Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
-0.1 C
Přerov
-1.5 C
Šumperk
-1.3 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

V Ceně Edvarda Beneše uspěla absolventka historie Univerzity Palackého

Tereza Poláčková, absolventka katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, uspěla v Ceně Edvarda Beneše. Za svou magisterskou práci Advokát ve službách státu. Evžen Esteřák (1891- 1958) získala čestné uznání. 

Tereza Poláčková vystudovala na Univerzitě Palackého souběžně historii i práva. Studia ukončila letos v květnu.

„Z čestného uznání mám velkou radost. Zejména kvůli samému Evženovi Esteřákovi. Byl totiž opomíjenou postavou našich moderních dějin. Po perzekuci komunistickým režimem si takovou rehabilitaci jistě zaslouží. Cenu tedy vnímám jako určité zadostiučinění pro Evžena Esteřáka,“ řekla Tereza Poláčková. Téma závěrečné práce jí před časem navrhnul vedoucí její práce Pavel Kreisinger z katedry historie FF UP. „Věřil, že mě téma jako studentku práv a historie zaujme,“ dodala oceněná absolventka.

Magisterskou práci zpracovávala přibližně rok a půl. „Ačkoliv bylo skvělé, že se mi podařilo shromáždit velké množství pramenů, a to zejména od příbuzných Esteřáka, bylo náročné vše zpracovat v jeden celek,“ doplnila Tereza Poláčková s tím, že s každým druhem pramenu bylo nutné pracovat trochu jiným způsobem. „S nadsázkou teď říkám, že jsem vlastně skládala jakési ´puzzle´.“  Odměnu spojenou s oceněním využila na cestu do Sezimova Ústí, kde se ceny předávaly, a taky na dobrý oběd s partnerem.

„V historických vědách teď nepůsobím, má profesní dráha je nyní spojena s mým druhým dokončeným studiem. Na historii jsem ale nezanevřela. Ačkoliv nemám žádné konkrétní plány, jakýmkoliv budoucím badatelským činnostem nechávám dveře otevřené,“ uzavřela absolventka UP.

Cenu Edvarda Beneše udílí každoročně město Sezimovo Ústí nejlepším studentským pracím v oborech historie 20. století a sociologie. Ocenění spojena s finanční odměnou jsou udělována vždy k 28. říjnu příslušného roku.  

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:06:31

Kraj zblízka 48/2022

V první reportáži dalšího vydání pořadu Kraj zblízka zamíříme na Uničovsko. Krajská rada se tam setkala se zaměstnavateli, i se zástupci obcí a neziskových organizací. Diskutovali o nedostatku řemeslníků,...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy