Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 30. 1. 2023.

Svátek má Robin.

CzechEnglishPolishUkrainian
1.3 C
Olomouc
1 C
Prostějov
0.5 C
Přerov
0.5 C
Šumperk
2.6 C
Jeseník
Pondělí, 30. ledna 2023.

Svátek má Robin.  Dobré odpoledne.

Univerzita otevřela své dveře zájemcům o studium. Přijely jich tisíce

Přesvědčit se na vlastní oči, potvrdit si své rozhodnutí nebo se nechat překvapit, i to byly motivace, které v sobotu přivedly do Olomouce tisíce mladých lidí. Přijeli, aby během Dne otevřených dveří viděli, jakou budoucnost jim může nabídnout Univerzita Palackého.

Univerzita otevřela učebny, laboratoře, posluchárny, tělocvičny, menzu, koleje, knihovnu, zkrátka všechna pracoviště a místa, která vysokoškolák během studia potřebuje ke svému studentskému životu. A protože není nad sdílenou zkušenost, k dispozici středoškolákům i jejich rodičům, kteří často tvořili velmi zvídavý doprovod, byli na fakultách jako informátoři studenti, učitelé i zaměstnanci. Dobře naladění, usměvaví a trpěliví. Představovali obory, život na „své“ fakultě i mimo ni a odpovídali na každou, i nejméně pravděpodobnou otázku. Třeba podle koho jsou pojmenovány koleje.

Poznat se dala nejen škola. Jezdila totiž speciální autobusová linka. Křižovala město a každý se tak mohl přesvědčit, že slogan „Olomouc – univerzitní město“ rozhodně nepřehání. Právě město, jeho poloha, dobrá dostupnost i přiměřená velikost hrají roli při rozhodování. „Mně se tady moc líbí. Olomouc se svou historií a památkami je nádherná, působí bezpečně a i finančně by pro nás byla přijatelnější než třeba Praha. Kdyby bylo po mém, je to jasná volba. Ale poslední slovo bude mít syn, ten se musí rozhodnout sám,“ shrnula rodičovské dojmy jedna z maminek. A rodičovský příklad někdy táhne. „Olomouc je nádherná a studovala tady i moje máma. Velmi ráda bych se zde věnovala speciální pedagogice, případně učitelství pro první stupeň. Jednou bych chtěla pracovat ve speciální základní škole, případně v mateřské škole. Nějakou praxi s dětmi s handicapem už mám,“ svěřila se při prohlídce pedagogické fakulty Barbora Tlachová, maturantka z Boskovic.

Jindy při rozhodování „kam na vysokou“ rozhoduje třeba doporučení kamaráda. I když i tady platí: Důvěřuj, ale prověřuj. Zvlášť pokud se chce někdo v budoucnu vyznat ve spleti právních kliček a paragrafů. „Zdejší právnickou fakultu mi doporučil můj kamarád, který tady studuje a je spokojený. Tak jsem se přijel přesvědčit, jestli nekecá,“ usmíval se v prosluněném dopoledni na Envelopě Jan Ryška, gymnazista z Frýdlantu nad Ostravicí, kterého práva lákají kvůli široké možnosti uplatnění.

Nejen studiem živ je student. Důležité je i bydlení a jídlo. Na univerzitní zázemí se proto například podrobně vyptával Daniel Kazík, středoškolák z Dolního Sklenova. „Zajímá mě čínská filologie, kterou bych chtěl studovat,“ prozradil své plány. Spolu s rodiči využil informačního stánku Správy kolejí a menz. Dotazy sypal jeden za druhým. „Jak je to daleko ze školy do menzy? Jak si budu objednávat jídlo? A můžu chodit do různých menz? Kde a jak budu bydlet?! A protože příklady vydají za sto slov, celá rodina pak ráda využila možnost si v doprovodu studentů prohlédnout pokoje na kolejích.

„Zájem letošních maturantů, ale i dalších uchazečů o studijní obory, které nabízíme na našich osmi fakultách, nás velmi těší a projevil se už v prosincovém termínu Dne otevřených dveří. Optimistická jsou i průběžná čísla podaných přihlášek ke studiu na Univerzitě Palackého. Předcházející roky nám sice neumožňovaly organizovat kontaktní dny otevřených dveří, ale pomohly nám v rozvoji online prezentací jednotlivých fakult a oborů, v současné době tak využíváme výhod spojení obojího. Vedle možností studia se zájemci mohli seznámit také s volnočasovými aktivitami v rámci našich studijních spolků nebo například s nabídkou spolupráce s kariérním či dobrovolnickým centrem univerzity,“ uvedl mluvčí univerzity Egon Havrlant.

[odkaz na zdroj]

Byl zahájen předprodej na zápas áčka proti Hradci Králové

Jarní maraton zápasů FORTUNA:LIGY začal. Hanáci do něj vstoupili sobotní remízou na Andrově stadionu proti Spartě. Nadcházející víkend je čeká výjezd...

Rozhovor s Danielou Špinar: Téma propojení mužských a ženských principů je prazáklad všeho bytí

Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uvede 17. února v premiéře symbolistickou operu Modrovousův hrad maďarského skladatele Bély Bartóka a...

Neuteklo vám?

00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:13

Olomoucká radnice na rok 2023 chystá opravy některých důležitých silnic

S nutnými omezeními kvůli opravám silnic, chodníků či zastávek budou i v roce 2023 muset počítat...
00:00:36

Muž se vztekal kvůli špatně zaparkovanému autu, přitom bylo jeho

Těžko pochopitelné, ale skutečné. Hlídka policie na Svatém Kopečku odchytávala psa, když se na ni obrátil...
00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci...
00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví...
Generated by Feedzy