Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 13. 8. 2022.

Svátek má Alena.

CzechEnglishPolishUkrainian
21 C
Olomouc
21 C
Prostějov
21.1 C
Přerov
18.7 C
Šumperk
17 C
Jeseník
Sobota, 13. srpna 2022.

Svátek má Alena.  Dobrý večer.

Univerzita vyrobila originální trička s „vyšyvankou“ na podporu ukrajinských studentů

Originální trička s tradičním ukrajinským ornamentem jsou od začátku letních prázdnin v nabídce UPointu v centru Olomouce. Na rozdíl od jiného sortimentu dostupného v informačním centru a obchodu Univerzity Palackého není ale tričko možné zakoupit. Získají ho pouze zájemci, kteří vloží finanční dar v minimální výši 300 korun do univerzitního Fondu pomoci Ukrajině. Prostřednictvím tohoto fondu se olomoucká univerzita snaží podporovat své studenty a zaměstnance, které postihl válečný konflikt na Ukrajině.

S nápadem vyrobit trička na podporu Ukrajiny přišla studentka Maryna Kovalová, která pochází z ukrajinské Oděsy a v loňském roce začala v Olomouci studovat na katedře komunikačních studií Cyrilometodějské teologické fakulty UP. „Nedávno se mě moje česká sousedka ptala, kde se dá koupit tričko na podporu Ukrajiny. Uvědomila jsem si, že i po několika měsících války mají Češi stále chuť pomáhat a ukázat svůj postoj. S panem rektorem Martinem Procházkou se pravidelně setkáváme a bavíme o potřebách ukrajinských studentů, při posledním setkání jsem tedy výrobu triček navrhla a on jednoznačně souhlasil,“ popisuje osmnáctiletá studentka. 

Podle jejích slov bylo důležité vyřešit, jaké poselství by originální trička na podporu její země měla nést. „Nechtěla jsem protiválečná hesla, ale spíše něco typického pro naši kulturu. Prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti Vít Procházka, s jehož lidmi jsme detaily projektu řešili, přišel se skvělým návrhem na ‚vyšyvanku‘. Pro Ukrajince je vyšívaná košile důležitým prvkem kultury, talismanem. Díky mým přátelům na sociálních sítích se mi podařilo najít úžasnou grafičku z Oděsy, která během krátké doby dokázala vytvořit moc krásnou kresbu pro náš projekt. Těším se, až naše trička uvidím v ulicích Olomouce,“ dodává Maryna Kovalová.

Na Univerzitě Palackého v současnosti působí více než 160 studentů a zaměstnanců z Ukrajiny. „Mnozí z nich se vlivem ruské agrese ocitli bez prostředků a podpory svých rodin, zároveň musí dál zvládat školu, práci a řada z nich se navíc zapojila do dobrovolnické činnosti. Prostředky, které se snažíme shromažďovat v našem Fondu pomoci Ukrajině, by měly sloužit k jejich dlouhodobé podpoře. Vlna solidarity vždy po nějaké době opadá, ale tito lidé stále potřebují naši pomoc,“ připomíná Vít Procházka, prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti UP.

Zájemci o originální designová trička s motivem ukrajinské „vyšyvanky“ si je mohou vyzvednout v UPointu na Horním náměstí v Olomouci. K dispozici je dámská i pánská varianta v několika nejběžnějších velikostech. Při převzetí trička je nezbytné předložit doklad o finančním daru v minimální výši 300 korun na sbírkový účet Univerzity Palackého, více informací k Fondu pomoci Ukrajině lze najít ZDE.

[odkaz na zdroj]

Derby pro devatenáctku. Baník porazila 3:0

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Devatenáctka v derby porazila Baník. Sedmnáctka prohrála

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Neuteklo vám?

00:06:40

Kraj zblízka 32/2022

Loučná nad Desnou se historicky jmenovala Wiesenberg, tedy Luční hora. Obec se nyní snaží vrátit k tradici a začala před třemi lety vysazovat luční louky. Rozkvetlé květy plné včel...
00:02:25

V Drahanech se o víkendu představí unikátní technika z druhé světové války

V Drahanech na Prostějovsku si o víkendu dají dostaveníčko příznivci historické vojenské techniky. V sobotu se...
00:00:30

Domů nedojel, ustlal si na stezce

Posilněn alkoholem sedl na kolo a vyjel do přerovských ulic. Starší muž domů ale nedojel. Na...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...
Generated by Feedzy