Přeložit náš web

Pá, 19. 7. 2024.

Svátek má Čeněk.

22.6 C
Olomouc
25.2 C
Prostějov
22.8 C
Přerov
23.2 C
Šumperk
22.6 C
Jeseník
Pátek, 19. července 2024.

Svátek má Čeněk.  Dobré ráno.

Univerzita si v rámci sítě Aurora otevřela dveře k širší mezinárodní spolupráci

Významný úspěch zaznamenala Univerzita Palackého na jarním setkání univerzit, které jsou součástí Aurory. Zatímco dosud byla univerzita přidruženým členem evropské univerzitní aliance Aurora, na jednání, které se uskutečnilo v první polovině května v Innsbrucku, se stala plnohodnotným členem globálního univerzitního konsorcia Aurora Network. To jí přináší možnost podílet se na rozhodování a užší spolupráci v rámci této univerzitní sítě.

Aurora Network se zaměřuje na naplňování globálního poslání Aurory, které přesahuje hranice Evropy a iniciativy evropských univerzit. Zabývá se především mezinárodní pomocí a spoluprací s mimoevropskými partnery, a to hlavně v oblasti vzdělávání a výzkumu.

To, že UP „proměnila“ své dosavadní přidružené členství za plnohodnotné, je oceněním cesty, kterou škola ušla od roku 2020, kdy do Aurory vstoupila. „Velmi nás těší úspěšná práce celého týmu Univerzity Palackého, díky níž jsme po roce a půl intenzivní kooperace s univerzitami v alianci Aurora dosáhli plnohodnotného členství v síti Aurora Network. Umožní nám plně využít potenciál naší univerzity a stát se globálními lídry v oblasti inovativního vzdělávání, výzkumu a udržitelného růstu,“ uvedl Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy.

Na jednání v Innsbrucku se také UP dohodla s partnerskými školami i na záměru vytvořit inovativní evropský magisterský program Digital Society & Global Citizenship. „To, že můžeme stát u vzniku nového evropského programu, se nestává každý den. Aktuálně na něm spolupracuje šest univerzit a je to pro nás skvělá příležitost,“ řekl prorektor pro studium Vít Zouhar.

Zástupci univerzit věnovali na setkání velkou pozornost také Ukrajině, do Innsbrucku dorazila i Tetyana Kaganovska, rektorka V. N. Karazin Kharkiv National University, aby osobně informovala kolegy o situaci ve své vlasti.

V centru pozornosti všech zapojených univerzit je i udržitelný rozvoj a ani tato problematika nestála v Rakousku mimo pozornost. „Navrhli jsme, aby každá univerzita spočítala své emise CO2, uvedla do praxe cestovní kodex Aurora a stanovila a zveřejnila alespoň tři cíle z osmi oblastí, které definuje Sustainable Campus Action Plan,“ dodala Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje Univerzity Palackého.

Podrobnější informace o průběhu a výsledcích jednání jsou dostupné v anglické zprávě zde.

[odkaz na zdroj]

Jezdil po D1 v protisměru

OLOMOUCKÝ KRAJ - Policisté z dálničního oddělení po řidiči pátrají. Read More

Vychází prázdninové číslo krajského měsíčníku

Jeho hlavním tématem je cestovní ruch. Kraj totiž nabízí parádní zážitky. Read More

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další vlastní obce a města. V Prostějově se nyní rýsuje projekt výstavby nového takového...

Koryto řeky Bystřice v Olomouci se opravuje

Opěrné zdi a koryto řeky Bystřice v Olomouci procházejí opravou. Vypustit se musela jezová zdrž. Povodí...

Letní škola češtiny pro cizince na UPOL

Univerzita Palackého v Olomouci již tradičně pořádá letní školu pro cizince, kteří se chtějí učit česky....

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další...