Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 9. 8. 2022.

Svátek má Roman.

CzechEnglishPolishUkrainian
16 C
Olomouc
15.7 C
Prostějov
16.2 C
Přerov
13.2 C
Šumperk
14 C
Jeseník
Úterý, 9. srpna 2022.

Svátek má Roman.  Dobré ráno.

Univerzita Palackého obsadila třetí místo na Českých akademických hrách

Čtyři desítky medailí a celkové třetí místo v hodnocení škol vybojovali reprezentanti Univerzity Palackého na letošních Českých akademických hrách. Jubilejní dvacátý ročník hostila Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, na sportovištích poměřilo síly přes 1500 vysokoškoláků a studentů vyšších odborných škol.

Největší podíl na olomoucké medailové sbírce měli, jako tradičně, plavci, kteří v disciplínách plavání a plavání s ploutvemi získali hned 23 umístění na „bedně“. Vůbec nejúspěšnější byla Gabriela Chudárková, studentka učitelství tělesné výchovy a geografie a závodnice Zlínského plaveckého klubu. Vyplavala si šest individuálních medailí a další tři brala jako členka štafety; až na jednu šlo vždy o medaile zlaté.

„Díky hezkým vzpomínkám z mistrovství České republiky v roce 2019 jsem se na budějovický bazén velmi těšila. Patří k větším bazénům, takže bohužel při závodech bylo v ochozech trošku prázdno a atmosféra nebyla taková jako v Olomouci, i přesto jsem si závody velmi užila a dokonce jsem předváděla i poměrně kvalitní výkony. Nejvíce si ovšem vážím vítězství smíšených štafet, kdy jsme jako tým předvedli skvělé výkony,“ uvedla plavkyně.

„Po mírném výpadku z tréninků kvůli chystání se na státnice jsem přijela do Českých Budějovic mírně nervózní, ale naštěstí nám univerzita domluvila nocleh den dopředu, takže jsem se na závody dobře vyspala, pak si dala skvělou snídani a prošla se centrem města, což mi přišlo vhod. Snažila jsem se do všech závodů jít naplno, a i když pauzy mezi nimi byly občas zanedbatelné, vyplatilo se,“ dodala studentka, která má čerstvě za sebou státnice z geografie, a protože na obhajobu diplomové práce a zbytek státnic se chystá až za rok, poplave za Univerzitu Palackého ještě i na hrách v příštím roce. Nyní se soustředí zejména na mistrovství ČR, které se uskuteční na přelomu června a července.

V bazénu se blýskli také třeba ploutvoví plavci Adéla Kneifelová a Ondřej Dofek (oba LF), cenné kovy ale sbírali reprezentanti Univerzity Palackého i v dalších disciplínách. Kanoisté opanovali mix ve slalomu i ve sprintu a individuálně přidali ještě dalších pět medailí, Robert William Trojnar (FTK) zvítězil ve své kategorii v judu, zlato za skok daleký a stříbro z běhu na 100 metrů překážek brala Barbora Zatloukalová (FTK). Dařilo se i družstvům v kolektivních sportech: svůj turnaj ovládly házenkářky, ženy i muži brali shodně stříbrné medaile v basketbalu, stejně se umístili i fotbalisté nebo volejbalistky.

„Gratulujeme medailistům a děkujeme všem sportovcům za příkladnou reprezentaci Univerzity Palackého. Poděkování patří také všem trenérům a garantům jednotlivých sportů, kteří připravili sportovcům solidní podmínky pro jejich účast na letošních Českých akademických hrách,“ řekl koordinátor sportovní reprezentace UP Vítězslav Prukner z katedry sportu FTK.

Barvy UP v Českých Budějovicích hájilo 131 sportovců, zásluhou všech se olomoucká univerzita umístila v celkovém pořadí škol s 81 body na třetím místě za Univerzitou Karlovou a Masarykovou univerzitou. „V celkovém hodnocení škol sice sportovci z UP neobhájili prvenství z loňského roku, ale i zisk bronzové pozice lze považovat mezi všemi zúčastněnými školami za vynikající výsledek. Částečné zklamání jsme zaznamenali u výsledků atletů, kdy prapor tradiční medailové opory sportovní reprezentace UP držela pouze vícebojařka Barbora Zatloukalová,“ dodal Vítězslav Prukner s tím, že obrovské poděkování zaslouží i děkan FTK Michal Šafář, a sice za rozhodnutí financovat pravidelnou kyvadlovou dopravu, čímž zajistil všem zájemcům vysoký komfort při přepravě mezi Olomoucí a místem konání her.

Zatímco letos museli olomoučtí sportovci cestovat za hrami až na daleký jih Čech, v příštím roce budou mít opět výhodu domácího prostředí. Svatopluk Horák z FTK totiž během zahájení her v Českých Budějovicích převzal pořadatelskou vlajku a Univerzita Palackého se tak na začátku září 2023 stane již počtvrté hostitelem této největší sportovní studentské akce u nás, kterou organizuje daná vysoká škola společně s Českou asociací univerzitního sportu. Prvně vysokoškoláci měřili síly v Olomouci v roce 2005, znovu pak o deset let později a naposledy v loňském roce.

Více o letošních Českých akademických hrách, ale i archiv s informacemi k dřívějším ročníkům najdete zde

[odkaz na zdroj]

Přerovský kalendář na rok 2023 byl slavnostně uveden do života. Jeho autorem je Jindřich Štreit

Přerovské kalendáře pro rok 2023 jsou už v prodeji. Sadu v podobě nástěnného, stolního a kapesního kalendáře si mohou zájemci koupit za 250...

Interní oddělení nemocnice Prostějov získalo nové vybavení

K vyšetřování i léčbě pacientů nyní na oddělení slouží nové echokardiografické  přístroje, telemetry, nová monitorovací zařízení i nové postele. Od rozsáhlé investice si nemocnice slibuje přesnější...

Neuteklo vám?

00:07:05

Kraj zblízka 31/2022

Nově opravený devítikilometrový úsek silnice mezi Kozlovem a Božkovem je kompletně dokončený. V roce 2018 už proběhla rekonstrukce dalších jedenácti kilometrů, které na tento úsek navazují a končí až...
00:02:38

Začal platit zákaz odběru vody z Trusovického a Dolanského potoka na Olomoucku

V Česku v posledních dnech panují vysoké teploty. Prohlubující se sucho ohrožuje život v celém říčním...
00:00:43

V Hranicích opravují chodník u bývalého kina

Hraničtí se dočkají nového chodníku. A to podél bývalého kina. Dělníci se do jeho rekonstrukce pustili...
00:05:18

Téma týdne 31/2022

Na olomouckém zimním stadionu se po letní přestávce opět objevil led. Týmy jednotlivých věkových kategorií se...
00:04:42

Otevřená radnice 31/2022

Jak to bude letos v Olomouci se sekáním trávy ve městě? Nebude se opakovat situace z...
Generated by Feedzy