Přeložit náš web

Ne, 23. 6. 2024.

Svátek má Zdeňka.

15.1 C
Olomouc
15.1 C
Prostějov
15.8 C
Přerov
13.8 C
Šumperk
12.6 C
Jeseník
Neděle, 23. června 2024.

Svátek má Zdeňka.  Dobré ráno.

Unesené svobody přilákají studenty z celé republiky

Během 24 hodin se ve dnech 7.–8. listopadu v Olomouci uskuteční intenzivní dvoudenní networkingová vzdělávací akce Unesené svobody. Jejím cílem je propojit různé společenské skupiny s organizacemi, které se věnují věcnému informování o evropském dění, a seznámit je se současnou debatou o průnicích války na Ukrajině do evropského politického diskurzu či změnách pojetí svobody v evropském prostoru.

V úterý a ve středu 7.–8. listopadu se v Olomouci uskuteční dvoudenní networkingová akce s názvem Unesené svobody. Cílí na zapojení studentů různých věkových skupin a širší veřejnosti do workshopů, diskuzí a edukačního pásma, jež by měly tyto společenské skupiny seznámit s tématy spjatými s ústředním motivem „unesených svobod“. Akce se tak zaměřuje na vhodné uchopení a sdělení problému dezinformací, evropského rozměru ruské války na Ukrajině nebo proměn pojetí pojmu svobody v současném evropském prostoru. Akci organizuje projekt Euforka Olomouc ve spolupráci s Eurocentrem Europe Direct Olomouc a Univerzitou Palackého, za partnerské podpory Zastoupení Evropské komise v ČR, Prague European Summit a Politologického klubu UP.

Program začne 7. listopadu jednu hodinu po poledni a je rozdělen do tří samostatných bloků, které cílí na jiné společenské skupiny. Do prvního, odpoledního bloku jsou plně zapojeni vysokoškolští studenti z různých koutů České, ale i Slovenské republiky. Na Univerzitu Palackého tak zavítají studenti z Brna, Prahy, Ústí nad Labem, Plzně, ale i Žiliny. Během odpoledne si pod dohledem zkušených mentorek a mentorů z řad novinářů, akademiků či zástupců neziskových organizací vyzkouší vytvořit informační výstup, který budou druhý den prezentovat během dopoledního programu. Odborného dohledu se ujmou např. Eva Húsková z Úřadu vlády, Tereza Sanjuan ze Zastoupení Evropské komise v ČR nebo Aneta Zachová, šéfredaktorka mediálního portálu EURACTIV.cz.

Na odpolední část navazuje večerní diskuze pro širokou veřejnost, která se uskuteční ve Vlastivědném muzeu Olomouc. Od 19 hodin se účastníci odpoledních workshopů a další zaregistrovaní zájemci budou moci zúčastnit doprovodné akce Prague European Summit tzv. Urban Talk s podtitulem „Evropské dimenze ruské války na Ukrajině“. Jak už název napovídá, publikum bude moci diskutovat s hosty o tom, jak se rusko-ukrajinský konflikt odráží v evropské politické debatě či jak se proměňují nálady Evropanů během vleklé války. Mezi pozvanými hosty figurují dlouholetý zahraniční redaktor ČT Miroslav Karas, politolog z Univerzity Palackého Pavel Šaradín nebo šéfredaktorka EURACTIV.cz Aneta Zachová.

Akce Unesené svobody následně vyvrcholí ve středu 8. listopadu dopoledním programem v olomouckém kině Metropol. Studenti středních škol z Olomouce a blízkého okolí byli pozváni, aby zhlédli edukační pásmo sestávající z dokumentu Kuciak, vražda novináře a následné diskuze s koproducentkou snímku Jitkou Kotrlovou a aby se aktivně zapojili do prezentace studentských výstupů vzešlých z workshopů předchozí den. Přes tři hodiny trvající program zakončí intenzivních 24 hodin Unesených svobod, přičemž přirozeně propojí středoškolské studenty s jejich staršími vysokoškolskými kolegy.

Read More

Z rozbouřené Moravy jsme zachránili 10 vodáků

Dvě skupiny vodáků jsme zachránili v sobotu 22. června vpodvečer u Mladče (OL), když se převrátili s kánoemi při splouvání řeky Moravy. Po...

Dočasné uzavření kanceláře hřbitova

Od 24. června do 4. července 2024 bude kancelář na hřbitově uzavřena z důvodu dovolené. Následují státní svátky 5. a 6....

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 25/2024

Šest set tisíc korun stála nová relaxační zóna v Domově seniorů v Nerudově ulici v Prostějově. Prostředky na její vybudování získala tato příspěvková organizace Olomouckého kraje z darů. Jejímu...

V Olomouci se třídil komunální odpad

Před budovou Krajského úřadu v Olomouci proběhl rozbor komunálního odpadu. Cílem akce bylo ukázat dětem, jak...

Za dopravní nehodou byla čivava

Neuhlídala si svoji čivavu. V obci Písečná na Jesenicku 19ženě utekl malý pejsek přes cestu na...

Téma týdne 25/2024

V posledních letech se olomoucké radnici daří investovat do oprav komunikací zhruba sto milionů korun ročně....

Otevřená radnice 25/2024

V Otevřené radnici se budeme věnovat historické tramvaji č. 16, klenotu města. Budou ji moct Olomoučané...