Přeložit náš web

So, 15. 6. 2024.

Svátek má Vít.

24.6 C
Olomouc
24.9 C
Prostějov
24.9 C
Přerov
24.2 C
Šumperk
22.2 C
Jeseník
Sobota, 15. června 2024.

Svátek má Vít.  Dobré odpoledne.

Univerzita má centrum, které podporuje výzkum a vzdělávání zaměřené na Myanmar

Na katedře asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého zahájilo činnost Myanmar Studies Center. Vzniklo díky podpoře prestižního rámcového programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont Evropa. Centrum nabídne mimo jiné veřejné přednášky i akademické kurzy na různá témata, jež uvedená oblast spojuje.

Myanmar, plným názvem Republika Myanmarský svaz (také známý jako Barma), jedna ze zemí jihovýchodní Asie, je hlavním výzkumným i vzdělávacím zájmem nově vzniklého Myanmar Studies Center (MSC@UP). Centrum, které vzniklo pod správou katedry asijských studií FF UP v budově na tř. Svobody 26 a které podporuje interdisciplinární výzkum a vzdělávání dané oblasti, je jedinečné v kontextu České republiky i střední Evropy.

„Uvedené oblasti doposud nebyla věnována přílišná odborná pozornost. Zavázali jsme se tuto mezeru podporou interdisciplinárního výzkumu a vzdělávání zaměřeného na Myanmar zaplnit. Nabídneme rozmanité pohledy a přístupy, jimiž chceme tomuto živelnému národu podnítit hlubší porozumění. Zároveň chceme o bohatém kulturním dědictví Myanmaru, o dynamice jeho společenského vývoje a o jeho politickém prostředí rozšířit povědomí,“ uvedla Kristina Kironská, ředitelka nově vzniklého centra.

Činnost Myanmar Studies Center zahrne veřejné přednášky či akademické kurzy, v nichž se odborníci i studenti budou věnovat tématům, jako jsou lidská práva v Asii nebo politika v indo-pacifickém regionu. Na webových stránkách centra www.msc.upol.cz budou zveřejňovány blogové příspěvky studentů z Myanmaru, kteří do Olomouce přijedou na semestrální pobyt v rámci programu Erasmus+.

„V červnu se uskuteční i letní škola pro doktorandy a pokročilé magisterské studenty na téma Navigating Geostrategic Dynamics in the IndoPacific: Focus on Southeast Asia and Myanmar. Na ni naváže Interdisciplinární konference o Myanmaru 2024 s tématem Myanmar’s International Role: More Than a Buffer State, která má do Olomouce přivést významné odborníky z celého světa,“ doplnila Kristina Kironská.

Založení Myanmar Studies Center bylo umožněno díky podpoře prestižního rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizont Evropa, přidělené projektu EUVIP: The EU in the Volatile Indo-Pacific Region (HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-03-01. Více o projektu EUVIP zde. 

Read More

Mobilní letní kino vstupuje do druhé sezóny. Hrát bude každou prázdninovou středu

Big Lebowski, Sex ve městě, Matka v trapu, Mrtvá nevěsta Tima Burtona, Gump – jsme dvojka, Osvícení, Jedeme na teambuilding, Sex...

Představujeme nové profesorky a profesory Univerzity Palackého

Prezident ČR Petr Pavel a ministr školství Mikuláš Bek v pražském Karolinu předali jmenovací dekrety sedmi desítkám nových profesorek a profesorů. Mezi...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 24/2024

V Olomouckém kraji byla dokončena historicky největší modernizace vlaků. Do regionu bylo dodáno celkem 27 nových elektrických vlaků RegioPanter. Na základě smlouvy mezi Českými drahami a Olomouckým krajem. Slavnostní...

V sobotu zaplní město běžci tradičního olomouckého půlmaratonu

Každoroční Mattoni Running Festival se v sobotu naplno rozběhne Olomoucí. Do města zavítají běžci nejen z...

Dvě nehody kvůli nedání přednosti v jízdě

Policisté řešili hned dvě nehody, ke kterým by nemuselo dojít, pokud by řidiči dodrželi dopravní předpisy....

Téma týdne 24/2024

Olomoučtí zastupitelé schválili dlouho diskutované sloučení dvou příspěvkových organizací města. Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla...

Otevřená radnice 24/2024

V Otevřené radnici se věnujeme dotazu, který se týká reklamních polepů tramvají DPMO. A také se...