Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 25. 6. 2022.

Svátek má Ivan.

CzechEnglishPolishUkrainian
18.1 C
Olomouc
17.8 C
Prostějov
18.7 C
Přerov
20.2 C
Šumperk
19.2 C
Jeseník
Sobota, 25. června 2022.

Svátek má Ivan.  Dobré ráno.

Ústřední seznam kulturních památek ČR se rozrostl o novou památku

OSTRUŽNÁ – Do Ústředního seznamu kulturních památek ČR byl na návrh Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Olomouci zapsán kostel Zjevení Páně v obci Ostružná, okres Jeseník.  

Kostel Zjevení Páně v Ostružné je venkovskou klasicistní architekturou bez přílišné zdobnosti. Jeho bílá fasáda je pravidelně členěna uspořádanými stavebními otvory a výraznou korunní římsou, která přechází v západním průčelí kostela v římsu středovou. Fabionová římsa ukončuje věž. Stavební otvory jsou pravoúhlé, obdélné, s mírnými segmentovými záklenky, avšak u oken zvonového patra se záklenky zvedají až do půlkruhu. V presbyteriu dává oknu půlkruhový záklenek až členění jeho vitrážové výplně. Nad západním oknem zvonového patra je umístěn v mělké nice se záklenkem Kristův monogram, ochranu mu tvoří pomyslný baldachýn vytvořený tvarováním římsy a střechy věže. Doplňková okna v sakristii a představené síni jsou obdélná. 

Kostel je sakrální halovou architekturou, longitudinální stavbou s polygonálně tvarovaným presbyteriem. Ze severní strany se k presbyteriu přimyká sakristie, před západní průčelí je představena předsíň. Do středu západního průčelí kostela je zapojena hranolová věž se stanovou střechou, její hmota vystupuje z průčelí v mělkém rizalitu. K věži se přimykají z obou stran patrové přístavby pro schodiště na kůr a depositoria. Střecha kostela je sedlová s valbou v závěru. Ze střechy nad presbyteriem vyrůstá drobná zvonička s cibulovou střechou a s lucernou.  

Do kostela se vstupuje z jihu dvěma vstupy, ze západu přes předsíň, a ze severu jedním vstupem přes sakristii. Hlavním komunikačním bodem kostela je předsíň. Z předsíně se vstupuje do nástupního prostoru chrámu pod věží. Při vstupu do kostela se zrak upne směrem k východu do presbyteria s hlavním a bočním oltářem. 

Kostel Zjevení Páně v Ostružné v okrese Jeseník je venkovským kostelem, postaveným se svolením císaře Josefa II. Zůstal zachován v autentickém stavu.

Kostel, včetně vybraných částí jeho mobiliáře, byl prohlášen kulturní památkou v březnu tohoto roku. Prohlášením věci za kulturní památku se vlastníkovi otevírá možnost čerpat finanční prostředky prostřednictvím dotačních titulů, stejně jako možnost využít bezplatné poradenské činnosti NPÚ, územního odborného pracoviště v Olomouci, při případné obnově památky.

Městský architekt: Obyvatelé musí být na prvním místě

Městským architektem v Šumperku se stal Ivo Tuček, který vzešel vítězně z výběrového řízení. 

Neuteklo vám?

00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v těchto dnech. Její téma nebylo zvoleno náhodou.
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...