Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
3.7 C
Olomouc
3.6 C
Prostějov
4.1 C
Přerov
2.8 C
Šumperk
2 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré odpoledne.

Univerzita si v rámci sítě Aurora otevřela dveře k širší mezinárodní spolupráci

Významný úspěch zaznamenala Univerzita Palackého na jarním setkání univerzit, které jsou součástí Aurory. Zatímco dosud byla univerzita přidruženým členem evropské univerzitní aliance Aurora, na jednání, které se uskutečnilo v první polovině května v Innsbrucku, se stala plnohodnotným členem globálního univerzitního konsorcia Aurora Network. To jí přináší možnost podílet se na rozhodování a užší spolupráci v rámci této univerzitní sítě.

Aurora Network se zaměřuje na naplňování globálního poslání Aurory, které přesahuje hranice Evropy a iniciativy evropských univerzit. Zabývá se především mezinárodní pomocí a spoluprací s mimoevropskými partnery, a to hlavně v oblasti vzdělávání a výzkumu.

To, že UP „proměnila“ své dosavadní přidružené členství za plnohodnotné, je oceněním cesty, kterou škola ušla od roku 2020, kdy do Aurory vstoupila. „Velmi nás těší úspěšná práce celého týmu Univerzity Palackého, díky níž jsme po roce a půl intenzivní kooperace s univerzitami v alianci Aurora dosáhli plnohodnotného členství v síti Aurora Network. Umožní nám plně využít potenciál naší univerzity a stát se globálními lídry v oblasti inovativního vzdělávání, výzkumu a udržitelného růstu,“ uvedl Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy.

Na jednání v Innsbrucku se také UP dohodla s partnerskými školami i na záměru vytvořit inovativní evropský magisterský program Digital Society & Global Citizenship. „To, že můžeme stát u vzniku nového evropského programu, se nestává každý den. Aktuálně na něm spolupracuje šest univerzit a je to pro nás skvělá příležitost,“ řekl prorektor pro studium Vít Zouhar.

Zástupci univerzit věnovali na setkání velkou pozornost také Ukrajině, do Innsbrucku dorazila i Tetyana Kaganovska, rektorka V. N. Karazin Kharkiv National University, aby osobně informovala kolegy o situaci ve své vlasti.

V centru pozornosti všech zapojených univerzit je i udržitelný rozvoj a ani tato problematika nestála v Rakousku mimo pozornost. „Navrhli jsme, aby každá univerzita spočítala své emise CO2, uvedla do praxe cestovní kodex Aurora a stanovila a zveřejnila alespoň tři cíle z osmi oblastí, které definuje Sustainable Campus Action Plan,“ dodala Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje Univerzity Palackého.

Podrobnější informace o průběhu a výsledcích jednání jsou dostupné v anglické zprávě zde.

[odkaz na zdroj]

Po padesáti letech znovu složili promoční slib

Slavnostním sálem Klášterního Hradiska to zase jednou šumělo. Sešli se tu zkušení lékaři a lékařky, kteří před půlstoletím úspěšně ukončili studium...

Tradiční dobročinné punčování se Sigmou bude 5. prosince

Vánoční trhy v Olomouci se po dvou letech rozjely v plné parádě. Mezi desítkami stánků na Horním a Dolním náměstí tradičně nechybí ani...

Neuteklo vám?

00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel Hošek. Uvolněnou radní se stala Valerie Hrubá. A mají už rozdělené kompetence.
00:02:39

Rybáři se chystají na Vánoce, někde ještě pokračují i s výlovy

Nádrže v tovačovském rybářství se zaplnily kapry i dalšími druhy ryb. Dlouho tu ale plavat nebudou....
00:00:37

Jak vypadala Olomouc z výšky před sto lety? Ukazuje to unikátní aplikace

Unikátní webová aplikace s názvem „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z různých časových...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy