Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 25. 6. 2022.

Svátek má Ivan.

CzechEnglishPolishUkrainian
17.1 C
Olomouc
16.9 C
Prostějov
17.2 C
Přerov
17.7 C
Šumperk
17.2 C
Jeseník
Sobota, 25. června 2022.

Svátek má Ivan.  Dobré ráno.

V soutěži o cenu Františka Ladislava Riegra uspěla absolventka historie UP

Diplomová práce Květy Merunkové, dnes již absolventky katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, oslovila komisi soutěže o cenu Františka Ladislava Riegra. Druhé místo v prestižní soutěži získala za práci s názvem Jan Sedláček a Maximilian Girth: Muži z radnice města Prostějov v období 1939–1945.

Cena, která nese jméno dlouholetého poslance českého zemského sněmu i říšské rady z 19. století, si klade za cíl popularizovat roli parlamentu v očích široké veřejnosti.

„Mám z ní obrovskou radost. Je to pro mě velká čest. Zároveň si velmi vážím toho, že jsem mohla reprezentovat katedru historie, díky které se mi dostalo kvalitního vzdělání a možnost vytvořit tuto diplomovou práci,“ uvedla Květa Merunková. K tématu své diplomky se dostala po konzultaci s vedoucím práce Pavlem Kreisingerem z katedry historie FF UP.

„Usoudili jsme, že Jan Sedláček je významná osobnost v dějinách města Prostějov, které se však nedostalo větší pozornosti, a je potřeba to napravit. Původně jsem měla psát pouze o Sedláčkovi, ale po bližším bádání jsem narazila na další zajímavou osobnost města, která mě zaujala. Tou byl Maximilian Girth,“ vzpomněla na vznik práce laureátka prestižního ocenění.

Kromě toho, že se před tvorbou práce musela podrobně seznámit s pramennou základnou a že si musela zjistit množství informací o jednotlivých osobnostech, nejtěžší pro ni bylo dohledávat prameny k Maximilianu Girthovi.

„Ty se nakonec v největší míře našly v německých archivech v Berlíně a Koblenzi, kam jsem díky univerzitnímu grantu IGA mohla vyjet. Bylo velmi zajímavé sledovat odlišnosti mezi jednotlivými osobnostmi. Jan Sedláček byl člověk hájící obnovu české státnosti v období protektorátu, kdežto Maximilian Girth byl zarytým příznivcem nacistického režimu,“ dodala Květa Merunková.

Vítězové šestého ročníku studentské soutěže o cenu Františka Ladislava Riegra převzali ocenění z rukou Markéty Pekarové Adamové, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Cena Františka Ladislava Riegra  

1.místo: Lukáš Kollert za práci s názvem Ústavněprávní regulace výjimečného stavu v právním státě.

2.místo: Květa Merunková za práci Jan Sedláček a Maximilian Girth: Muži z radnice města Prostějov v období 1939–1945.

3.místo: Miroslav Crha za práci s názvem Deficity soudobé legislativní tvorby práva v České republice.

Pamětní list: Lukáš Zeman za práci s názvem Kvantitativní srovnání legislativní činnosti druhých parlamentních komor a Daniel Hajna za práci s názvem Federalizace republiky a její příprava (1968–1969).

[odkaz na zdroj]

Městský architekt: Obyvatelé musí být na prvním místě

Městským architektem v Šumperku se stal Ivo Tuček, který vzešel vítězně z výběrového řízení. 

Neuteklo vám?

00:06:26

Kraj zblízka 25/2022

Šternberská nemocnice se může pochlubit novým interním pavilonem, který nahradil původní internu z roku 1913. Olomoucký kraj do jeho výstavby investoval 205 milionů, zbytek pokryla státní dotace a přispělo...
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...