Přeložit náš web

Ne, 3. 3. 2024.

Svátek má Kamil.

8.3 C
Olomouc
8.2 C
Prostějov
8.7 C
Přerov
7.9 C
Šumperk
7.3 C
Jeseník
Neděle, 3. března 2024.

Svátek má Kamil.  Dobré ráno.

Vědci z PřF budou zkoumat sloučeniny, které mají potenciál v léčbě některých druhů rakoviny

Na chemické sloučeniny, které by v budoucnu mohly sehrát důležitou roli při léčbě akutní myeloidní leukémie a některých dalších druhů rakoviny, zaměří svoji pozornost odborníci z katedry experimentální biologie přírodovědecké fakulty ve spolupráci s vědeckou skupinou profesora Hermana Sintima z Purdue University ve Spojených státech amerických.

Společný česko-americký projekt nazvaný Pyrazolochinolinové inhibitory kináz a jejich charakterizace ve vztahu k nádorovým onemocněním získal podporu MŠMT z programu INTER-EXCELLENCE II, který je zaměřen na výzkum, vývoj a inovace.

Vědci budou v příštích bezmála pěti letech zkoumat inhibitory cyklin-dependentních kináz (CDKs) a kinázy FLT3. Právě abnormální funkce receptorové kinázy FLT3, která často podléhá onkogenní hyperaktivaci, je spojována s rozvojem akutní myeloidní leukemie. „Nicméně relevantním cílem v potenciální terapii akutní myeloidní leukémie se staly také CDKs, a to kvůli jejich nezastupitelné roli v přímé regulaci buněčného cyklu a také transkripce. Simultánní inhibice dvou odlišných buněčných cílů je v posledních letech trendem ve vývoji nových protinádorových terapeutik a právě blokování FLT3 a CDKs již bylo v některých modelech akutní myeloidní leukémie testováno,“ podotkl řešitel projektu Radek Jorda z katedry experimentální biologie přírodovědecké fakulty.

Předběžné výsledky potvrdily, že modifikací pyrazolochinolinového skeletu na různých pozicích lze modulovat aktivitu připravených sloučenin ke kinázám FLT3 a CDKs. „Během tohoto projektu bude připravena série nových analogů těchto sloučenin. Aby došlo k maximálnímu využití jejich potenciálu, musí být co nejlépe prostudovány v biochemických a buněčných modelech. Musíme také potvrdit jejich mechanismus působení a vztahy mezi strukturou a aktivitou, aby mohly být navrhovány nové, účinnější sloučeniny. Bližší charakterizace nových inhibitorů v nejrůznějších buněčných modelech in vitro přispěje k dalšímu poznání těchto derivátů a jejich možného terapeutického použití pro léčbu onkologických onemocnění,“ popsal výzkum Radek Jorda.

Zatímco cílení FLT3 kinázy se ukázalo jako účinné v terapii akutní myeloidní leukémie, samotná inhibice vybraných CDKs skýtá možnosti při léčbě specifických subtypů solidních tumorů. „Inhibice kinázy CDK2 byla v několika studiích potvrzena jako relevantní v modelech nádorů prsu či vaječníku se zesílenou expresi genu CCNE. Blokování transkripční kinázy CDK12 zase vedlo ke zvýšení citlivosti k léčivům zasahujícím enzymy opravy DNA nebo DNA samotnou,“ upřesnil Radek Jorda.

Read More

Krátkodobé uzavření sběrného dvora v Příčné ulici

Ve dnech 5. až 11. března 2024 bude ve Sběrném dvoře v Příčné ulici měněna mostní váha. Z tohoto důvodu bude...

Hýbejte se a bavte s univerzitním sportovním centrem

Lekce jógy, společenského tance či indoorcyclingu, skupinový basketbal, florbal nebo volejbal, kurzy jezdectví, horolezectví i plavání. To je jen střípek ze...

Neuteklo vám?

00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se nad tím někdy pozastavují a zástupci radnice proto vysvětlují proč k tomu dochází.
00:02:34

Zdobnou fasádu plumlovského zámku čeká nákladná rekonstrukce. Začít má letos

Zámek v Plumlově na Prostějovsku patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v našem kraji. Od loňského roku...
00:00:30

Nadace Agel přispěla pětileté Lindě na speciální ortézu

Pětiletá Linda trpí oslabením jedné poloviny těla. Díky speciální ortéze nyní může lépe chodit. Na tu...
00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...