Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 29. 11. 2022.

Svátek má Zina.

CzechEnglishPolishUkrainian
3.5 C
Olomouc
3.4 C
Prostějov
4.1 C
Přerov
2 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Úterý, 29. listopadu 2022.

Svátek má Zina.  Dobré ráno.

Vědecká knihovna v Olomouci hostí oceňovanou autorku Irenu Brežnou

Vědecká knihovna v Olomouci srdečně zve všechny příznivce literatury na autorské čtení Ireny Brežné z její knihy Nevděčná cizinka, které se uskuteční ve čtvrtek 5. 5. 2022 v 17:00 v sále volného výběru v hlavní budově knihovny, Bezručova 2. Autorka měla být původně jedním z hostů připravovaného festivalu Olmützer Kulturtage, vzhledem k válečné situaci nedaleko slovenských hranic je vše jinak a do Olomouce zavítá již nyní na osobní pozvání překladatelky svého díla Zuzany Henešové.

Irena Brežná (* 1950, Bratislava, Československo) je švýcarská spisovatelka a novinářka slovenského původu. Své dětství prožila v Trenčíně, odkud v roce 1968 emigrovala do Švýcarska, kde dosud žije. Vystudovala zde slavistiku, filozofii a psychologii na Univerzitě v Bazileji. Podílí se aktivně na práci Amnesty International. Realizovala a podporovala různé humanitární a ženské projekty, například v Guinei a v Čečensku. Na Slovensku spolupracuje s ženskou vzdělávací a publikační organizací Aspekt, kterou podporuje od jejího vzniku. Jedná se o převážně německy píšící spisovatelku a novinářku, za své publicistické a literární texty již získala mnohá ocenění. Je stálou přispěvatelkou několika švýcarských a německých novin a časopisů, například Neue Zürcher Zeitung, Berliner Freitag.

Román Nevděčná cizinka byl oceněn nejvýznamnější švýcarskou literární cenou Schweizer Literaturpreis a prestižní slovenskou Cenou Dominika Tatarku. Německé PEN Centrum udělilo autorce Cenu Hermanna Kestena za rok 2021 za lidskoprávní aktivitu.

Tématem diskuse bude nejen tento úspěšný román, ale také autorčiny zkušenosti s prací válečné reportérky a tlumočnice pro uprchlíky.

Novou vedoucí tiskového oddělení je expertka na komunikaci a vztahy s veřejností

Alena Minxová přišla na hejtmanství z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Omezení svozu bioodpadu v zimním období

Zimní období pozmění termíny pro svoz bioodpadu v Olomouci. Pravidelný čtrnáctidenní svoz ze speciálních hnědých 240 litrových nádob bude omezen od...

Neuteklo vám?

00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel Hošek. Uvolněnou radní se stala Valerie Hrubá. A mají už rozdělené kompetence.
00:02:20

Přerov bude mít novou autobusovou linku s číslem 108

Přerovskou místní část Předmostí propojí s nádražím nová autobusová linka s číslem 108. Expresní linka začne...
00:00:35

Pravidelní dárce krve obdrželi plakety profesora Janského

Dárci krve obdrželi plakety za jubilejní odběry. Slavnostní oceňování se konalo v Rapotíně na Šumpersku. V...
00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...