílem dosáhnout co nejlepších výsledků v jejich léčbě a pokud možno návratu nemocných do běžného života. „Chtěli bychom, aby naši pacienti a jejich rodiny cítili skutečnou podporu a porozumění během jejich léčby. Paní Zukalová má nejen odborné znalosti, ale i empatii a pochopení pro potřeby pacientů,“ říká přednosta Onkologické kliniky Bohuslav Melichar.

Projekt se přitom zaměřuje nejen na pacienty, ale i širší veřejnost. „Díky silné síti dobrovolníků a partnerů může ambasadorka aktivně přispívat k prevenci a včasné diagnostice rakoviny. Očekává se, že tento projekt bude mít významný vliv na různé aspekty onkologické péče a celkově posílí povědomí o této problematice ve společnosti. Ambasadorka přinese nový impuls a posílí spolupráci mezi pacienty, zdravotnickým personálem a veřejností v oblasti onkologické péče,“ doplňuje primářka Hana Študentová.

Read More

Krátkodobé uzavření sběrného dvora v Příčné ulici

Ve dnech 5. až 11. března 2024 bude ve Sběrném dvoře v Příčné ulici měněna mostní váha. Z tohoto důvodu bude...

Miminka v porodnicích AGEL přicházejí na svět každý den. Na poslední přestupný rok 2020 se jich ve Vítkovicích, Šternberku, Prostějově a Přerově narodilo sedm

Ostrava, 28. 2. 2024: Narozeniny jednou za čtyři roky a neobvyklé datum narození v občanském průkaze. Přestupný rok však v porodnicích...

Neuteklo vám?

00:07:30

Otevřená radnice 09/2024

Se stížností na hlučnost a prašnost z areálu sběrného dvora se na pořad Otevřená radnice obrátil jeden z našich diváků. Jak na jeho podnět odpoví olomoucký primátor? Nejen to...
00:02:34

Zdobnou fasádu plumlovského zámku čeká nákladná rekonstrukce. Začít má letos

Zámek v Plumlově na Prostějovsku patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v našem kraji. Od loňského roku...
00:00:30

Nadace Agel přispěla pětileté Lindě na speciální ortézu

Pětiletá Linda trpí oslabením jedné poloviny těla. Díky speciální ortéze nyní může lépe chodit. Na tu...
00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...