Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 4. 10. 2022.

Svátek má František.

CzechEnglishPolishUkrainian
13.6 C
Olomouc
13.6 C
Prostějov
13.5 C
Přerov
11.7 C
Šumperk
10.9 C
Jeseník
Úterý, 4. října 2022.

Svátek má František.  Dobré odpoledne.

Univerzita bude příští rok slavit 450 let od založení. Přípravy už běží

Příští rok bude na Univerzitě Palackého ve znamení oslav. Druhá nejstarší univerzita v České republice si bude připomínat 450 let od svého založení a už nyní se  intenzivně připravuje program akcí, jimiž škola veřejnosti, studentům a absolventům představí nejen zásadní historické okamžiky a významné osobnosti, které se o její rozvoj zasloužily, ale i nynější moderní podobu prestižní vzdělávací a vědeckovýzkumné instituce.

Setkání absolventů, ocenění významných osobností, výstavy, hudební vystoupení, slavnostní mše, mezinárodní konference, to je jen pár příkladů z připravovaného programu roku Univerzity Palackého. I když bude často řeč o minulosti a škola bude připomínat především rok 1573, kdy císař Maxmilián II. udělil tehdejší jezuitské koleji promoční práva a v Olomouci vznikla jezuitská akademie rovnoprávná s jinými tehdejšími západoevropskými univerzitami, nebude to připomínka historie neživé, zakonzervované.

„Chceme ukázat, jak je možné s odkazem našich předků aktivně pracovat, jak ho přiblížit současným studentům. Proto jsme vybrali dvě postavy, z jejichž práce můžeme čerpat dodnes a které tak budou symbolickými průvodci našich oslav. První je výrazná renesanční osobnost a náš absolvent Jan Marcus Marci. Tento filozof, přírodovědec a osobní lékař císaře se proslavil i svými vědeckými objevy, zkoumal například lom a rozklad světla. A právě motiv několika barev, které se spojí a vytváří silné jednolité světlo, je i motivem naší univerzity. Je to symbol mnohosti v jednotě,“ vysvětluje Vít Procházka, prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti.

Jak dodává, druhou osobností je František Palacký, jehož jméno univerzita ve své novodobé historii nese. „Chceme ukázat Palackého zcela jinak, než jak bývá tradičně zobrazován v učebnicích dějepisu. Představíme mladého muže, který měl obrovský talent na jazyk, byl charismatický, užíval si života a dokázal překračovat stereotypy své doby,“ vysvětluje prorektor, který s nadsázkou nazývá mladého Palackého největším influencerem 19. století.

I když do začátku oslav je ještě pár měsíců, některé přípravy už běží naplno. Například fotodokumentace univerzitních žezel, do níž se pustilo Vydavatelství UP.

„V rámci příprav výročí 450 let UP bychom rádi navštívili Innsbruck a profesionálně tam zdokumentovali původní olomoucká žezla, která jsou aktuálně ve vlastnictví Univerzity v Innsbrucku. V současné době probíhá příprava metodiky focení na zapůjčených žezlech rektora UP a děkana FF UP. To umožní jednat během návštěvy v Innsbrucku operativně a všechna žezla profesionálně nafotit během pár dnů v improvizovaném ateliéru. Série fotografií zachycujících žezla v jejich celistvosti i detailech poslouží jak badatelům, tak při reprezentativních a propagačních účelech. Stejným způsobem bychom nafotili rovněž stávající žezla ve vlastnictví Univerzity Palackého. Série fotografií bude nadčasová, univerzální a může se stát předobrazem budoucích 3D modelů,“ uvedl ředitel VUP Aleš Prstek.

Více si o historii Univerzity Palackého můžete přečíst zde.

[odkaz na zdroj]

VÝLUKA NA TRATI JESENÍK – KRNOV

Správa železnic, s.o. vyhlásil na trati č. 292 Krnov - Jeseník nepřetržitě od 7. října (7.00) do 14. října 2022 (19.00) a na...

Pořízení nové cisternové automobilové stříkačky je podpořeno dotací

Město Prostějov získalo z Ministerstva vnitra dotační finance na pořízení nové cisternové automobilové stříkačky. Jedná se o pořízení automobilové stříkačky (CAS)...

Neuteklo vám?

00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum s hlavním vlakovým nádražím. Až dosud tu lidé v parných letních měsících moc...
00:02:35

Limitované edice knih, divadlo i koncerty. Veletrh LITR nabídl nezávislou knižní tvorbu

To nejzajímavější ze světa nezávislé knižní tvorby bylo k vidění v Olomouci. Na 8. ročníku knižního...
00:00:24

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě

Prostějov se připravuje na další výsadbu zeleně ve městě. Tentokrát půjde o tu podzimní, kdy bude...
00:06:32

Kraj zblízka 40/2022

Olomoucký kraj také letos podpoří obce, které se dostaly do potíží s havarijním stavem na vodovodech...
00:05:20

Téma týdne 39/2022

Masarykova třída v Olomouci patří k nejdůležitějším dopravním tepnám ve městě. Rušná ulice spojuje historické centrum...
Generated by Feedzy