Obec Mořice na Prostějovsku se brzy dočká moderních jeslí. Nové zařízení, které právě vzniká na místě bývalého koupaliště, bude sloužit až 24 dětem ve věku od jednoho do tří let. Obyvatelé obce i okolí tak získají dlouho postrádané zázemí pro nejmenší děti a zároveň pomocnou ruku při návratu rodičů do práce. „Za mě je to super. Neříkám, že tam malá půjde každý den, ale třeba jen na dopoledne. Myslím si, že je to pro rodiny velká pomoc – hlavně pro ty, které nemají babičky nebo jiné hlídačky,“ říká paní Jana, maminka z Mořic.
Navazují na školku, pomohou celému regionu
Nové jesle budou provozně propojeny s místní mateřskou školou, která už nyní pečuje o 55 dětí. „Kapacitu tím výrazně navýšíme. Jesle i školka budou fungovat jako jeden celek, a to nejen pro naši obec, ale i pro širší okolí,“ vysvětluje starosta Mořic Tomáš Pavelka (STAN).
Prioritu při přijetí dostanou děti z Mořic, kde podobné zařízení dlouhodobě chybí. Rodiče proto často musí dojíždět do vzdálenějších měst, například do Kroměříže.
Moderní budova, šetrná k přírodě i dětem
Dvoupodlažní budova dětské skupiny vznikne s důrazem na ekologii a energetickou úspornost. „Standard budovy bude o 20 % vyšší než u pasivního domu. I díky tomu jsme získali dotaci ve výši 25 milionů korun,“ doplňuje starosta.
Součástí moderní architektury budou i tradiční hanácké prvky, aby objekt harmonicky zapadl do okolní památkové zóny v blízkosti místního kostela a zámku. Uvnitř budovy vznikne zázemí se šatnami, umývárnami, výdejnou stravy, ale také prostorný herní koutek s otevřeným stropem a skluzavkou vedle schodiště. V horním patře pak děti najdou klidovou zónu určenou ke spánku a odpočinku.
Otevření už příští rok
Stavební práce byly zahájeny letos v létě a první děti by mohly nové jesle navštívit už v září příštího roku. Celkové náklady na výstavbu činí přibližně 38 milionů korun.