Přeložit náš web

St, 12. 6. 2024.

Svátek má Antonie.

15.7 C
Olomouc
15.9 C
Prostějov
15.2 C
Přerov
13.4 C
Šumperk
11.6 C
Jeseník
Středa, 12. června 2024.

Svátek má Antonie.  Dobré odpoledne.

V soutěži Best Map Award uspěly tři české mapy z přírodovědecké fakulty

Tři české mapy, na kterých se podíleli odborníci z kateder geoinformatiky, geografie, a rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty UP, byly oceněny v mezinárodní soutěži Best Map Award za rok 2023. Ceny každoročně uděluje prestižní kartografický časopis Journal of Maps z vydavatelství Taylor and Francis.

Ocenění získal kartografický výstup Quality of Life Indices: How Robust Are the Results Considering Different Aggregation Techniques? Karla Macků a Radka Barvíře z katedry geoinformatiky.

„I přes dlouhodobý výzkum neexistují jednotné názory na to, jaké konkrétní indikátory při hodnocení kvality života využívat a jakým způsobem je agregovat do indexů. V našem článku jsme se zaměřili na druhý z problémů. Na základě literární rešerše jsme sestavili sadu indikátorů, které by mohly popisovat, jak dobře se v konkrétním místě žije. Zkoumali jsme, jestli získáme výrazně odlišné výsledky, pokud pouze změníme matematický postup, jak z těchto indikátorů sestavit syntetický index kvality života. Jednotlivé přístupy k výpočtu potvrzují částečnou podobnost výsledků. Nicméně právě ta zbývající rozdílnost poukazuje na to, že kombinací různých metod autoři podobných prací vždy odhalí více zajímavých detailů o zpracovávaných datech, které by při použití jednoho jednoduchého přístupu zůstaly skryty. Pro prezentaci výsledků byly použity kartografické výstupy, díky kterým může čtenář rychle, jednoduše a správně vnímat rozdíly mezi jednotlivými metodami,“ uvedl Karel Macků z katedry geoinformatiky.

Do užší nominace soutěže Best Map Award za rok 2023 se dostaly také mapy Geoparticipation in the Czech Municipalities: Index Based Quantitative Approach a Astronomically Determined Localities, the Core Part of Ptolemy’s Geography. První z nich je dílem autorského kolektivu Jaroslava Buriana, Radka Barvíře, Daniela Pavlačky a Víta Pászto z katedry geoinformatiky a Jiřího Pánka a Jiřího Chovanečka z katedry rozvojových a environmentálních studií. Druhou vytvořili Aleš Létal z katedry geografie a Jan Martínek z Centra dopravního výzkumu.

Cena Best Map Award se uděluje od roku 2008, příspěvky jsou posuzovány jak podle akademického obsahu, tak podle kartografické kvality. Vítěznou prací za rok 2023 se stala Geologická mapa Jižní Ameriky v Google Earth, která sjednotila geologické mapy napříč jednotlivými zeměmi a zveřejnila je online ve volně dostupném formátu.

Read More

Nemocnice AGEL Jeseník obdržela darem fotografie od cestovatelky Aleny Ceplové

Fotoobrazy z výstavy z Vlastivědného muzea Jesenicka byly na základě hlasování návštěvníků darovány Nemocnici AGEL Jeseník. Read More

DIGEOCAT & Lib: digitální nástroj pro efektivnější výzkum cestopisných textů

Odborníci, studenti i laická veřejnost budou mít na přelomu let 2025/26 k dispozici nástroj, který jim umožní efektivnější výzkum rozsáhlého korpusu...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových elektrických vlaků RegioPanter. Na základě smlouvy mezi Českými drahami a Olomouckým krajem. Slavnostní...

Olomouc oslavila svůj svátek

Čestné stráže, průvod, folklór i žehnání alegorické sochy. Letošní Svátky města Olomouce jsou za námi. Ve...

Kvalita vody přírodního koupaliště Poděbrady je vhodná ke koupání

První letní dny pomalu ale jistě vybízejí ke koupání. Například oblíbené přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových...