Přeložit náš web

Ne, 26. 5. 2024.

Svátek má Filip.

22.6 C
Olomouc
21.9 C
Prostějov
22.7 C
Přerov
23.3 C
Šumperk
23.2 C
Jeseník
Neděle, 26. května 2024.

Svátek má Filip.  Dobré odpoledne.

V roce 2022 plánuje Zábřeh investovat do projektů přes 143 milionů korun

Zastupitelé města Zábřeha na svém posledním jednání v letošním roce dne 8. prosince 2021 odsouhlasili rozpočet na rok 2022. Rozpočet na rok 2022 je navržen jako schodkový, saldo 130,9 mil. Kč je kryté ze zůstatků minulých. Na výdajích mají zásadní podíl investice, celkový objem v rámci projektových úkolů je 143,5 mil. Kč.

Schválení rozpočtu či krytí výdajů na projektové úkoly v tomto objemu je možné jen díky zapojení zůstatku z minulých let, který jsme právě za účelem zajištění investic vytvářeli,“ sdělil při projednávání rozpočtu starosta Zábřeha František John.

Oproti alternativě ve schvalování rozpočtu až po uzavření letošního roku a dočasného řešení rozpočtovým provizoriem volí Zábřeh tradičně schvalování rozpočtu již v prosinci s tím, že po uzavření roku 2021 se rozpočet bude aktualizovat rozpočtovou změnou. Skutečné plnění roku 2021 pak dá možnost zajištění financí na další projektové úkoly v rámci rozpočtové změny. Město tak může pokračovat v přípravě projektů, výběrových řízení či reagovat na dotační výzvy. Právě stoprocentní zajištění financí je pro výběrová řízení podmínkou, dotace jsou totiž většinou vypláceny zpětně.

Příjmy celkem = 283.129.000,00 Kč
Výdaje celkem = 414.008.000,00 Kč
Saldo = – 130.879.000,00 Kč

Na investice, tedy projektové úkoly, město v rámci rozpočtu vyčlenilo částku 143,5 mil. Kč. „V rozpočtu příštího roku jsou finanční prostředky na investice zahájené v letošním roce, například rekonstrukce komunikací ve Václavově navazující na budování ČOV, kanalizace a vodovodu. Velkou novou investicí je plánovaná rekonstrukce kulturního domu, u které si město slibuje využít dotačních možností z Národního plánu obnovy,“ doplnil John.

Výdaje na investiční akce zahrnuté v rozpočtu:
(výběr)

Doprava ve městě | 7,8 mil. Kč
Více projektových úkolů, mimo jiné vytvoření cyklopásů a rekonstrukce chodníků na ulici ČSA či nový chodník a autobusová zastávka na ulici Havlíčkova.

Parkoviště za kulturním domem | 20 mil. Kč
Záměr byl v plánu města již v letošním roce, v rámci projektové přípravy došlo k rozšíření řešeného území. Projekt řeší neutěšený stav nezpevněné plochy při ul. Postřelmovská.

Kanalizace a vodovod ve Václavově – komunikace, dešťová kanalizace | 22,5 mil. Kč
Investice navazující na vybudování kanalizace, ČOV a vodovodu ve Václavově.

Odpadové hospodářství | 9 mil. Kč
V rámci rozšíření areálu Separex plánuje město pro svou obchodní společnost EKO servis a Technické služby vybudovat nový areál v průmyslové zóně Leštinská, celkový objem investice je cca 50 mil. Kč. Výdaj 9 mil. Kč je na vynětí pozemků ze zemědělského půdního fondu.

Skatepark | 7.5 mil. Kč
Vybudování skateparku v areálu bývalého lomu na Skaličce, u Moravské Sázavy, na konci Rudolfova.

Revitalizace sídlišť – Výsluní | 4,5 mil. Kč
Poslední etapa revitalizace sídliště, rozšíření parkovacích míst.

Rekonstrukce kulturního domu | 55 mil. Kč
První etapa spočívá v rekonstrukci sálu a interiéru budovy, město počítá ve výhledu roku 2023 s druhou etapou (přístavba) a následně s třetí konečnou etapou (zateplení budovy). Zábřeh má ambice získat zdroje z Národního plánu obnovy.

Festival Baroko: přirozeně krásná hudba, kterou 200 let nikdo neslyšel

Již 27. ročník festivalu starší české hudby Baroko 2024 startuje v sobotu 1. června ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Dramaturgové se zaměřují na interpretaci hudby 17....

Přemístění autobusové zastávky Horka směr Řepčín

V termínu od pondělí 27. 5. 2024 do pátku 31. 5. 2024 včetně budou probíhat na ulici Olomoucká, Horka nad Moravou stavební...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 21/2024

V Otevřené radnici se tentokrát věnujeme dotazu k termínu zjednosměrnění ulic ve Starých Hodolanech. Na Přichystalově ulici zase trápí tamní obyvatele domu suché stromy a jejich špatná údržba. https://youtu.be/f_kM3wsbqVA

Park Michalov v Přerově oslavuje 120 let

Přerované si připomínají 120. výročí parku Michalov. Historie spadá do konce 19. století, kdy na místě...

Nová lanovka pomůže s těžbou dřeva v Jeseníkách. Je šetrná k půdě a...

Horské strmé svahy Jeseníků jsou náročné pro těžbu dřeva. Technika si v lesích tak neporadí a...

Téma týdne 21/2024

Moravská filharmonie Olomouc finišuje se zkouškami před odjezdem na velké mezinárodní turné. V posledním květnovém týdnu...

Otevřená radnice 21/2024

V Otevřené radnici se tentokrát věnujeme dotazu k termínu zjednosměrnění ulic ve Starých Hodolanech. Na Přichystalově...