Přeložit náš web

Ne, 3. 12. 2023.

Svátek má Svatoslav.

-4.4 C
Olomouc
-4.5 C
Prostějov
-4 C
Přerov
-8.8 C
Šumperk
-5.4 C
Jeseník
Neděle, 3. prosince 2023.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Univerzita podepsala memorandum o spolupráci, které přinese studentům i akademikům nové možnosti v USA

Novou příležitost, jak získat zkušenosti za oceánem, by měli mít v budoucnu studenti a akademici UP. Univerzita totiž učinila první krok na cestě ke vzniku dvou fondů. Jeden ponese jméno prvního polistopadového rektora UP Josefa Jařaba, druhý pak Douglase Kristensena, rektora University of Nebraska at Kearney. V Olomouci zástupci amerických stran i UP podepsali memorandum, na jehož základě vzniknout oba fondy.

„Josef Jařab Memorial Fund bude založen s myšlenkou podpořit především oboustranné výměny studentů a akademiků mezi Univerzitou Palackého a partnerskými univerzitami v USA. Fund of Douglas Kristensen by měl podporovat rozšíření spolupráce mezi UP a University of Nebraska at Kearney, která patří mezi naše nejstarší partnery v USA,“ vysvětlila Tereza Kalousková, vedoucí oddělení pro partnerství UP.

Za americkou stranu podepsali memorandum v pracovně rektora UP Martina Procházky Doug Kristensen, rektor University of Nebraska at Kearney a Cecilia Rokusek, prezidentka Národního českého a slovenského muzea a knihovny v Cedar Rapids (NCSML). Právě tato instituce, s níž UP dlouhodobě spolupracuje, sehraje při zřizování fondů klíčovou roli. „Považuji za velmi důležité, že naše muzeum se stává partnerem tohoto projektu, protože naší náplní je přispívat ke vzdělávání a rozvoji našich vzájemných vztahů. Profesor Jařab navštívil naše muzeum, podpořil naše aktivity a já jsem potěšena, že dnešek můžeme považovat za začátek naplňování jeho odkazu,“ uvedla Cecilia Rokusek a připomenula, že právě americké státy Iowa a Nebraska mají silné vazby na naši zemi, protože tam žije početná česká menšina. „My považujeme myšlenku na založení fondů za velmi přínosnou i pro naši univerzitu. V budoucnu se tak mohou rozšířit možnosti dosavadní velmi úspěšné spolupráce našich škol,“ dodal Doug Kristensen, rektor University of Nebraska – Kearney.

Vznik fondu se jménem profesora Jařaba ocenila i jeho někdejší partnerka germanistka Ingeborg Fialová. „Myslím, že je moc dobře, že podobná iniciativa vznikla. Takových užitečných připomínek Josefa Jařaba by mělo být hlavně na univerzitě co nejvíc. Právě univerzita totiž vždy bylo to první, co ho zajímalo. Josef Jařab jako rektor na počátku devadesátých let této univerzitě otevřel dveře do světa, a především do Ameriky, kde měl kontakty. V Iowě dostal i čestný doktorát, takže je skvělé, že se tímto způsobem jeho odkaz připomíná,“ uvedla profesorka Fialová.

Její slova potvrdil i rektor UP Martin Procházka. „Při mé poslední návštěvě Iowy mě na myšlenku zřízení fondu přivedl bývalý rektor Mount Mercy University, Tom Feld, který byl velmi dobrý přítel pana profesora Jařaba. Spolupracovali už na počátku devadesátých let a on vyslovil přání, zda bychom takový projekt mohli spolu zorganizovat. Mám proto radost, že jsme dnes mohli udělat symbolický první krok k naplnění této vize,“ uvedl Martin Procházka.

„Podepsání memoranda přineslo unikátní příležitost a nový, českými univerzitami dosud nevyužívaný zdroj financování při spolupráci s našimi partnery v USA,“ dodal prorektor pro internacionalizaci Jiří Stavovčík.

Read More

Výročí letecký transportů novorozenců

Letecká záchranná služba Olomouckého kraje připomíná první výročí od obnovení provozu leteckého inkubátoru v kraji. Přečtěte si výroční článek našeho provozovatele LZS...

Začíná vánoční program, kluziště bude později (fotogalerie)

Vánoční trhy v Hranicích začaly v pátek 1. prosince vánočními trhy, rozsvícením Vánočního stromu a koncerty za velmi početné účasti, jak...

Neuteklo vám?

00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i velké počty návštěvníků na vánočních trzích v centru. Pozitivní čísla v cestovním ruchu...
00:02:25

V Troubelicích mají po sto letech nový kulturní dům

Obec Troubelice na Uničovsku se může pochlubit novým kulturním domem. Navíc s ojedinělou a originálně pojatou...
00:00:43

Dobrovolní hasiči dostali nové vybavení i plyšáky

Nové zásahové vybavení si z rukou olomouckého primátora převzali dobrovolní hasiči. Jednalo se hlavně o ochranné...
00:05:11

Téma týdne 48/2023

Obliba Olomouce jako destinace na výlet mezi lidmi roste. V těchto dnech to ostatně dokládají i...
00:05:26

Víte, že? 48/2023

Město Olomouc si nechalo vypracovat podrobnou analýzu o možnostech sloučení dvou významných olomouckých kulturních institucí, Moravského...