Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 9. 8. 2022.

Svátek má Roman.

CzechEnglishPolishUkrainian
16 C
Olomouc
15.7 C
Prostějov
16.2 C
Přerov
13.2 C
Šumperk
14 C
Jeseník
Úterý, 9. srpna 2022.

Svátek má Roman.  Dobré ráno.

UniON: Akademici a studenti přednášejí veřejnosti

Stovky posluchačů po celém regionu, debaty na různá témata a především na jedné straně zájem něco nového se dozvědět, na straně druhé chuť podělit se o své znalosti a informace. To je ve zkratce leitmotiv Občanské univerzity UP tedy UniONu. Už pátým rokem v rámci tohoto vzdělávacího projektu přednášejí studenti a akademici UP zdarma nejširší veřejnosti.

Idea projektu UniON je jednoduchá. Dát dohromady tým lektorů z různých oborů, kteří chtějí představit svůj obor, práci nebo zájem a nabídnout tyto jejich znalosti veřejnosti. „Dnes už máme téměř tři desítky lektorů. Jsou mezi nimi akademici a studenti z různých fakult naší univerzity, takže jsme schopni zajistit opravdu široké portfolio přednášek. V nabídce jich aktuálně máme více než padesát,“ vysvětlila Zuzana Kullová z oddělení univerzitních akcí UP, která má UniON na starosti.

V právě skončeném roce tak UniON najezdil stovky kilometrů, na některá místa, kde byl velký zájem, jezdil dokonce opakovaně. Přednášející se mohli seznámit například s posluchači v Komunitním centru v Paskově, návštěvníky Městských kulturních zařízení ve Šternberku, žáky a studenty základních škol a gymnázií v Hranicích, Prostějově, Raškovicích nebo v Suchdolu nad Odrou.

Zájem byl jak o odlehčenější témata typu různých cestovatelských přednášek, tak i o ty, která reagují na aktuální problémy společnosti. „Zaznamenali jsme větší poptávku po právnických přednáškách. Posluchače zajímá problematika insolvencí, exekucí, ochrany osobnosti na sociálních sítích a podobně,“ řekla Zuzana Kullová.

UniON vedle spolupráce s akademickými osobnostmi z různých fakult, využívá i studentské spolky a organizace, jako je například Erudium, který sdružuje budoucí právníky. Právě prezentace studentů si pochvalují především na školách, protože dokážou s dětmi a se studenty dobře komunikovat. „Lektoři připravili krásnou, poutavou a interaktivní prezentaci, doplněnou ukázkami, videí, hrou. Jejich vstup byl interaktivní, s žáky komunikovali a využívali několik metodických postupů. Opravdu oba chválím a budu ráda za další spolupráci,“ zhodnotila vystoupení studentů právnické fakulty Kateřiny Kaprálové a Jakuba Kvapila Nikol Stodůlková z Gymnázia Hranice. Stejně tak pozitivní ohlasy mají i vystoupení dalších lektorů. Například germanistka Ingeborg Fialová vyrazila s přednáškou o antisemitismu za studenty na uničovské gymnázium. „Paní profesorka podala poutavý přehled historie tohoto negativního jevu od starověku po moderní dějiny a následně proběhla obohacující beseda. Téma antisemitismu naše studenty velmi zaujalo,“ uvedl Luděk Ducháč z Gymnázia Uničov.

„Máme z těchto zpětných vazeb radost a musím poděkovat všem, koho projekt Občanské univerzity UP oslovil a rozhodli se na něm spolupracovat,“ dodala Zuzana Kullová.

Všechny potřebné informace najdete na stránkách UniON.

[odkaz na zdroj]

Přerovský kalendář na rok 2023 byl slavnostně uveden do života. Jeho autorem je Jindřich Štreit

Přerovské kalendáře pro rok 2023 jsou už v prodeji. Sadu v podobě nástěnného, stolního a kapesního kalendáře si mohou zájemci koupit za 250...

Interní oddělení nemocnice Prostějov získalo nové vybavení

K vyšetřování i léčbě pacientů nyní na oddělení slouží nové echokardiografické  přístroje, telemetry, nová monitorovací zařízení i nové postele. Od rozsáhlé investice si nemocnice slibuje přesnější...

Neuteklo vám?

00:05:13

Téma týdne 30/2022

Stavba tramvajové trati na Nové Sady v Olomouci se pomalu ale jistě blíží do finále. Práce zatím postupují podle harmonogramu. Ukázal to kontrolní den, který se na staveništi konal....
00:02:38

Začal platit zákaz odběru vody z Trusovického a Dolanského potoka na Olomoucku

V Česku v posledních dnech panují vysoké teploty. Prohlubující se sucho ohrožuje život v celém říčním...
00:00:43

V Hranicích opravují chodník u bývalého kina

Hraničtí se dočkají nového chodníku. A to podél bývalého kina. Dělníci se do jeho rekonstrukce pustili...
00:05:18

Téma týdne 31/2022

Na olomouckém zimním stadionu se po letní přestávce opět objevil led. Týmy jednotlivých věkových kategorií se...
00:04:42

Otevřená radnice 31/2022

Jak to bude letos v Olomouci se sekáním trávy ve městě? Nebude se opakovat situace z...
Generated by Feedzy