Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 25. 6. 2022.

Svátek má Ivan.

CzechEnglishPolishUkrainian
24.2 C
Olomouc
24 C
Prostějov
24.2 C
Přerov
23.3 C
Šumperk
21.1 C
Jeseník
Sobota, 25. června 2022.

Svátek má Ivan.  Dobrý večer.

Ukrajinské studentky z programu Erasmus+ děkují za pomoc, oceňují tolerantní přístup

V normálních časech jsou pro zahraniční studenty, kteří přijíždějí do Olomouce na tříměsíční praktické stáže z programu Erasmus+, tyto pobyty příležitostí i pobídkou pro další rozvoj schopností a dovedností. Když je ale válka, jde o víc. Univerzita Palackého se pro studenty a studentky z Ukrajiny stala místem bezpečí a klidu. Většina z nich chce proto zůstat i v dalším semestru. Stejně jako šestice studentek, jejichž zkušenosti s pobytem na Moravě Žurnál Online přináší.

Když v roce 2019 Yuliia Salna začala studovat na Kyjevské národní univerzitě Tarase Ševčenka, byla velmi šťastná, že se může učit právě na této vysoké škole. Pak přišla válka. Před totální ruskou agresí se jí v rámci programu Erasmus+ podařilo přesunout na Univerzitu Palackého, kde se nyní na katedře slavistiky FF UP věnuje českému a ukrajinskému jazyku, literatuře a překladu. Zároveň stážuje ve firmě TOMA Olomouc, kde prostřednictvím překladů a tlumočení z obou jazyků zdokonaluje své odborné dovednosti.

„Chci České republice poděkovat za obrovskou pomoc Ukrajině i za tolerantní přístup Čechů k Ukrajincům,“ říká mladá Ukrajinka, která se do vlasti zatím nechystá.

„Stáž se uzavře v červenci. V Olomouci ale zůstanu a budu se účastnit Letní školy slovanských studií, na kterou jsem získala stipendium. Na UP bych pak v rámci programu Erasmus+ ráda studovala i v zimním semestru,“ plánuje Yuliia Salna, která je v České republice velmi spokojená.

„Líbí se mi tu skoro všechno. Od jídla přes architekturu až po mentalitu lidí. Až dostuduji, chtěla bych pracovat v překladatelství. Chci pomoci své rodné zemi na mezinárodním poli a také v tom, aby se mohla rozvíjet naše kultura. Mým cílem je přispět k tomu, aby si Ukrajina udržela svou pověst.“

Její velkou motivaci uspět v novém prostředí potvrzuje i Tereza Stratilová, personalistka firmy TOMA Olomouc: „Yuliia u nás působí v rámci Trainee programu. Velmi rychle zapadla do celé firemní kultury, věnuje se zejména tlumočení a překladu dokumentů, zpracovává data do tabulek a vypomáhá s běžnými kancelářskými činnostmi. S jejími výsledky jsme nadmíru spokojeni, její komunikace je na vysoké úrovni. Je velmi pracovitá, zajímá se a vždy je připravená a ochotná pomoci,“ chválí novou kolegyni.

Z partnerské Kyjevské národní univerzity Tarase Ševčenka přijely v rámci programu Erasmus+ do Olomouce i Veronika Riabinina a Mariia Borodenko, obě studentky češtiny a angličtiny, a Anastasiia Kravets, studentka historie. Všechny tři pomáhaly na festivalu Academia Film Olomouc.

„Připravovaly ukrajinské titulky ke třem vybraným dokumentům a získaly tak řadu nových dovedností, například v time managementu či týmové práci. Zabývaly se i překlady z češtiny do ukrajinštiny, mimo jiné pracovaly s programem na tvorbu časování titulků. Zlepšily si i komunikaci v anglickém jazyce,“ shrnuje zkušenosti s prací studentek ve festivalovém týmu Adéla Smékal, referentka pro vnější vztahy FF UP. Stážistky si podle ní vyzkoušely při přípravě této velké mezinárodní přehlídky různé pozice.

