Přeložit náš web

Čt, 27. 3. 2025.

Svátek má Dita.

10.7 C
Olomouc
10.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
9.9 C
Šumperk
8.7 C
Jeseník
Čtvrtek, 27. března 2025.

Svátek má Dita.  Dobré odpoledne.

Vědci objevili a popsali unikátního brouka uloženého v maďarském jantaru z doby dinosaurů

Prvního fosilního brouka ukrytého v desítky milionů let starém maďarském jantaru se podařilo popsat mezinárodnímu týmu vědců, jehož součástí byl Robin Kundrata z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Pomocí moderní výpočetní tomografie experti zrekonstruovali podobu tohoto unikátního exempláře a zařadili jej mezi kovaříky. Výsledky studie, která významně přispěla k poznání druhohorní fauny střední Evropy, byly publikovány v prestižním odborném časopise Scientific Reports.

Mezinárodní tým složený z odborníků z Maďarska, České republiky a Ruska zkoumal podrobnou morfologii přibližně pět milimetrů dlouhého fragmentu brouka z čeledi kovaříkovitých, který byl ukryt v jantaru nalezeném u města Ajka v západní části Maďarska. Tamnímu jantaru se dle místa výskytu říká ajkait. „Náš objev přináší několik prvenství. Nejen že se jedná o vůbec prvního brouka popsaného z ajkaitu, ale také o prvního popsaného fosilního brouka z území dnešního Maďarska a zároveň o prvního popsaného druhohorního kovaříka z pevninské Evropy,“ objasňuje důležitost objevu Kundrata, který se výzkumem kovaříkovitých brouků zabývá.

Brouk se bohužel v jantaru nezachoval celý. Vědci jej ale i přesto pomocí dostupných informací, které získali na základě úspěšné rekonstrukce jeho morfologie, dokázali systematicky zařadit. Jelikož se jednalo o zcela nový rod a druh, dostal jméno Ajkaelater merkli. Jméno bylo zvoleno na počest města Ajka i bývalého dlouholetého kurátora Maďarského přírodovědného muzea Dr. Ottó Merkla, který nečekaně zemřel na začátku roku 2021. „Co se týče rodového jména, měli jsme v rámci týmu několik návrhů, avšak to, že druhové jméno brouk dostane po doktoru Merklovi, bylo jasné úplně od začátku. Byl to totiž nejen skvělý a respektovaný člověk, ale rozhodně také jedna z nejvýznamnějších postav maďarské entomologie,“ vysvětluje Robin Kundrata.

Vědci se domnívají, že Ajkaelater merkli byl, stejně jako jeho předpokládaní dnešní příbuzní, svým vývojem vázaný na dřevo. Tato teorie podporuje představu zalesněného a víceméně bažinného ekosystému, který se v období pozdní křídy v okolí dnešního města Ajka dle dostupných důkazů vyskytoval.

vedci_objevili_brouka_v_jantaru_02
Mikro-CT model kovaříka Ajkaelater merkli z maďarského druhohorního jantaru. © Szabó, Kundrata et al. / Scientific Reports

Druhohorní jantar, tedy fosilizovaná pryskyřice, se nachází v nalezištích po celém světě. Pouze několik lokalit, například v Myanmaru, Libanonu, Španělsku či Francii, je však známo tím, že obsahuje větší množství fosilií uložených v jantaru. V Maďarsku se druhohorní jantar vyskytuje zejména v lokalitě bývalé těžby hnědého uhlí v okolí města Ajka v západní části země. „Jeho stáří se odhaduje na přibližně 85 milionů let. Vznikal tedy v období křídy, kdy na naší planetě stále vládli dinosauři. Vždy byl ale považován pouze za vedlejší produkt při těžbě uhlí, a snad i proto dnes máme k dispozici pouze zhruba 1500 kousků, z nichž asi jen stovka ukrývá fosilie živočichů. Navíc se jedná o velmi malé kousky, takže obsahují pouze drobnější členovce, zejména hmyz,“ vysvětluje Márton Szabó z Maďarského přírodovědného muzea.

Maďarský ajkait se podstatně liší od v Evropě daleko známějšího, ale mnohem mladšího baltského jantaru, pocházejícího z třetihor. Ajkait je většinou zakalený a neprůhledný, takže se vědci jeho obsahem doposud zabývali pouze velmi okrajově. To se však změnilo s nástupem moderních metod. „Dnes můžeme jednotlivé nalezené kousky jantaru skenovat pomocí rentgenové výpočetní mikrotomografie, která umožňuje efektivní 3D rekonstrukci morfologie zkoumaných jantarových inkluzí,“ dodává Robin Kundrata, druhý hlavní a zároveň korespondenční autor studie. Na výzkumu se podílel i se svou studentkou Johanou Hoffmannovou.

VSTUP DO REGISTRU DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ JE MOŽNÝ I V PLAZMA CENTRU

Dalším místem v Jeseníku, kde lze vstoupit do registru dárců kostní dřeně, je Plazma Centrum na Masarykově náměstí. Kontakt pro více...

V Přerově se buduje optická síť. Ulice budou po úsecích rozkopány až do roku 2028

Nutnou součástí výstavby optické sítě, která aktuálně probíhá v Přerově, jsou zemní, výkopové a montážní práce, sloužící k pokládce svazků mikrotrubiček různých...

Neuteklo vám?

Víte, že? 13/2025

Oprava kanalizace v Pasteurově ulici v Olomouci se rozběhla naplno. Stavební práce probíhají v úseku od ulice Kaštanová po křižovatku s ulicí Jeremenkova. Frekventovaný úsek bude až do konce...

Kraj opět podpoří venkovské prodejny dotacemi

Dotace na podporu malých prodejen na venkově, které by jinak nemohly fungovat, rozdělí Olomoucký kraj také...

Na Novou Ulici nepojedou od dubna tramvaje

Od úterý 1. dubna dojde k výluce tramvajové dopravy v úseku Okresní soud – Nová Ulice....

Víte, že? 13/2025

Oprava kanalizace v Pasteurově ulici v Olomouci se rozběhla naplno. Stavební práce probíhají v úseku od...

Šumperk – živá brána Jeseníků – březen 2025

Přibude parkovacích míst. Žaluzie uspoří energie. Na půdě knihovny budou digitalizovat staré tisky. Dětem už staví...