Přeložit náš web

Čt, 30. 11. 2023.

Svátek má Ondřej.

0.6 C
Olomouc
0.5 C
Prostějov
1.5 C
Přerov
-0.9 C
Šumperk
-0.4 C
Jeseník
Čtvrtek, 30. listopadu 2023.

Svátek má Ondřej.  Dobré odpoledne.

V roce 2022 plánuje Zábřeh investovat do projektů přes 143 milionů korun

Zastupitelé města Zábřeha na svém posledním jednání v letošním roce dne 8. prosince 2021 odsouhlasili rozpočet na rok 2022. Rozpočet na rok 2022 je navržen jako schodkový, saldo 130,9 mil. Kč je kryté ze zůstatků minulých. Na výdajích mají zásadní podíl investice, celkový objem v rámci projektových úkolů je 143,5 mil. Kč.

Schválení rozpočtu či krytí výdajů na projektové úkoly v tomto objemu je možné jen díky zapojení zůstatku z minulých let, který jsme právě za účelem zajištění investic vytvářeli,“ sdělil při projednávání rozpočtu starosta Zábřeha František John.

Oproti alternativě ve schvalování rozpočtu až po uzavření letošního roku a dočasného řešení rozpočtovým provizoriem volí Zábřeh tradičně schvalování rozpočtu již v prosinci s tím, že po uzavření roku 2021 se rozpočet bude aktualizovat rozpočtovou změnou. Skutečné plnění roku 2021 pak dá možnost zajištění financí na další projektové úkoly v rámci rozpočtové změny. Město tak může pokračovat v přípravě projektů, výběrových řízení či reagovat na dotační výzvy. Právě stoprocentní zajištění financí je pro výběrová řízení podmínkou, dotace jsou totiž většinou vypláceny zpětně.

Příjmy celkem = 283.129.000,00 Kč
Výdaje celkem = 414.008.000,00 Kč
Saldo = – 130.879.000,00 Kč

Na investice, tedy projektové úkoly, město v rámci rozpočtu vyčlenilo částku 143,5 mil. Kč. „V rozpočtu příštího roku jsou finanční prostředky na investice zahájené v letošním roce, například rekonstrukce komunikací ve Václavově navazující na budování ČOV, kanalizace a vodovodu. Velkou novou investicí je plánovaná rekonstrukce kulturního domu, u které si město slibuje využít dotačních možností z Národního plánu obnovy,“ doplnil John.

Výdaje na investiční akce zahrnuté v rozpočtu:
(výběr)

Doprava ve městě | 7,8 mil. Kč
Více projektových úkolů, mimo jiné vytvoření cyklopásů a rekonstrukce chodníků na ulici ČSA či nový chodník a autobusová zastávka na ulici Havlíčkova.

Parkoviště za kulturním domem | 20 mil. Kč
Záměr byl v plánu města již v letošním roce, v rámci projektové přípravy došlo k rozšíření řešeného území. Projekt řeší neutěšený stav nezpevněné plochy při ul. Postřelmovská.

Kanalizace a vodovod ve Václavově – komunikace, dešťová kanalizace | 22,5 mil. Kč
Investice navazující na vybudování kanalizace, ČOV a vodovodu ve Václavově.

Odpadové hospodářství | 9 mil. Kč
V rámci rozšíření areálu Separex plánuje město pro svou obchodní společnost EKO servis a Technické služby vybudovat nový areál v průmyslové zóně Leštinská, celkový objem investice je cca 50 mil. Kč. Výdaj 9 mil. Kč je na vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu.

Skatepark | 7.5 mil. Kč
Vybudování skateparku v areálu bývalého lomu na Skaličce, u Moravské Sázavy, na konci Rudolfova.

Revitalizace sídlišť – Výsluní | 4,5 mil. Kč
Poslední etapa revitalizace sídliště, rozšíření parkovacích míst.

Rekonstrukce kulturního domu | 55 mil. Kč
První etapa spočívá v rekonstrukci sálu a interiéru budovy, město počítá ve výhledu roku 2023 s druhou etapou (přístavba) a následně s třetí konečnou etapou (zateplení budovy). Zábřeh má ambice získat zdroje z Národního plánu obnovy.

Po sedmi měsících rekonstrukce je už přerovský krytý bazén zase naplněný vodou

Zrekonstruovaná vana přerovského bazénu je připravená pro první plavce, kteří si v pátek 8. prosince poprvé po sedmi měsících budou moci přijít...

Konference ke střednědobému plánování rozvoje sociálních služeb na Prostějovsku

Dnes (30. 11. 2023) probíhá v secesních prostorách Národního dobu konference ke střednědobému plánování rozvoje sociálních služeb na Prostějovsku. ...

Neuteklo vám?

00:05:14

Téma týdne 47/2023

Zaplněné Horní náměstí v neděli večer sledovalo oficiální slavnostní zahájení olomouckých vánočních trhů. Se začátkem trhů se u radnice poprvé rozsvítil vánoční strom. 14metrový jehličnan letos do centra města...
00:02:39

Pomohli lidem z hořícího vlaku. Dva muži za záchranu životů dostali ocenění

Úterý 17. října, krátce po osmé hodině ráno. Na železničním přejezdu v Divišově ulici v Olomouci...
00:00:36

Zažijte pravé hanácké Vánoce. V muzeu v Příkazích

Jak se slavil konec roku na hanáckém venkově, jaké zvyky lidé dodržovali nebo jak vypadal štědrovečerní...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...
00:05:24

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2023

Začne projektová příprava rekonstrukce Domu kultury. Lidé mohou posílat nominace na Ceny města. Vánoční program má...