Přeložit náš web

Ne, 3. 3. 2024.

Svátek má Kamil.

12.8 C
Olomouc
13 C
Prostějov
12.9 C
Přerov
11.9 C
Šumperk
10.5 C
Jeseník
Neděle, 3. března 2024.

Svátek má Kamil.  Dobré odpoledne.

Unikátní vzdělávací aplikace baví žáky během výuky, na jejím vývoji se podílejí odborníci z Univerzity Palackého

Tablety a mobilní telefony jako součást moderního pojetí výuky, to je realita, s níž je možné se setkat na olomoucké Základní škole Heyrovského, kde v těchto dnech začalo pilotní testování aplikace Glitr. Na jejím vývoji se v rámci projektu ZEDA (Zábavná EDukativní Aplikace) podíleli odborníci z Pedagogické a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, na uvedení aplikace do praxe nyní spolupracuje Vědeckotechnický park UP a společnost City Street Games.

Žáci prostřednictvím zábavných úkolů získávají znalosti napříč nejrůznějšími předměty, učitelé navíc mohou aplikaci zapojit do výuky nejen ve třídě, ale rovněž v ulicích města nebo v přírodě. V českém prostředí se podle tvůrců jedná o unikátní řešení, které zároveň splňuje nároky Rámcového vzdělávacího programu a využívá propojení populárních technologií a her s výukou.

„Na projektu pracujeme více než dva roky a jsme velmi rádi, že už jsme postoupili do fáze, kdy se zkouší přímo ve výuce na základních školách. Vyvinuli jsme aplikaci, která má rozvíjet digitální kompetence a digitální gramotnost žáků, má jim pomoci při získávání vědomostí a zároveň má bavit jak děti, tak jejich učitele. Měli jsme možnost sledovat práci s aplikací přímo ve výuce a mám z výsledku dobrý pocit,“ hodnotí první zkušenosti z pilotního testování hlavní řešitel projektu ZEDA Štefan Chudý z Pedagogické fakulty UP.

V šesté třídě olomoucké školy Heyrovského zatím zkoušejí výhody nové aplikace například během kombinované výuky českého jazyka a výtvarné výchovy. Díky hře se žáci ocitají v galerii, kde má dojít ke krádeži uměleckého díla, ale zloděje se podaří chytit. Průběh hry všichni společně sledují na obrazovce vedle tabule. Pod dohledem učitelky si děti během výuky posílají z lavice do lavice tablet, pracují s obrázky a textem, plní úkoly a odpovídají na otázky. „Je to zábava a určitě bych to doporučila i jiným třídám. Běžná výuka mě někdy nebaví, ale na tuhle hodinu se těším,“ říká jedna ze žaček Natálie. „V hodinách obvykle nepracujeme s mobilem a tabletem, takže je fajn si to vyzkoušet,“ doplňuje její spolužák Tadeáš.

Podle jejich učitelky Jany Svobodové se děti zábavnou formou mnohem snáze učí. „Děti používají moderní technologie zcela běžně, jsou součástí jejich životů. Považuji tedy za nezbytné je zařadit i do současné výuky, která je díky tomu pestrá, mohou se u ní zasmát a zároveň se dozvědět něco nového. V této aplikaci se i dobře orientují, práce s ní je velmi intuitivní,“ popisuje výhody moderní formy vzdělávání. Glitr podle jejích vlastních zkušeností nabízí i dobré možnosti pedagogům při přípravě na vyučovací hodinu. „Učitel si v aplikaci může jednoduše nastavit cokoliv, co právě potřebuje probrat ve svém předmětu, stačí jen vyhledat vhodné obrázky, texty a vymyslet k nim zábavné úkoly. Aplikace je využitelná napříč všemi obory výuky a umožňuje i vytváření vazeb mezi předměty, což je pro děti velmi důležité,“ říká Jana Svobodová.

Projekt ZEDA podpořila Technologická agentura České republiky prostřednictvím programu GAMA 2 v rámci tzv. Proof-of-Concept projektů Vědeckotechnického parku UP, aplikace vznikala i ve spolupráci s Pedagogickou a Přírodovědeckou fakultou UP. „Úkolem těchto projektů je převádět zajímavé výsledky vědy a výzkumu do praxe. V případě vzdělávací aplikace se to jednoznačně podařilo a teď bude naším úkolem dostat tuto moderní vzdělávací pomůcku k co možná největšímu počtu žáků. Zájem už nyní projevilo na šest desítek moravských škol,“ podotýká Petr Kubečka, ředitel Vědeckotechnického parku UP.

Využití digitálních technologií ve výuce je podle Karla Buchty ze společnosti City Street Games aktuálním problémem, kterým se české školství zabývá. „Podle Rámcového vzdělávacího programu by si základní digitální kompetence měli osvojit všichni absolventi základních škol. Aplikace Glitr nabízí školám unikátní řešení, které jsme mohli rozvinout právě díky spolupráci s Univerzitou Palackého. Máme jedinečnou šanci dětem ukázat, že mobil, který dnes běžně využívají jako multimediální zařízení ke sledování filmů a hraní online her, je i skvělým nástrojem k získávání informací. A navíc pro výuku využíváme herní principy, které baví nejen děti, ale i všechny nadšené pedagogy, protože vidí ve třídě okamžitou odezvu. Je to jednoduše Komenského škola hrou,“ dodává Karel Buchta.

Více informací k projektu ZEDA lze nalézt stránce web.zeda.cz.

[odkaz na zdroj]

RADÍME LIDEM: BUĎME JAKO PAN PROKOUKL

Od začátku roku vychází ve zpravodaji Naše město rubrika Radíme lidem, kde přinášíme rozhovory, díky kterým se můžeme rozhodnout vždy správně....

Krátkodobé uzavření sběrného dvora v Příčné ulici

Ve dnech 5. až 11. března 2024 bude ve Sběrném dvoře v Příčné ulici měněna mostní váha. Z tohoto důvodu bude...

Neuteklo vám?

00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se nad tím někdy pozastavují a zástupci radnice proto vysvětlují proč k tomu dochází.
00:02:34

Zdobnou fasádu plumlovského zámku čeká nákladná rekonstrukce. Začít má letos

Zámek v Plumlově na Prostějovsku patří k nejzajímavějším turistickým destinacím v našem kraji. Od loňského roku...
00:00:30

Nadace Agel přispěla pětileté Lindě na speciální ortézu

Pětiletá Linda trpí oslabením jedné poloviny těla. Díky speciální ortéze nyní může lépe chodit. Na tu...
00:05:32

Téma týdne 09/2024

Od ledna do března provádí pracovníci Technických služeb na území města Olomouce ořezy stromů. Lidé se...
00:06:52

Víte, že? 09/2024

Pražská ulice je frekventovanou výpadovkou v severozápadní části Olomouce. Řidiči zde musí počítat se zúžením. Kvůli...