Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
0.1 C
Přerov
-0.7 C
Šumperk
-0.2 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

V prestižních soutěžích EXPRO a JUNIOR STAR uspěly dva projekty Univerzity Palackého

Grantová agentura České republiky (GA ČR) bude od příštího roku financovat 10 nových projektů EXPRO a 23 projektů JUNIOR STAR. Dva z nich přitom zamíří do CATRIN Univerzity Palackého. Patrik Schmuki získal projekt EXPRO nazvaný Jednoatomové 2D fotokatalyzátory a Bruno de la Torre obdržel projekt JUNIOR STAR s názvem Řízení a vizualizace delokalizace náboje v atomárním měřítku v molekulárních nanomodelech pohlcujících světlo.

„Rád bych z celého srdce pogratuloval oběma kolegům, Patriku Schmukimu i Brunovi de la Torre, k získání prestižních grantů a poděkoval jim za jejich výbornou práci a vynikající vědecké výsledky, kterých si nesmírně vážím. Jsem velmi hrdý, že máme v CATRIN excelentní vědce jejich formátu. CATRIN tak i nadále potvrzuje svou vysokou úspěšnost v získávání kompetitivních výzkumných grantů a schopnost zajistit vlastní ekonomickou udržitelnost,“ komentoval výsledek ředitel CATRIN Pavel Banáš.

Dosažení těchto výsledků by podle něj nebylo možné bez kombinace excelentní úrovně vědy a výzkumu a profesionálně fungující grantové podpory v rámci CATRIN. „Právě systém grantové podpory, který jsme vybudovali díky integraci výzkumných kapacit do CATRIN, se ukazuje jako klíčový pro naši úspěšnost. Mé poděkování tedy patří i zaměstnancům grantového oddělení v CATRIN. Jsem moc rád, že těmito úspěchy a naší prací můžeme přispět k budování dobrého jména naší univerzity,“ doplnil Banáš.

Jak uvádí GA ČR na svém webu, obě prestižní soutěže mají za cíl nadstandardními podmínkami podpořit vědeckou excelenci. Zatímco EXPRO jsou určeny pro zkušené vědce, kteří mají přelomovou myšlenku, JUNIOR STAR umožní vynikajícím začínajícím vědcům věnovat se vlastním badatelským tématům.

„V rámci soutěží EXPRO a JUNIOR STAR jsou vždy podpořeny pouze ty nejlepší projekty, které získají podporu mezinárodních hodnoticích panelů. Jejich řešitelé mají lepší podmínky podpory v průběhu pětileté doby řešení. Důležité je, co mají tyto projekty přinést – u EXPRO se očekává průlom v daném vědním oboru a JUNIOR STAR umožňují vybudovat novou samostatnou vědeckou generaci,“ řekl předseda GA ČR Petr Baldrian.

Na procesu hodnocení se podílejí výhradně zahraniční vědci. Probíhá ve dvou fázích – každý podpořený projekt je nejdříve hodnocen šesti odborníky na dané téma a poté podrobně diskutován na zasedání oborové komise.

V letošní soutěži o granty EXPRO z deseti podpořených projektů budou tři řešeny na Masarykově univerzitě, po dvou v ústavech Akademie věd, Českém vysokém učením technickém v Praze a na Univerzitě Karlově. Jeden grant byl udělen vědcům z Univerzity Palackého v Olomouci. Na uvedené projekty poputuje přes 450 milionů korun.

Od příštího roku bude nově podpořeno celkem 23 projektů JUNIOR STAR, z toho nejvíce jich bude řešeno na Univerzitě Karlově (5 projektů), Českém vysokém učení technickém v Praze (4 projekty), Vysoké škole chemicko-technologické v Praze (4 projekty) a v ústavech Akademie věd (3 projekty). Na UP zamíří jeden. Na tyto projekty je na příštích pět let připraveno přes půl miliardy korun.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:03:53

Otevřená radnice 48/2022

Chystá se olomoucká radnice v příštím roce zvyšovat poplatky pro obyvatele města? I na tento dotaz odpoví další díl pořadu Otevřená radnice. Premiéra každé úterý, po osmnácté hodině, na...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy