Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 5. 2. 2023.

Svátek má Dobromila.

CzechEnglishPolishUkrainian
-2 C
Olomouc
-1.4 C
Prostějov
-1.7 C
Přerov
-3.2 C
Šumperk
-3.9 C
Jeseník
Neděle, 5. února 2023.

Svátek má Dobromila.  Dobré ráno.

Udržitelné léto s UP: Praktický průvodce pro domov i cesty

Léto, prázdniny a dovolené jsou ideálním časem, kdy můžeme trošku zvolnit a zamyslet se i nad věcmi, které jdou jindy kolem nás. Naše univerzita v poslední době hodně mluví o udržitelnosti. Jak k ní můžeme doma nebo v kanceláři přispět? Prázdninového praktického rádce připravila redakce spolu s koordinátorkou udržitelného rozvoje UP Zuzanou Huňkovou. Po celé prázdniny vždy jednou týdně nabídneme šikovné tipy.

Třídit, šetřit elektřinou, pít kohoutkovou vodu. Zhruba asi víme, občas i dodržujeme. Můžeme dělat pro naši planetu i vlastní peněženku víc? A jak? Téma pro Zuzanu Huňkovou a Udržitelnou univerzitu.

7. Už víme, jak se my sami můžeme chovat třeba v kanceláři udržitelně. Co ale celá univerzita jako instituce? Co dělá a co chystá? 

Univerzita v posledních dvou letech do udržitelnosti tzv. šlápla a udělala spoustu změn. Akademický senát UP ustavil komisi pro udržitelnou univerzitu, byla vytvořena pozice koordinátorky udržitelného rozvoje a prorektora pro udržitelnost. Jejich hlavním cílem v prvním roce práce bylo vytvořit komplexní strategii udržitelného rozvoje celé UP se zaměřením na všechny možné oblasti implementace. Po mnoha diskuzích se zástupci vedení, součástí a jednotlivci tato koncepce vznikla spolu s akčním plánem, který stanovuje jasné a měřitelné cíle na první dva roky působení. V tomto prvním období se již podařilo uspořádat několik vzdělávacích akcí pro zaměstnance a studenty, jako například Udržitelnost v praxi, zajistit zdarma registraci do výzvy Do práce na kole, zajistit slevu na sdílená kola Nextbike. Povedlo se zapojit studenty do výzkumů týkajících se udržitelnosti v rámci jejich závěrečných prací nebo být součástí spoluprací v rámci udržitelné sítě českých veřejných vysokých škol ve společném projektu, mezinárodní sítě v rámci Aliance Aurora nebo spolupráce s městem Olomouc či Olomouckým krajem. 

Univerzita v nejbližší době začne se svým komplexním energetickým auditem. Ten by měl přinést spoustu tipů na to, jak ušetřit CO2 , energie i peníze. Budou se také rozšiřovat počty cyklostojanů u budov a součástí. Vznikají nové digitální systémy na zadávání odměn, cestovních příkazů či schvalování dokumentů, aby se méně tisklo a zároveň zefektivnil celý workflow. Také se v rámci rámcové smlouvy podařilo vyjednat nižší cenu za recyklovaný papír, takže zaměstnanci jsou motivovaní používat právě ten a ušetřit tak desítky stromů ročně. Pracuje se také na snižování množství vyprodukovaného odpadu, řeší se možnosti využití odpadů a zlepšení recyklace např. doobjednáním chybějících třídících nádob na Rektorátu UP.

[odkaz na zdroj]

Cenný bod. Domácí se lépe vypořádali s terénem, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Bod ze Slovácka je cenný, ale musíme ho potvrdit doma, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Neuteklo vám?

00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a vylepšit prostředí ve kterém se vzdělávají. Její třetí ročník startuje právě v těchto...
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy