Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 5. 12. 2022.

Svátek má Jitka.

CzechEnglishPolishUkrainian
4.2 C
Olomouc
4.3 C
Prostějov
6.9 C
Přerov
3.6 C
Šumperk
4.2 C
Jeseník
Pondělí, 5. prosince 2022.

Svátek má Jitka.  Dobrý večer.

Univerzity otevřou v rámci předsednictví EU téma dezinformacích spojených s Unií

Evropské kachny aneb Čemu všemu jsme ochotni věřit? tak nazvalo šest univerzit program, kterým zvou veřejnost na debatu o svobodě slova a médií a o dezinformacích spojených s Evropskou unií. Moderátorem bude youtuber Kovy. Součástí akce, která se uskuteční 3. listopadu 2022 od 15 do 18 hodin v kině Scala v Brně, bude i světová premiéra hymny EU na bicí nástroje. Spoluorganizátorem akce je i Univerzita Palackého.

Evropa a Evropská unie známá, neznámá i mytizovaná, to bude hlavní téma odpoledního programu pro nejširší veřejnost, který do kina Scala připravilo společně šest moravských univerzit. Čtveřici brněnských škol – Janáčkovu akademii múzických umění, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu a Veterinární univerzitu, doplnily při organizaci Univerzita Palackého a zlínská Univerzita Tomáše Bati.

„Domníváme se, že právě dnes, kdy Evropa v důsledku ruské války na Ukrajině a s ní související energetické krize zažívá zatěžkávací zkoušku důvěry v demokratické instituce, je potřeba více mluvit o svobodě slova a médií. Války se už neodehrávají jen na bitevním poli, ale i na poli informačním. Debata pozvaných hostů z řad vysokoškolských odborníků a médií by měla odpovědět i na otázky, jak se ve světě plném informací a dezinformací vyznat a jak mohou při této orientaci pomoci právě vysoké školy,“ uvedla Tereza Fojtová z Masarykovy univerzity.

Hosty besedy, kterou moderuje youtuber Karel „Kovy“ Kovář, budou ministr pro evropské záležitosti a emeritní rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, odborník na rizikové formy komunikace v online prostředí Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, politolog Miloš Gregor, expert na média a etiku Jan Motal, rektor JAMU Petr Michálek a novinářka Ivana Svobodová z Respektu.

Evropské motivy budou znít i v hudbě. Připravena je světová premiéra hymny Evropské unie v novém aranžmá pro bicí nástroje. Autorem je Martin Opršál, profesor Hudební fakulty JAMU a umělecký vedoucí Percussion Ensemble. Soubor vystoupí i v další části programu, mj. se ve velkém obsazení předvede v sextetu Ivana Trevina „Catching Shadows“.

Součástí evropského odpoledne bude i velký kvíz pro příchozí o euromýtech, který připravili vysokoškolští studenti sdružení v komunitní organizaci Euforka. Soutěžit se bude o vlakové jízdenky po Evropě. Závěr programu obstará projekce osmiminutového dokumentárního snímku režisérky Kristýny Pěničkové Alternativní pravda, který se zamýšlí nad tím, zda v době rozmachu nejrůznějších informačních kanálů existuje jedna pravda nebo může mít každý svou vlastní interpretaci pravdy.

Akce Evropské kachny aneb Čemu všemu jsme ochotni věřit? se uskuteční díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci projektu Komunikace priorit a témat českého předsednictví Radě EU se zaměřením na problematiku vysokého školství a vzdělávání a za mediální podpory magazínu vysokých škol Universitas.

[odkaz na zdroj]

Městský kamerový systém dohlíží i na nový úsek tramvajové trati

Rozšířený a doplněný o další kamerové body, které střeží bezpečnost, je kamerový systém městské policie. V Olomouci už slouží pětadvacet let...

Lékařská fakulta pokřtila kalendář s historickými anatomickými ilustracemi

Nástěnným kalendářem na rok 2023, který se dá použít i jako literatura při studiu anatomie, se může pochlubit Lékařská fakulta UP....

Neuteklo vám?

00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z minulého století. Olomoucké technické služby...
00:02:24

Plumlovský zámek se stal národní kulturní památkou

Seznam národních kulturních památek se rozrostl o dalších osm staveb. Nově mezi ně patří i zámek...
00:00:22

Pád z olomoucké výškové budovy 38letý muž nepřežil

Pád z výšky nepřežil. Policisté v těchto dnech prověřují případ pádu 38letého muže z okna výškové...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy