Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 3. 7. 2022.

Svátek má Radomír.

CzechEnglishPolishUkrainian
17 C
Olomouc
17.3 C
Prostějov
16.2 C
Přerov
15.8 C
Šumperk
14.2 C
Jeseník
Neděle, 3. července 2022.

Svátek má Radomír.  Dobré ráno.

V areálu FN Olomouc vzniká kolárna ve tvaru článku řetězu jízdního kola

OLOMOUC – Originální úschovna kol rychle roste v centru areálu Fakultní nemocnici Olomouc. Stavba ve tvaru článku řetězu jízdního kola vzniká na dvoře budov O a P, v nichž sídlí kliniky tělovýchovného lékařství pracovního lékařství a kožní. Autorem nevšedního projektu, který také dodržuje principy udržitelné výstavby, je architekt Adam Rujbr. Kolárnu, jejíž výstavbu podpořila za Nadace ČEZ v rámci programu Pomáhej pohybem, budou moci první cyklisté využít v průběhu dubna.

Nová úschovna kol je podle ředitele FN Olomouc Romana Havlíka součástí dlouhodobé podpory aktivního zdraví, kterou největší zdravotnické zařízení na střední Moravě prosazuje jak směrem k pacientům, tak k vlastním zaměstnancům. „Jsem přesvědčený, že úloha zdravotnictví nespočívá jen v řešení důsledků a léčení nemocných, ale že daleko větší prostor by měl být věnovaný prevenci, osvětě a motivování lidí, aby se více starali o své zdraví a aktivně přistupovali k péči o svou fyzickou a duševní kondici,“ říká Roman Havlík.

Cyklodopravu v tomto kontextu vnímá jako ideální pohybovou aktivitu při cestách zdravotníků do práce a jako významnou alternativu ke stále houstnoucímu automobilovému provozu. „Stavbou kolárny podporujeme myšlenku šetrné mobility. Pro zaměstnance vytváříme komfortní zázemí pro odkládání kol a věříme, že tak vznikne nová motivace zaměstnanců pro dopravu do práce na kole,“ dodává ředitel FN Olomouc.

Architektonického řešení přístřešku na kola se zhostila kancelář Adam Rujbr Architects, která již pro FN Olomouc navrhla dva nepoměrně větší objekty – budovu II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické a ambulantní pavilon Hemato-onkologické kliniky. Obdobně jako tyto velké projekty je i drobná stavba kolárny originální jak po vizuální, tak po technické stránce. „Tvarově je objekt inspirovaný článkem řetězu jízdního kola. Variant ale původně bylo víc. Od klasického obdélníku až po organické tvary. Finální návrh vyšel jako nejlepší jak z estetického, tak z praktického hlediska. Umožňuje totiž na minimální ploše pohodlně umístit velké množství jízdních kol,“ vysvětluje Adam Rujbr.

Jeho stavby jsou charakteristické mimo jiné důrazem na ekologicky šetrná řešení. Platí to rovněž pro úschovnu kol. „Návrh v maximální možné míře dbá na principy udržitelné výstavby. Stropní deska je tvořena z CLT panelů a na střešním plášti počítáme s extenzivní zelení. Zelené střechy dokáží zadržovat vodu mnohem lépe než klasické střešní krytiny. V létě mají nižší povrchovou teplotu, takže nedochází k nadměrnému přehřívání objektu. Konstrukce objektu je navíc v případě potřeby demontovatelná,“ popisuje renomovaný architekt, který za novostavbu II. interní kliniky získal cenu E.ON Energy Globe pro energeticky úsporné a k přírodě šetrné projekty.

Přístřešek s průsvitnými stěnami z vlnitého sklolaminátu pojme celkem 43 jízdních kol. Jeho zabezpečení bude řešeno pomocí čtečky ID karet zaměstnanců nemocnice. Stavební náklady činí 927 544 Kč bez DPH, přičemž FN Olomouc mohla využít stotisícový příspěvek Nadace ČEZ v rámci programu Pomáhej pohybem.

Sigmu srazily góly v závěru. Žilině podlehla 1:3

Fotbalisté olomoucké Sigmy prohráli ve třetím přípravném utkání slovenské Žilině 1:3. Hanáci od 36. minuty po zásahu Antonína Růska vedli. Krátce...

První sobotní duel bez branek. Sigma remizovala s Prostějovem 0:0

V sobotu měli fotbalisté Sigmy na programu dva přípravné zápasy ve Slatinicích. V tom prvním, který začal hodinu před polednem, se střelecky nikdo...

Neuteklo vám?

00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů v ulici Na Bystřičce? Na tyto otázky našich diváků z Olomouce odpoví další...
00:02:16

Dvouletá uzavírka Masarykovy třídy v Olomouci je u konce. Dopravě se otevřel i...

Olomoučané se konečně dočkali. V pátek 1. července se po více než dvou letech plně vrátila...
00:00:27

Tramvaje neprojedou třídou Svobody v Olomouci. Už od 11. července

Město Olomouc se už 11. července pustí do oprav tramvajové trati na frekventované třídě Svobody. Konkrétně...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...