Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Út, 9. 8. 2022.

Svátek má Roman.

CzechEnglishPolishUkrainian
16 C
Olomouc
15.7 C
Prostějov
16.2 C
Přerov
13.2 C
Šumperk
14 C
Jeseník
Úterý, 9. srpna 2022.

Svátek má Roman.  Dobré ráno.

Udržitelné léto s UP: Praktický průvodce pro domov i cesty

Léto, prázdniny a dovolené jsou ideálním časem, kdy můžeme trošku zvolnit a zamyslet se i nad věcmi, které jdou jindy kolem nás. Naše univerzita v poslední době hodně mluví o udržitelnosti. Jak k ní můžeme doma nebo v kanceláři přispět? Prázdninového praktického rádce připravila redakce spolu s koordinátorkou udržitelného rozvoje UP Zuzanou Huňkovou. Po celé prázdniny vždy jednou týdně nabídneme šikovné tipy.

Třídit, šetřit elektřinou, pít kohoutkovou vodu. Zhruba asi víme, občas i dodržujeme. Můžeme dělat pro naši planetu i vlastní peněženku víc? A jak? Téma pro Zuzanu Huňkovou a Udržitelnou univerzitu.

Díl 3.: Chodíme do práce na univerzitu, jsme v kancelářích, učebnách, laboratořích. Jak tady můžeme být udržitelní? Na co nemáme zapomínat?

Do práce jezděte a choďte aktivně. Není nic příjemnějšího než ranní procházka. Srovnáte si myšlenky a připravíte se na pracovní den. Odpoledne po cestě z práce zase můžete zrelaxovat. Můžete využít také sdílených kol, se kterými UP spolupracuje a máte tak výhodnější jízdné, nebo MHD, která je po Olomouci poměrně dobrá. Pokud dojíždět autem musíte, zkuste se domluvit s kolegy nebo sousedy, kteří také používají auto, a dojíždějte společně. Je to nejen šetrnější, ale nebudete muset pořád hledat parkovací místo a ušetříte.

Na pracovišti třiďte odpad. Nepoužívejte smíšený koš v kanceláři nebo v učebně, ale využívejte ty na tříděný odpad na chodbách a veďte k tomu také kolegy a studenty. Používejte co nejméně klimatizaci a topení. Nikdo neříká, že se musíte potit nebo mrznout, ale nastavte si příjemnou teplotu, která se radikálně neliší od té venkovní. Je to zdravější pro vás i planetu. V létě se doporučuje 24 stupňů, v zimě 20. Snažte se omezovat jídlo a pití v jednorázových obalech. Jezte na místě (i z psychického hlediska se nedoporučuje jíst před počítačem) a při obědové pauze relaxujte, nebo si noste vlastní krabičky/hrníčky tam, kde je to možné.

[odkaz na zdroj]

Přerovský kalendář na rok 2023 byl slavnostně uveden do života. Jeho autorem je Jindřich Štreit

Přerovské kalendáře pro rok 2023 jsou už v prodeji. Sadu v podobě nástěnného, stolního a kapesního kalendáře si mohou zájemci koupit za 250...

Interní oddělení nemocnice Prostějov získalo nové vybavení

K vyšetřování i léčbě pacientů nyní na oddělení slouží nové echokardiografické  přístroje, telemetry, nová monitorovací zařízení i nové postele. Od rozsáhlé investice si nemocnice slibuje přesnější...

Neuteklo vám?

00:05:13

Téma týdne 30/2022

Stavba tramvajové trati na Nové Sady v Olomouci se pomalu ale jistě blíží do finále. Práce zatím postupují podle harmonogramu. Ukázal to kontrolní den, který se na staveništi konal....
00:02:38

Začal platit zákaz odběru vody z Trusovického a Dolanského potoka na Olomoucku

V Česku v posledních dnech panují vysoké teploty. Prohlubující se sucho ohrožuje život v celém říčním...
00:00:43

V Hranicích opravují chodník u bývalého kina

Hraničtí se dočkají nového chodníku. A to podél bývalého kina. Dělníci se do jeho rekonstrukce pustili...
00:05:18

Téma týdne 31/2022

Na olomouckém zimním stadionu se po letní přestávce opět objevil led. Týmy jednotlivých věkových kategorií se...
00:04:42

Otevřená radnice 31/2022

Jak to bude letos v Olomouci se sekáním trávy ve městě? Nebude se opakovat situace z...
Generated by Feedzy