Přeložit náš web

Pá, 1. 3. 2024.

Svátek má Bedřich.

10.4 C
Olomouc
9.8 C
Prostějov
7.2 C
Přerov
9.5 C
Šumperk
8.9 C
Jeseník
Pátek, 1. března 2024.

Svátek má Bedřich.  Dobré ráno.

Ústřední seznam kulturních památek ČR se rozrostl o novou památku

OSTRUŽNÁ – Do Ústředního seznamu kulturních památek ČR byl na návrh Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Olomouci zapsán kostel Zjevení Páně v obci Ostružná, okres Jeseník.  

Kostel Zjevení Páně v Ostružné je venkovskou klasicistní architekturou bez přílišné zdobnosti. Jeho bílá fasáda je pravidelně členěna uspořádanými stavebními otvory a výraznou korunní římsou, která přechází v západním průčelí kostela v římsu středovou. Fabionová římsa ukončuje věž. Stavební otvory jsou pravoúhlé, obdélné, s mírnými segmentovými záklenky, avšak u oken zvonového patra se záklenky zvedají až do půlkruhu. V presbyteriu dává oknu půlkruhový záklenek až členění jeho vitrážové výplně. Nad západním oknem zvonového patra je umístěn v mělké nice se záklenkem Kristův monogram, ochranu mu tvoří pomyslný baldachýn vytvořený tvarováním římsy a střechy věže. Doplňková okna v sakristii a představené síni jsou obdélná. 

Kostel je sakrální halovou architekturou, longitudinální stavbou s polygonálně tvarovaným presbyteriem. Ze severní strany se k presbyteriu přimyká sakristie, před západní průčelí je představena předsíň. Do středu západního průčelí kostela je zapojena hranolová věž se stanovou střechou, její hmota vystupuje z průčelí v mělkém rizalitu. K věži se přimykají z obou stran patrové přístavby pro schodiště na kůr a depositoria. Střecha kostela je sedlová s valbou v závěru. Ze střechy nad presbyteriem vyrůstá drobná zvonička s cibulovou střechou a s lucernou.  

Do kostela se vstupuje z jihu dvěma vstupy, ze západu přes předsíň, a ze severu jedním vstupem přes sakristii. Hlavním komunikačním bodem kostela je předsíň. Z předsíně se vstupuje do nástupního prostoru chrámu pod věží. Při vstupu do kostela se zrak upne směrem k východu do presbyteria s hlavním a bočním oltářem. 

Kostel Zjevení Páně v Ostružné v okrese Jeseník je venkovským kostelem, postaveným se svolením císaře Josefa II. Zůstal zachován v autentickém stavu.

Kostel, včetně vybraných částí jeho mobiliáře, byl prohlášen kulturní památkou v březnu tohoto roku. Prohlášením věci za kulturní památku se vlastníkovi otevírá možnost čerpat finanční prostředky prostřednictvím dotačních titulů, stejně jako možnost využít bezplatné poradenské činnosti NPÚ, územního odborného pracoviště v Olomouci, při případné obnově památky.

V ulici U Pošty se bude opravovat uliční vpusť, vjezd na parkoviště má být částečně omezen

V ulici U Pošty v Předmostí bude od pondělí 4. března probíhat oprava uliční vpusti, a to včetně napojení potrubí do kanalizačního řádu....

Daněk mezopotámský

V PŘÍRODĚ ŽIJE POSLEDNÍCH ZHRUBA 600-700 JEDINCŮ.DO ZOO OLOMOUC PŘICESTOVALY 2 SAMICEDo olomoucké zoo přicestovaly dvě samice vzácného daňka mezopotámského. „Jedná...

Neuteklo vám?

00:06:46

Kraj zblízka 09/2024

Dnes společně zavítáme do Prostějova, do tamního muzea. Nově se zde otevřela expozice o Jiřím Wolkerovi. Návštěvníky nejen informuje o jeho životě, ale také inspiruje k jejich vlastní tvorbě. Na...
00:03:22

Červený kostel v Olomouci nabídne semináře i koncerty

Červený kostel v Olomouci se znovu otevřel veřejnosti v květnu loňského roku. Program nabízí jak pro...
00:00:39

Do olomoucké zoo přibyla nová mláďata

Olomoucká zoo přivítala nové přírůstky. Začátkem roku se narodilo celkem 8 mláďat oryxů. To ale ještě...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...
00:07:30

Otevřená radnice 09/2024

Se stížností na hlučnost a prašnost z areálu sběrného dvora se na pořad Otevřená radnice obrátil...