Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 30. 1. 2023.

Svátek má Robin.

CzechEnglishPolishUkrainian
1.3 C
Olomouc
1 C
Prostějov
0.5 C
Přerov
0.5 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Pondělí, 30. ledna 2023.

Svátek má Robin.  Dobré odpoledne.

Univerzita uspořádala premiérovou doktorandskou konferenci

Historicky poprvé proběhla na Univerzitě Palackého Interdisciplinární doktorandská konference, největší událost roku zaměřená na posluchače a posluchačky doktorských studijních programů. Účastníci měli možnost vzájemně se inspirovat v oblasti využití interdisciplinarity při svém výzkumu, zároveň byla udělena vůbec první čestná uznání rektora pro doktorandy.

Na konferenci se prezentovalo přes čtyřicet vystupujících a zúčastnilo se jí více než šedesát posluchačů.

„Jsem hrdý na to, že se na naší univerzitě podařilo poprvé uspořádat tuto konferenci, na kterou jsme se dlouho připravovali a dáváme tím najevo, jaký význam doktorandskému studiu přikládáme. Byl bych rád, aby Univerzita Palackého byla v tomto směru jedna z nejprogresivnějších. Přeji vám spoustu zajímavých a inspirativních zážitků,“ pozdravil při slavnostním zahájení účastníky rektor Martin Procházka.

Poté spolu s prorektorem pro studium Vítem Zouharem předal dvanácti studujícím doktorských programů čestná uznání za odborný článek – tato ocenění byla na UP udělována vůbec poprvé. 

„Když jsem pročítal vaše články a studie, byl jsem velmi rád, že Univerzita Palackého poskytuje podmínky k tak kvalitním výstupům. Jako vedení univerzity se snažíme doktorské studium podporovat, klíčové jsou ale především podmínky na jednotlivých fakultách a katedrách, za což bych chtěl poděkovat všem, kdo se na jejich vytváření podílejí,“ podotkl prorektor.

V programu prvního konferenčního dne, který se celý odehrál v kapli Božího Těla na Konviktu, dále vystoupila náměstkyně ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová, o možných motivacích k vědeckému bádání promluvil český politik a sociolog Ivan Gabal a prostřednictvím své předsedkyně Šárky Lojdové prezentovala své aktivity Česká asociace doktorandek a doktorandů.

„Je pro mě čest být svědkem toho, jak olomoucká univerzita pečuje o doktorandy. Přesně touto cestou by se Česká republika měla ubírat, neboť bychom měli svůj potenciál založit právě na excelenci ve vědě a výzkumu. Máme v republice skvělé mozky a musíme jim připravit cestu rozvoje,“ uvedla náměstkyně Wildová na úvod svého příspěvku, v němž představila připravovanou novelu zákona o vysokých školách včetně reformy doktorandského studia.

Druhý den odborného setkání byl věnován především příspěvkům samotných doktorandek a doktorandů, kterých ve třech paralelně běžících sekcích vystoupilo více než dvacet. Své bádání prezentovali nejen posluchači a posluchačky z Univerzity Palackého, ale i z dalších českých univerzit včetně Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity. Proběhly také workshopy zaměřené na prezentace na konferencích i kulatý stůl odborníků na téma interdisciplinarity ve vědě. Svou novou pobočku v Olomouci prezentoval Dům zahraniční spolupráce. Mezi keynote speakery vystoupila v pátek česká bioložka se specializací na polární oblasti Marie Šabacká nebo Boris Cvek s přednáškou Realita je mezioborová.

Na Univerzitě Palackého působí v doktorských studijních programech dohromady okolo 1500 studentek a studentů. Mezifakultně je propojuje jedinečný koncept Doctoral SPace.

[odkaz na zdroj]

Rozhovor s Danielou Špinar: Téma propojení mužských a ženských principů je prazáklad všeho bytí

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uvede 17. února v premiéře symbolistickou operu Modrovousův hrad maďarského skladatele Bély Bartóka a...

JESENÍK UTUŽUJE PŘÁTELSTVÍ S NEUBURGEM

O víkendu se uskutečnil již 52. ročník mezinárodního plavání v Dunaji. Na účastníky této populární akce, mezi kterými nechyběli ani zástupci Jeseníku,...

Neuteklo vám?

00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci obyvateli se pyšní nádhernou přírodou, řadou památek a od loňského roku i oceněním...
00:02:13

Olomoucká radnice na rok 2023 chystá opravy některých důležitých silnic

S nutnými omezeními kvůli opravám silnic, chodníků či zastávek budou i v roce 2023 muset počítat...
00:00:36

Muž se vztekal kvůli špatně zaparkovanému autu, přitom bylo jeho

Těžko pochopitelné, ale skutečné. Hlídka policie na Svatém Kopečku odchytávala psa, když se na ni obrátil...
00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci...
00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví...
Generated by Feedzy