„Během festivalového týdne se zapojily jako uvaděčky a mohly si tak zlepšit znalost českého jazyka. Po festivalu se zase věnovaly analýze návštěvnosti. Mohly si vyzkoušet práci s daty v oblasti lingvistiky, a to při tvorbě terminologické databáze – speciálního odborného slovníku pro potřeby překladatelské sekce festivalu. Jejich stáž hodnotíme jako přínosnou pro obě strany. Studentky získaly nové dovednosti a zdokonalily se v českém jazyce natolik, že byly přijaty jako stipendistky na Letní školu slovanských studií FF UP. Zřejmě se budou hlásit k dalšímu studiu na naší fakultě v rámci mimořádných přijímacích zkoušek pro Ukrajince,“ dodává Adéla Smékal, která považuje stáže podobného typu za velmi perspektivně pro obě strany.

V rámci programu Erasmus+ je posilou studentského PR týmu FF UP i stážistka Uliana Bohdanenko, studentka kulturologie, která natáčí a stříhá videa pro sociální sítě, zejména pro TikTok FF UP. Také Uliana se chce česky učit na Letní škole slovanských studií, i ona by ráda na olomoucké filozofické fakultě dál studovala.

Českou republiku plánovala navštívit už v roce 2019 také Ivanna Ponurok, studentka prvního ročníku magisterského studia na Kyjevské národní univerzitě Tarasa Ševčenka. Její plány odsunula pandemie. Díky programu Erasmus+ nyní pracuje s uprchlíky z Ukrajiny v Arcidiecézní charitě Olomouc. „Jsem velmi ráda, že jsem se do Olomouce dostala. Lidem, kteří prchli před válkou, tlumočím a pomáhám se jim přizpůsobit životu v nové realitě. Kromě toho překládám texty z češtiny do ukrajinštiny, z češtiny do angličtiny a naopak. Také pracuji s webem charity, píšu texty o Ukrajině, její kultuře a tradicích,“ popisuje svou práci Ivanna Ponurok, studentka východoslovanské filologie a anglického jazyka, která se také věnuje běloruštině, ukrajinštině a tři roky i češtině. Je přesvědčena, že práce v Olomouci jí dává možnost dozvědět se spoustu zajímavých věcí.

„Českou republiku mám velmi ráda a Olomouc zvlášť. Připomíná mi ukrajinský Lvov. Ráda navštěvuji nová místa a poznávám nové lidi, jsem spokojená, když můžeme sdílet dojmy a získávat tak nové zkušenosti. A co mi tu chybí? Snad naše kuchyně. Češi mají trochu jiné chuťové preference než Ukrajinci,“ svěřuje se sympatická studentka z Kyjeva, která také plánuje zúčastnit se Letní školy slovanských studií a která studium a pobyt v Olomouci bere jako výzvu a příležitost pro další rozvoj.

[odkaz na zdroj]

Soupeři pro Rakousko potvrzeni: Sigmu čeká gigant

Soupeři pro rakouské soustředění jsou potvrzeni. A fanoušci Hanáků se mají na co těšit. V rakouském Hartbergu se Sigma utká i s jedním...

Trenér U19 Janotka o sedmém místě, posunu hráčů i nových talentech

Dorostenecká devatenáctka skončila ve své soutěži letos na sedmém místě. "Z pohledu umístění to byla průměrná sezona. Polepšili jsme si o...

Neuteklo vám?

00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v těchto dnech. Její téma nebylo zvoleno náhodou.
00:02:18

Největší zásah na drogové scéně v historii kraje, obviněným hrozí až 18 let...

Největší zásah na drogové scéně v historii Olomouckého kraje. Těmito slovy označuje policie akce při nichž...
00:00:34

Původně jezdila v Šumperku. Vysloužilá sanitka nyní pomůže městu Černivci na Ukrajině

Kompletně vybavená sanitka, která měla svou původní domovskou stanici v Šumperku, bude už brzy sloužit v...
00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v...
00:04:25

Otevřená radnice 25/2022

Proč se v rámci stavby tramvajové trati v Rooseveltově ulici objevilo tolik semaforů? A proč na...