Přeložit náš web

Út, 28. 11. 2023.

Svátek má René.

-0.2 C
Olomouc
0.7 C
Prostějov
0.6 C
Přerov
-1.4 C
Šumperk
-2.8 C
Jeseník
Úterý, 28. listopadu 2023.

Svátek má René.  Dobré odpoledne.

Vědci vyvíjejí systém pro včasnou a snadnou detekci Alzheimerovy choroby

Vývoj rychlého, spolehlivého, finančně dostupného a digitálně podporovaného systému pro včasné odhalení Alzheimerovy choroby je hlavním úkolem čtyřletého evropského projektu 2D-BioPAD z programu Horizon Europe, který koordinuje Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého. Díky podpoře ve výši téměř šest milionů eur se do výzkumu zapojí 11 partnerů z osmi zemí, CATRIN je jediným tuzemským zástupcem. Projekt nedávno slavnostně odstartoval v řecké Soluni.

„Využijeme naše dlouholeté zkušenosti s nejmodernějšími 2D materiály včetně grafenu a jeho derivátů, které by mohly přispět k zvýšení citlivosti a účinnosti senzorického systému. Cílem je detekovat současně až pět biomarkerů Alzheimerovy choroby v krvi. K tomu bude k dispozici uživatelsky přívětivá mobilní aplikace, která poskytne zdravotníkům výsledky v reálném čase. Počítáme také s využitím umělé inteligence k optimalizaci systému,“ uvedl hlavní koordinátor projektu Aristeidis Bakandritsos z CATRIN.

Podle něj vývoj zařízení reaguje na současnou poptávku po POC analyzátorech (z anglického point-of-care), které umožňují velmi rychlé vyšetření pacienta přímo v místě, kde se o nemocného pečuje. Funkčnost systému ověří dvě klinické pilotní studie, které se uskuteční ve třech evropských klinických centrech. Do konsorcia jsou zapojeny univerzity, výzkumné instituce, zdravotnická zařízení i firmy z Dánska, Finska, Francie, Německa, Řecka, Irska a Španělska. Jako jeden z klíčových členů iniciativy Graphene Flagship je 2D-BioPAD součástí rozsáhlé sítě akademických a průmyslových subjektů, které přispívají k posílení strategické autonomie Evropy v oblasti technologií založených na grafenu a dalších 2D materiálech.

Slavnostní zahájení projektu hostilo prestižní Centrum pro interdisciplinární výzkum a inovace (CIRI) na Aristotelově univerzitě v Soluni. Na tomto setkání se sešli všichni partneři projektu, aby diskutovali o svých rolích, povinnostech a ambicích pro úspěšné dosažení vytyčených cílů. Mezi partnery nechybí ani Katalánský institut pro nanovědy a nanotechnologie (ICN2), s nímž a dalšími partnery výzkumníci z CATRIN vyvíjejí díky dalšímu mezinárodnímu projektu biosenzor na monitorování účinnosti léčby dětského nádorového onemocnění – neuroblastomu.

Alzheimerova choroba je chronické neurodegenerativní onemocnění mozku, které postihuje zejména starší osoby, ale může se vyskytovat i u mladších jedinců. Je to vážné onemocnění, jež zásadním způsobem ovlivňuje život pacienta i jeho rodiny a představuje významný zdravotní a sociální problém. Proto probíhá rozsáhlý výzkum a snaha o zlepšení diagnostiky a léčby této choroby, a to i na úrovni mezinárodní spolupráce, aby se minimalizoval její dopad na společnost.

Read More

Fórum ukázalo železniční dopravu jako udržitelnou cestu i příležitost pro studenty

Konference Zelená železnice: fórum k tématu udržitelné mobility přivedla do auly Pedagogické fakulty Univerzity Palackého nejen odborníky na železniční dopravu, infrastrukturu...

Dotační programy na rok 2024 jsou vyhlášeny

Rada města 13. listopadu 2023 schválila dotační programy na rok 2024. Žádosti v programech je možné podávat od 18. prosince 2023 do...

Neuteklo vám?

00:03:44

Otevřená radnice 47/2023

Na dotazy našich diváků z Olomouce odpovídá další díl pořadu Otevřená radnice. Máte i vy svůj podnět na vedení města? Napište nám jej na známou e-mailovou adresu.
00:02:07

Změny ve vedení Olomouckého kraje

Občanská demokratická strana už v rámci koalice na Olomouckém kraji nebude mít dále ve své gesci...
00:00:41

Studenti Slovanského gymnázia vyhlásili sbírku na canisterapii

Pomáhají nemocným překonat náročné období léčby. Řeč je o pejscích, kočičkách i ponících, kteří v rámci...
00:06:59

Kraj zblízka 48/2023

Zelenou školou Olomouckého kraje se stalo osm vzdělávacích institucí. Titul získaly za své ekologické aktivity. V Kojetíně...
00:05:14

Téma týdne 47/2023

Zaplněné Horní náměstí v neděli večer sledovalo oficiální slavnostní zahájení olomouckých vánočních trhů. Se začátkem trhů...