Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 2. 10. 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.

CzechEnglishPolishUkrainian
10.3 C
Olomouc
9.9 C
Prostějov
10.6 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
9.5 C
Jeseník
Neděle, 2. října 2022.

Svátek má Olívie a Oliver.  Dobré ráno.

Univerzita chystá strategii pro zmírnění dopadů energetické krize. O spolupráci žádá i jednotlivce

Vedení univerzity se v posledních týdnech intenzivně zabývá problematikou nárůstu cen za energie. Ve spolupráci s ostatními univerzitami je aktuálně v intenzivním kontaktu s ministerstvem školství a dalšími relevantními institucemi.

V tuto chvíli je nejdůležitější, aby se vyjasnila strategie státu, jak chce energie pro vysoké školy zajistit, případně jak vysoké školy podpoří, aby navýšení cen za energie zvládly. Na základě těchto informací pak může univerzita dopracovat interní krizovou strategii. V současné době má Univerzita Palackého ceny energií zasmluvněny do konce tohoto roku, přesto se již v tuto chvíli připravuje na krizový scénář. V nadcházejících dnech zasedne k problematice očekávaného nárůstu cen energií krizový štáb univerzity.

I přes chystaná plošná opatření bude pro zvládnutí situace nezbytná také podpora každého jednotlivce, tedy zaměstnance či studenta univerzity. Pro usnadnění vám opět v duchu Zodpovědného Palackého nabízíme jednoduché desatero pro úsporu energie. Spolu to zvládneme!

Úsporné energetické desatero aneb jak pomoci univerzitě osobním hrdinstvím

1. Když opouštíte místnost jako poslední, otočte se a zhasněte. – Týká se to učeben, chodeb, ale například i toalet. Pozor dejte pouze v případě, že se jedná o průchozí chodbu určenou více osobám: v zimních měsících, kdy se brzy stmívá, by mělo být osvětlení z bezpečnostních důvodů v době zvýšeného pohybu osob zachováno. U toalet si zase dejte pozor, aby nezůstal v kabince zavřený skrytý návštěvník, tma a vypínač až u vstupních dveří by mu mohly způsobit minimálně logistickou nepříjemnost.

2. Při odchodu na delší dobu vypněte svůj počítač. – Ušetříte tím nejen energii pro jeho napájení v režimu spánku, ale prospějete také jeho plnohodnotnému odpočinku. Úplné vypnutí nutně neplatí pro počítače všech kolegů v kanceláři, pokud byste tak v dobré víře učinili, mohli byste nechtěně v polovině přerušit například kosmický výzkum.

3. Větrejte pravidelně, ale krátce a efektivně. Topení pak můžete bez následků o jeden dílek zeslabit. – Vzhledem k přetrvávající hrozbě covidu, ale i kvůli podpoře celkového zdraví a svěžího ducha (což se v kanceláři či při studiu obzvláště hodí), není dobrý nápad upustit od větrání pracovních a studijních prostor. Ideální je nicméně vyvětrat plně otevřenými okny po krátkou dobu při příchodu do místnosti a pak okno zavřít. Vyvětrání lze samozřejmě zopakovat vícekrát za den, záleží na tom, jak se cítíte…

4. Pokud to jde, namísto výtahu vyjděte po schodech. – Neplatí samozřejmě zrovna pro knihovnice přenášející tuny knih či pro vozíčkáře. Pokud vám to však vaše fyzická zdatnost, pracovní náplň a časová rezerva dovolí, pomůžete tím nejen úspoře elektrické energie, ale také své kondičce.

5. Zavírejte důsledně vstupní dveře do budov. – Není nutné se přetahovat s fotobuňkou u automatických dveří, pokud ale máte kliku ve své moci, zkontrolujte, zda je škvíra mezi křídly dveří minimalizována. Především v zimních měsících tak znemožníte uniknout těžce nastřádanému teplu do chladných olomouckých ulic. Hluboké intenzivní rozhovory „mezi futry“ už také dávno vyšly z módy.

6. Zavírejte dveře od pracovny/kanceláře. – Ideální načasování není zrovna při příchodu mávajícího kolegy, studenta či dokonce nadřízeného. Nicméně v kanceláři s dveřmi zavřenými směrem do méně vytopené chodby snáze ušetříte každý stupínek tepla a je velká pravděpodobnost, že bude možné drobně stáhnout topení.

7. Nezakrývejte radiátory. – Jedinou výjimkou je vaše mokré oblečení po průchodu supercelou. Utěrky, závěsy, záclony či nábytek před radiátorem jej činí nejen smutným, protože nemá výhled, ale především méně výkonným. Se zakrytými radiátory budete mít v kanceláři o poznání chladněji než kolegové a kolegyně ve stejné vedlejší místnosti s odhaleným topením, a to při stejné spotřebě.

8. Nepoužívejte elektrické přímotopy a lokální a přenosné klimatizace. – Pokud máte ve své pracovně dlouhodobě tepelný diskomfort, svěřte se přímému nadřízenému. Případný nabídnutý svetr odmítněte a apelujte na technickostavební ekonomicky přijatelné vyřešení situace.

9. Nahrazujte cestování služebním autem úspornějšími prostředky. – Pokud vám to program plánované služební cesty a vaše zdraví dovolí, vyzkoušejte namísto služebního vozidla alternativní dopravu, ať už vlak či autobus do vzdálenějších destinací, nebo romantickou procházku, kolo či MHD ve městě. Jedná-li se o delší cestu do vzdálenějších končin, pošlete na univerzitu po pěti dnech pohled z cest.

10. Buďte pozitivně naladěni, teplé slovo a úsměv vždycky zahřejí!

Read More

Trenér Jílek po Boleslavi: Pomohla nám změna na tříobráncový systém

Remízu z utkání v Mladé Boleslavi trenér Václav Jílek bral. Už vzhledem k průběhu utkání a vyrovnání v nastaveném čase. „Z celkového pohledu jsme spokojení,“...

Devatenáctka přetlačila Slavii a bere cennou výhru

V 9. kole dorostenecké ligy zdolala devatenáctka pražskou Slavii. V utkání přitom musela otáčet a dohrávala o desíti. Sešívaní se v Řepčíně...

Neuteklo vám?

00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum s hlavním vlakovým nádražím. Až dosud tu lidé v parných letních měsících moc...
00:02:42

V sedmi obcích opraví vodovody a kanalizace z dotací kraje

Zásobování vodou a odpadové hospodářství je mimořádně důležité pro obce i města. A každá havárie nebo...
00:00:38

V  hořícím rodinném domě se měl nacházet jeho majitel

Požár rodinného domu v  Beňově na Přerovsku naštěstí neskončil tragicky. Podle oznamovatele se měl totiž uvnitř...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
00:06:10

Víte, že? 39/2022

Město Olomouc má nový haptický model Sloupu Nejsvětější trojice. Stavba tramvajové trati na Nové Sady je...
Generated by Feedzy