Přeložit náš web

St, 29. 11. 2023.

Svátek má Zina.

-3.5 C
Olomouc
-2.3 C
Prostějov
-2.5 C
Přerov
-2.7 C
Šumperk
-3.2 C
Jeseník
Středa, 29. listopadu 2023.

Svátek má Zina.  Dobrý večer.

V soutěži o Cenu Edvarda Beneše uspěla Martina Veletová, absolventka sociologie na FF UP

Čestné uznání v kategorii Sociologie získala ve 28. ročníku soutěže o Cenu Edvarda Beneše Martina Veletová z Filozofické fakulty UP. Získala jej za magisterskou práci s názvem Život a práce v domově pro seniory. Kvalitativní případová studie. Prestižní soutěž je určena mladým historikům a sociologům a každoročně ji vyhlašuje Sezimovo Ústí.

Martina Veletová získala čestné uznání v soutěži o Cenu Edvarda Beneše za magisterskou práci, v níž se snažila zachytit ‚každodennost vybraného domova pro seniory ve specifické celosvětové situaci epidemie covid-19‘. Jako brigádnice přímé péče měla ve zmíněném domově možnost situaci se šířícím se virem covid-19 prožít. Daná problematika ji oslovila natolik, že cítila vnitřní potřebu tuto skutečnost zvěčnit.

„Ocenění pro mě znamená nesmírnou úctu jak k mé roli výzkumníka, tak k práci personálu, klientům Domova pro seniory a jejich rodinám. Vzpomínám si na náročnost celé situace, která zviditelnila hodnoty lidskosti. Za nejdůležitější shledávám zmínit, že ocenění patří všem, kteří se svými pohledy zapojili do výzkumu v rámci diplomové práce. Otevřenost a postřehy komunikačních partnerů a partnerek umožnily zachytit zkoumanou problematiku,“ řekla Martina Veletová, absolventka magisterského programu Sociologie na Filozofické fakultě Univerzity Palackého.

Její studie je zaměřena na sociální praktiky a s nimi spjatá pravidla mezi zaměstnanci a klienty. „Zjišťovala jsem, jak se změnily v kontextu epidemie,“ dodala k práci složené z teoretické a metodické části.

„Téma jsem zpracovala formou kvalitativní případové studie konkrétního domova pro seniory koncipovanou jako etnografickou. Při sběru dat jsem využila semistrukturované rozhovory, zúčastněné pozorování a terénní deníky. Semistrukturované rozhovory jsem připravila se zaměstnanci a klienty Domova a s rodinnými příslušníky klientů. Velikou oporou při sběru dat byla má vedoucí diplomové práce docentka Dana Sýkorová, ale i má maminka, která mi umožnila svou každodenní pracovní zkušeností ve zkoumaném terénu nahlédnout do problematiky komplexněji,“ popsala absolventka olomoucké sociologie. 

Soutěž je pravidelně vyhlašována městem Sezimovo Ústí pro studenty vysokých škol. Ti mohou do soutěže přihlásit své práce z oboru Historie 20. století nebo oboru Sociologie.  

Read More

Šternberské sportovce přijel podpořit olympionik Aleš Valenta!

V kulturním domě ve Šternberku byli ve středu 22. listopadu oceněni sportovci a trenéři za úspěchy, kterých dosáhli v období od září loňského...

Jak (se) učit o filmu? Unikátní učebnice Filmouka nabízí průvodce světem filmu pro děti školou povinné

Co je to film? Jak vzniká? Jak se vyvíjel? Jak mu rozumět, když jste dítě? A jak ho vysvětlit, kdy jste...

Neuteklo vám?

00:05:14

Otevřená radnice 48/2023

Přejmenuje se Žižkovo náměstí v Olomouci na náměstí T. G. Masaryka? A nahradí prošlapanou polní cestu za městem osvětlený chodník? Na tyto otázky našich diváků odpoví další díl pořadu...
00:02:24

Smlouva podepsána. Rekonstrukce budovy TGM 16 v Přerově začne v lednu

Tvář Masarykova náměstí v Přerově se zanedlouho výrazně promění. V lednu tam totiž začne rekonstrukce budovy...
00:00:31

Vánoční strom rozzářil prostějovské náměstí. Mobilní kluziště přivítalo první bruslaře

Prostějovské náměstí rozzářila vánoční dominanta centra – dvanáctimetrový smrk jménem Standa. Vítězné jméno vzešlo z návrhů,...
00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má...
00:05:14

Otevřená radnice 48/2023

Přejmenuje se Žižkovo náměstí v Olomouci na náměstí T. G. Masaryka? A nahradí prošlapanou polní cestu...