Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
3.7 C
Olomouc
3.6 C
Prostějov
4.1 C
Přerov
2.8 C
Šumperk
2 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré odpoledne.

V areálu FN Olomouc vzniká kolárna ve tvaru článku řetězu jízdního kola

OLOMOUC – Originální úschovna kol rychle roste v centru areálu Fakultní nemocnici Olomouc. Stavba ve tvaru článku řetězu jízdního kola vzniká na dvoře budov O a P, v nichž sídlí kliniky tělovýchovného lékařství pracovního lékařství a kožní. Autorem nevšedního projektu, který také dodržuje principy udržitelné výstavby, je architekt Adam Rujbr. Kolárnu, jejíž výstavbu podpořila za Nadace ČEZ v rámci programu Pomáhej pohybem, budou moci první cyklisté využít v průběhu dubna.

Nová úschovna kol je podle ředitele FN Olomouc Romana Havlíka součástí dlouhodobé podpory aktivního zdraví, kterou největší zdravotnické zařízení na střední Moravě prosazuje jak směrem k pacientům, tak k vlastním zaměstnancům. „Jsem přesvědčený, že úloha zdravotnictví nespočívá jen v řešení důsledků a léčení nemocných, ale že daleko větší prostor by měl být věnovaný prevenci, osvětě a motivování lidí, aby se více starali o své zdraví a aktivně přistupovali k péči o svou fyzickou a duševní kondici,“ říká Roman Havlík.

Cyklodopravu v tomto kontextu vnímá jako ideální pohybovou aktivitu při cestách zdravotníků do práce a jako významnou alternativu ke stále houstnoucímu automobilovému provozu. „Stavbou kolárny podporujeme myšlenku šetrné mobility. Pro zaměstnance vytváříme komfortní zázemí pro odkládání kol a věříme, že tak vznikne nová motivace zaměstnanců pro dopravu do práce na kole,“ dodává ředitel FN Olomouc.

Architektonického řešení přístřešku na kola se zhostila kancelář Adam Rujbr Architects, která již pro FN Olomouc navrhla dva nepoměrně větší objekty – budovu II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické a ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky. Obdobně jako tyto velké projekty je i drobná stavba kolárny originální jak po vizuální, tak po technické stránce. „Tvarově je objekt inspirovaný článkem řetězu jízdního kola. Variant ale původně bylo víc. Od klasického obdélníku až po organické tvary. Finální návrh vyšel jako nejlepší jak z estetického, tak z praktického hlediska. Umožňuje totiž na minimální ploše pohodlně umístit velké množství jízdních kol,“ vysvětluje Adam Rujbr.

Jeho stavby jsou charakteristické mimo jiné důrazem na ekologicky šetrná řešení. Platí to rovněž pro úschovnu kol. „Návrh v maximální možné míře dbá na principy udržitelné výstavby. Stropní deska je tvořena z CLT panelů a na střešním plášti počítáme s extenzivní zelení. Zelené střechy dokáží zadržovat vodu mnohem lépe než klasické střešní krytiny. V létě mají nižší povrchovou teplotu, takže nedochází k nadměrnému přehřívání objektu. Konstrukce objektu je navíc v případě potřeby demontovatelná,“ popisuje renomovaný architekt, který za novostavbu II. interní kliniky získal cenu E.ON Energy Globe pro energeticky úsporné a k přírodě šetrné projekty.

Přístřešek s průsvitnými stěnami z vlnitého sklolaminátu pojme celkem 43 jízdních kol. Jeho zabezpečení bude řešeno pomocí čtečky ID karet zaměstnanců nemocnice. Stavební náklady činí 927 544 Kč bez DPH, přičemž FN Olomouc mohla využít stotisícový příspěvek Nadace ČEZ v rámci programu Pomáhej pohybem.

Po padesáti letech znovu složili promoční slib

Slavnostním sálem Klášterního Hradiska to zase jednou šumělo. Sešli se tu zkušení lékaři a lékařky, kteří před půlstoletím úspěšně ukončili studium...

Tradiční dobročinné punčování se Sigmou bude 5. prosince

Vánoční trhy v Olomouci se po dvou letech rozjely v plné parádě. Mezi desítkami stánků na Horním a Dolním náměstí tradičně nechybí ani...

Neuteklo vám?

00:06:51

Kraj zblízka 47/2022

Transformace sociálních služeb – to jsou i lidské příběhy. Třeba pan Pavel žil dlouhá léta v ústavu Nové Zámky. Teď žije klidným životem v domě rodinného typu. Stejně jako...
00:02:39

Rybáři se chystají na Vánoce, někde ještě pokračují i s výlovy

Nádrže v tovačovském rybářství se zaplnily kapry i dalšími druhy ryb. Dlouho tu ale plavat nebudou....
00:00:37

Jak vypadala Olomouc z výšky před sto lety? Ukazuje to unikátní aplikace

Unikátní webová aplikace s názvem „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z různých časových...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...