Přeložit náš web

Pá, 19. 7. 2024.

Svátek má Čeněk.

22.6 C
Olomouc
25.2 C
Prostějov
22.8 C
Přerov
23.2 C
Šumperk
22.6 C
Jeseník
Pátek, 19. července 2024.

Svátek má Čeněk.  Dobré odpoledne.

U Olomouce se testuje první autonomní zemědělský robot vyvíjený v Česku

LITOVEL – Na polích u Litovle na Olomoucku začalo testování autonomního multifunkčního robota navrženého pro nastupující éru automatizovaného zemědělství. Jde o první funkční prototyp stroje podobné konstrukce s technologií plně autonomního provozu a elektrickým pohonem vyvinutý na území České republiky. Zemědělcům by měl pomoct nejen zvýšit efektivitu práce a ušetřit náklady na pěstování plodin, ale také vyřešit problém s dlouhodobým nedostatkem pracovní síly na trhu.

Zemědělský robot Cronos Quadro je konstruovaný jako víceúčelový nosič nářadí, který bude možné dle potřeby využít pro různé specializované úkony jako jsou plečkování, přesné setí, kultivace půdy, postřik rostlin nebo sekání travního a lučního porostu. Cronos, pojmenovaný po řeckém bohu sklizně, přinese zemědělcům kromě zjednodušení logistiky především vyšší efektivitu práce a snížení celkových nákladů na produkci plodin.

Zdroj: Youtube kanál Cronos Machines

Po nastavení základních parametrů a přepravení robota na místo nebude stroj vyžadovat žádnou manuální obsluhu, což by v důsledku mělo přispět k podstatnému snížení nároků na manuální pracovní sílu, které je v tuzemsku i většině ostatních evropských zemí dlouhodobě výrazný nedostatek. Stroj je primárně navržený pro práci související s pěstováním zeleniny, výměnou zavěšeného nářadí ho ale bude možné během několika okamžiků přestavět například na žací stroj nebo tahač nákladu. Svou kompaktní velikostí a multifunkčním využitím by se měl stát ideálním pomocníkem pro malé a střední farmáře.

„Po úspěšném úvodním testování funkčnosti elektrického pohonu s připojeným nářadím pracují momentálně naši vývojáři na implementaci prvků pro autonomní řízení. Během léta proběhne rozsáhlý sběr dat získaných ze senzorů a kamer přímo v terénu, na podzim se pak počítá s vyhodnocením a finálními úpravami konstrukce, pohonu a řídicího systému. V plnohodnotném zkušebním provozu včetně autonomního řízení by stroj měl být na jaře příštího roku,“ objasňuje plány Jakub Kejduš, technologický ředitel českého startupu Cronos.

Konstruktéři počítají s tím, že konečná podoba robota se po vyhodnocení výsledků testování prototypu ještě může změnit. Zachován by měl ale zůstat základní princip víceúčelového autonomně řízeného stroje s pohonem 4×4 a univerzálním podvozkem, na nějž bude možné uchytit různé typy standardního zemědělského nářadí. Výhodou jsou také kompaktní rozměry rámu a relativně nízká hmotnost, která ve srovnání s konvenční zemědělskou technikou znamená podstatně nižší zatížení půdy a tím pádem šetrnější způsob jejího obhospodařování.

Aktuálně testovaný prototyp robota Quadro je vybavený čtveřicí výkonných elektromotorů a soustavou laserových LiDAR senzorů, které spolu s GPS modulem umožní automatický pohyb v rámci předem vymezeného území, například pole. Důležitou vlastností stroje je také bezdrátová konektivita v podobě integrované telematické jednotky. Ta bude ve výsledku majiteli nebo provozovateli stroje poskytovat údaje o klíčových provozních parametrech a přesné poloze robota, to vše v reálném čase. Farmář tak bude schopen na telefonu nebo jiném zařízení kdykoli zkontrolovat, kde se stroj právě nachází a jak pracuje. Stroj má integrované prvky pro jednoduché uchycení za traktor pomocí standardního tříbodového závěsu, což umožňuje jeho snadný a rychlý přesun na požadované místo.

V neposlední řadě je výhodou také elektrický pohon, zaručující tichý a bezemisní provoz s minimálními dopady na životní prostředí. Robot tak nevystavuje zemědělskou půdu ani samotné plodiny kontaktu s výfukovými plyny, které produkují spalovací motory pohánějící tradiční techniku. Celkový výkon stroje bude možné přizpůsobit požadavkům konkrétního zákazníka, při čemž na výběr bude kromě čistě elektrického pohonu napájeného lithium-iontovými bateriemi také hybridní alternativa.

Jezdil po D1 v protisměru

OLOMOUCKÝ KRAJ - Policisté z dálničního oddělení po řidiči pátrají. Read More

Vychází prázdninové číslo krajského měsíčníku

Jeho hlavním tématem je cestovní ruch. Kraj totiž nabízí parádní zážitky. Read More

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské ulici město připravuje nové dětské hřiště. Kde bude umístěno a proč byla vybrána...

Koryto řeky Bystřice v Olomouci se opravuje

Opěrné zdi a koryto řeky Bystřice v Olomouci procházejí opravou. Vypustit se musela jezová zdrž. Povodí...

Letní škola češtiny pro cizince na UPOL

Univerzita Palackého v Olomouci již tradičně pořádá letní školu pro cizince, kteří se chtějí učit česky....

Otevřená radnice 29/2024

V Otevřené radnici zavítáme na Petelinovu ulici kvůli dlouhodobě špatnému stavu chodníku. Kdy bude opraven? V Koželužské...

Kraj zblízka 29/2024

V pobytových sociálních službách dlouhodobě chybí lůžkové kapacity pro seniory. Část jich má Olomoucký kraj, další...