Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 3. 7. 2022.

Svátek má Radomír.

CzechEnglishPolishUkrainian
13.4 C
Olomouc
12.3 C
Prostějov
13.6 C
Přerov
12.9 C
Šumperk
13.1 C
Jeseník
Neděle, 3. července 2022.

Svátek má Radomír.  Dobré ráno.

Univerzita si v rámci sítě Aurora otevřela dveře k širší mezinárodní spolupráci

Významný úspěch zaznamenala Univerzita Palackého na jarním setkání univerzit, které jsou součástí Aurory. Zatímco dosud byla univerzita přidruženým členem evropské univerzitní aliance Aurora, na jednání, které se uskutečnilo v první polovině května v Innsbrucku, se stala plnohodnotným členem globálního univerzitního konsorcia Aurora Network. To jí přináší možnost podílet se na rozhodování a užší spolupráci v rámci této univerzitní sítě.

Aurora Network se zaměřuje na naplňování globálního poslání Aurory, které přesahuje hranice Evropy a iniciativy evropských univerzit. Zabývá se především mezinárodní pomocí a spoluprací s mimoevropskými partnery, a to hlavně v oblasti vzdělávání a výzkumu.

To, že UP „proměnila“ své dosavadní přidružené členství za plnohodnotné, je oceněním cesty, kterou škola ušla od roku 2020, kdy do Aurory vstoupila. „Velmi nás těší úspěšná práce celého týmu Univerzity Palackého, díky níž jsme po roce a půl intenzivní kooperace s univerzitami v alianci Aurora dosáhli plnohodnotného členství v síti Aurora Network. Umožní nám plně využít potenciál naší univerzity a stát se globálními lídry v oblasti inovativního vzdělávání, výzkumu a udržitelného růstu,“ uvedl Michal Malacka, prorektor pro strategii a vnější vztahy.

Na jednání v Innsbrucku se také UP dohodla s partnerskými školami i na záměru vytvořit inovativní evropský magisterský program Digital Society & Global Citizenship. „To, že můžeme stát u vzniku nového evropského programu, se nestává každý den. Aktuálně na něm spolupracuje šest univerzit a je to pro nás skvělá příležitost,“ řekl prorektor pro studium Vít Zouhar.

Zástupci univerzit věnovali na setkání velkou pozornost také Ukrajině, do Innsbrucku dorazila i Tetyana Kaganovska, rektorka V. N. Karazin Kharkiv National University, aby osobně informovala kolegy o situaci ve své vlasti.

V centru pozornosti všech zapojených univerzit je i udržitelný rozvoj a ani tato problematika nestála v Rakousku mimo pozornost. „Navrhli jsme, aby každá univerzita spočítala své emise CO2, uvedla do praxe cestovní kodex Aurora a stanovila a zveřejnila alespoň tři cíle z osmi oblastí, které definuje Sustainable Campus Action Plan,“ dodala Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje Univerzity Palackého.

Podrobnější informace o průběhu a výsledcích jednání jsou dostupné v anglické zprávě zde.

[odkaz na zdroj]

Sigmu srazily góly v závěru. Žilině podlehla 1:3

Fotbalisté olomoucké Sigmy prohráli ve třetím přípravném utkání slovenské Žilině 1:3. Hanáci od 36. minuty po zásahu Antonína Růska vedli. Krátce...

První sobotní duel bez branek. Sigma remizovala s Prostějovem 0:0

V sobotu měli fotbalisté Sigmy na programu dva přípravné zápasy ve Slatinicích. V tom prvním, který začal hodinu před polednem, se střelecky nikdo...

Neuteklo vám?

00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů v ulici Na Bystřičce? Na tyto otázky našich diváků z Olomouce odpoví další...
00:02:16

Dvouletá uzavírka Masarykovy třídy v Olomouci je u konce. Dopravě se otevřel i...

Olomoučané se konečně dočkali. V pátek 1. července se po více než dvou letech plně vrátila...
00:00:27

Tramvaje neprojedou třídou Svobody v Olomouci. Už od 11. července

Město Olomouc se už 11. července pustí do oprav tramvajové trati na frekventované třídě Svobody. Konkrétně...
00:05:19

Téma týdne 26/2022

Olomouc v těchto dnech opět po čase čelí vlně letních veder. Právě zvyšující se teploty jsou...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...