Přeložit náš web

Ne, 21. 7. 2024.

Svátek má Vítězslav.

28.9 C
Olomouc
29.1 C
Prostějov
29 C
Přerov
28.2 C
Šumperk
28.5 C
Jeseník
Neděle, 21. července 2024.

Svátek má Vítězslav.  Dobré odpoledne.

Univerzita Palackého skončila osmá na Českých akademických hrách

Dělené osmé místo společně s Univerzitou J. E. Purkyně obsadila Univerzita Palackého na letošních Českých akademických hrách. Ty hostila v uplynulých dnech Technická univerzita v Liberci. Olomoučtí reprezentanti excelovali především v bazénu – v závodech v plavání a plavání s ploutvemi získali valnou většinu medailí a bodů.

Univerzitu Palackého na hrách na severu Čech reprezentovalo 68 studentek a studentů, obhájit loňské první místo mezi školami se jim nepodařilo. „Poděkování patří především plavcům a ploutvovým plavcům, kteří drželi prapor sportovní reprezentace naší univerzity. Smutné je, že v týmových sportech jsme získali pouze jeden bod, což je oproti loňsku poměrně markantní sešup dolů. Přesto chci poděkovat všem garantům sportů a především těm, kteří tým pro hry sestavili,“ uvedl koordinátor sportovní reprezentace UP Vítězslav Prukner z katedry sportu FTK UP.

Za letošní nižší účastí olomouckých sportovců, kdy UP mimo jiné neměla kromě ženského volejbalu zástupce v kolektivních sportech, podle něj může být vzdálenost místa konání a termín her ve zkouškovém období, zároveň ale také třeba nejasné propojení s univerzitními ligami, které v některých sportech v posledních letech vznikly.

Žně v bazénu

Olomoučtí závodníci získali na libereckých akademických hrách celkově 43 medailí, z toho 15 zlatých. Většinu medailové sbírky mají na svědomí plavci a ploutvoví plavci, kteří bodovali hned 35krát. Šest medailí, z toho dvě zlaté, vybojovala Kateřina Burianová studující na filozofické fakultě, pětici kovů brala Barbora Němčanská z FTK, čtyři medaile získala Adéla Kneifelová z lékařské fakulty nebo Andrea Vojtalová z FTK.

„Čtyři starty, dohromady 400 metrů naplno, jsem měla zaplavané během zhruba hodiny, což nebylo úplně nejlehčí, ale i tak se mi plavalo dobře. Na padesátce se mi dokonce podařil můj nejrychlejší čas v životě, to mě potěšilo a je to pro mě velké nakopnutí před mistrovstvím světa, která mám za dva týdny,“ řekla vůbec nejúspěšnější ploutvová plavkyně UP Zuzana Hrašková, která vybojovala, podobně jako Barbora Janíčková v plavání, čtyři zlaté medaile. „Jsem ráda, že jsem mohla pomoci naší univerzitě v celkovém umístění. Mezi ženami jsme byly na prvním místě, víc už udělat nešlo. Byli jsme super parta, a když máte kolem sebe dobré lidi, jde všechno jednodušeji,“ dodala studentka FTK.

Kladně hodnotil hry i nejúspěšnější plavec Filip Látal z FTK, taktéž se čtyřmi zlatými medailemi na kontě. „Ploutvařské závody se konaly ve velmi svižném tempu, což bylo velmi příjemné. Zbylo tak víc času na oslavu všech bazénových úspěchů naší univerzity. Osobně mám akademické hry velmi rád, takže jsem se na závody těšil a jsem šťastný, že jsem mohl přispět svou trochou do mlýna,“ prozradil. „Asi nejvíce si cením vítězství ve štafetě, což byla poslední disciplína a na zástupcích všech univerzit byla vidět nervozita a vůle získat toto prvenství. Ve velmi těsném souboji jsme ale dokázali vybojovat zlato a navíc spolužáci v druhé nasazené štafetě naší univerzity ukořistili bronzovou příčku,“ doplnil.

Medailisté i mimo vodu

V bazénu se blýskl také třeba Lukáš Andráši z FTK s jednou zlatou a dvěma bronzovými medailemi. Mimo vodu se jediným zlatým medailistou z UP stal Štěpán Štefko z lékařské fakulty, který zvítězil v běhu na 110 metrů překážek. Cenné kovy a body do celkového žebříčku ale vybojoval také Jonáš Pospíšil z FTK v trojskoku nebo Blanka Tomášková z FF v hodu kladivem, Jan Stehlík (PřF) v šermu nebo Matěj Ehm (LF) v badmintonu. Medailisté se mohou těšit na odměnu v podobě jednorázového sportovního stipendia. 

Pořadí škol na letošních Českých akademických hrách ovládla Univerzita Karlova, následovaná Masarykovou univerzitou a Českým vysokým učením technickým. Pořádající Technická univerzita v Liberci skončila pátá. Hry se pod Ještědem konaly po deseti letech, během pěti dnů studenti a studentky z 38 zúčastněných škol poměřili síly v 21 sportech.

České akademické hry jsou největší sportovní událostí zaměřenou na studenty vysokých, případně vyšších odborných škol u nás. Pořádá je Česká asociace univerzitního sportu ve spolupráci s vybranou hostitelskou školou. Příští, již 23. ročník se bude konat koncem června 2025 v Ostravě.  

Read More

Letní čtení s Vydavatelstvím UP: Filmouka aneb Čtěte si (nejen) s dětmi o filmu

Využít letní období ke společnému čtení s dětmi není nikdy na škodu. A pokud takové čtení zábavnou formou vzdělává, není to na...

OPĚT SI ZABĚHÁME V BARVÁCH A PODPOŘÍME NÁHRADNÍ RODINY

Druhý ročník Duhového běhu města Jeseník pro rodiny vlastní i náhradní se uskuteční v sobotu 14. září ve Smetanových sadech. Registrace na...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské ulici město připravuje nové dětské hřiště. Kde bude umístěno a proč byla vybrána...

Výstava Lidé odvedle ve VMOL přiblíží svět hendikepovaných

Výstava s názvem Lidé odvedle ve Vlastivědném muzeu v Olomouci se snaží poukázat na to, jak...

Řidiči už projedou po nové silnici ze Seloutek do Domamyslic

Nová silnice spojuje obce Seloutky s Domamyslicemi na Prostějovsku. Řidiči tudy po dobu rozsáhlých oprav dvoukilometrového...

Téma týdne 29/2024

Brány Androva stadionu v Olomouci se poprvé fanouškům otevřely před čtyřiaosmdesáti lety. Od té doby prošel...

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...