Přeložit náš web

St, 29. 11. 2023.

Svátek má Zina.

-3.5 C
Olomouc
-2.3 C
Prostějov
-2.5 C
Přerov
-2.7 C
Šumperk
-3.2 C
Jeseník
Středa, 29. listopadu 2023.

Svátek má Zina.  Dobrý večer.

Ve spolku je síla. Dny židovské kultury nabídnou informace o židovských organizacích

Jednou z prvních aktivit nově se utvářejících židovských komunit po revolučním roce 1848 bylo zakládání spolků. Kromě těch, které zajišťovaly praktický chod náboženské obce, začaly se svou aktivitou i nejrůznější sekulární seskupení. Velké oblibě se těšila například tělovýchova, výrazný růst členské základny zaznamenávaly i spolky sionistické. Šestnáctý ročník festivalu Dny židovské kultury Olomouc, který svůj program zahájí už 9. října, se zaměří právě na aktivity významných židovských organizací.

Přednášky, komentované prohlídky, koncerty, filmy i divadelní inscenace nabídnou Dny židovské kultury Olomouc. Na jejich přípravě se i letos podílelo Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových Filozofické fakulty Univerzity Palackého spolu s Židovskou obcí Olomouc a Muzeem umění Olomouc.

„Letos se chceme věnovat židovským spolkům. Během festivalu aktivity židovských organizací nejen představíme, ale i poukážeme na silnou sociální propustnost mezi nimi a nežidovskými uskupeními. Zároveň chceme upozornit na skutečnost, že za vznikem většiny židovských sekulárních spolků stál fakt, že v atmosféře sílícího nacionalismu byli Židé v chřadnoucí rakouské monarchii, ale i v nastupujícím Československu, stále méně vítáni,“ uvedla Ivana Cahová, vedoucí Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových FF UP. Návštěvníci festivalu se tak podle ní mohou těšit na celou řadu odborných i populárně-naučných přednášek, už tradičně také na koncerty i divadelní a filmová představení.

„Mimořádnou akcí pro širší veřejnost bude speciální verze městské hry Olomouc spolkově židovská. Hry se lze účastnit tradiční soutěžní formou na bázi geocatchingu s chytrým mobilním telefonem v ruce a prostřednictvím mobilní aplikace, který je volně ke stažení, nebo se stručným tištěným průvodcem, jenž bude k dispozici na startu v Arcidiecézním muzeu. Speciální festivalová verze bude obsahovat dvě zastavení se speciální performancí k olomouckému židovskému spolkovému životu. V budově bývalého státního německého gymnázia na dnešní tř. Svobody 26 se účastníci skrze scénické čtení ze vzpomínek dvou bývalých žáků, Zwi (Hanse) Batschi a Maxe Zweiga, seznámí s rostoucím antisemitismem v olomoucké společnosti. Vrcholem bude performance skupiny Ostrý zub pod vedením Vladimíra Havlíka na téma slavné přednášky Adolfa Loose O tom, jak se chodí, sedí, leží, spí, jí a pije, pronesené v repríze v olomouckém německém kulturním domě Deutsches Kasino v roce 1913,“ dodala Ivana Cahová. 

Organizátoři festivalu zvou i na několik zajímavých přednášek. Například Daniel Baránek z Historického ústavu Akademie věd ČR popíše ve své přednášce s názvem Síla, nebo rozštěpení? Židovské spolky proměny spolkové činnosti olomouckých Židů v období 1880–1920. Zaměří se na to, proč židovské spolky vznikaly a co spolková činnost vypovídá o židovské společnosti. Hebraista a historik Zbyněk Tarant z Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni bude hovořit o úloze Leo Herrmanna ve spolku Bar Kochba. Představí záchranné akce ve stínu začínající nacistické okupace, které Herrmann organizoval. O sionistických mládežnických spolcích bude v Arcidiecézním muzeu hovořit Daniela Bartáková z Masarykova ústavu Akademie věd ČR. Ve své řeči představí akademické, sportovní, volnočasové i skautské židovské spolky, které působily na území meziválečného Československa.

I letos budou velkým tahákem také hudební představení. Už 9. října nabídne festival koncert skvělého americko-izraelského jazzmana Itamara Borochova. Diváci by si ale neměli nechat ujít ani hudebně-literární projekt spisovatele Jaroslava Rudiše a výtvarníka a hudebníka Jaromíra 99 s názvem Kafka Band, který do alternativně-rockové podoby převádí texty Franze Kafky. V Jazz Tibet Clubu představí své nejnovější album Der Process. V rámci filmové sekce nabídnou Dny židovské kultury i současnou izraelskou filmovou a dokumentární produkci, která se k festivalovému tématu vztahuje z pohledu izraelské společnosti. Dny Židovské kultury se konají od 9. do 22. října. Více o programu zde.

Read More

Šternberské sportovce přijel podpořit olympionik Aleš Valenta!

V kulturním domě ve Šternberku byli ve středu 22. listopadu oceněni sportovci a trenéři za úspěchy, kterých dosáhli v období od září loňského...

Jak (se) učit o filmu? Unikátní učebnice Filmouka nabízí průvodce světem filmu pro děti školou povinné

Co je to film? Jak vzniká? Jak se vyvíjel? Jak mu rozumět, když jste dítě? A jak ho vysvětlit, kdy jste...

Neuteklo vám?

00:06:59

Kraj zblízka 48/2023

Zelenou školou Olomouckého kraje se stalo osm vzdělávacích institucí. Titul získaly za své ekologické aktivity. V Kojetíně je nejvyšší generace Amazon robotických center. V jednotlivých patrech budovy pracuje na 3...
00:02:24

Smlouva podepsána. Rekonstrukce budovy TGM 16 v Přerově začne v lednu

Tvář Masarykova náměstí v Přerově se zanedlouho výrazně promění. V lednu tam totiž začne rekonstrukce budovy...
00:00:31

Vánoční strom rozzářil prostějovské náměstí. Mobilní kluziště přivítalo první bruslaře

Prostějovské náměstí rozzářila vánoční dominanta centra – dvanáctimetrový smrk jménem Standa. Vítězné jméno vzešlo z návrhů,...
00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má...
00:05:14

Otevřená radnice 48/2023

Přejmenuje se Žižkovo náměstí v Olomouci na náměstí T. G. Masaryka? A nahradí prošlapanou polní cestu...