Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 3. 12. 2022.

Svátek má Svatoslav.

CzechEnglishPolishUkrainian
-0.9 C
Olomouc
-0.8 C
Prostějov
-0.1 C
Přerov
-1.5 C
Šumperk
-1.3 C
Jeseník
Sobota, 3. prosince 2022.

Svátek má Svatoslav.  Dobré ráno.

Tomáš Konečný, student historie na filozofické fakultě, získal Terezínskou medaili

Vojenské manévry osmnáctého století mu byly vždycky blízké, a tak se tématu rozhodl věnovat i v bakalářské práci. Zkoumal v ní vojenskou reprezentaci Augusta Silného, saského kurfiřta a polského krále. Práci Tomáše Konečného, studenta katedry historie, odborníci vyhodnotili jako excelentní a udělili mu Terezínskou medaili.

Terezínská medaile představuje symbolické uznání autora práce, jejíž téma přísluší k historii vojenství. Jde o témata spojená s novými kulturními dějinami války, gender studies, orální historie, historické antropologie, historické sociologie, archeologie, vojenství, etnologie, dějin umění a příbuzných disciplín.

„Pro mě tato medaile představuje především uznání ze strany vojenských historiků a historiček, členů Společnosti pro výzkum dějin vojenství, kteří jsou mými vzory. Proto pro mě bylo největší odměnou setkání s autory všech těch knih, se kterými jsem pracoval a které mi ukázaly, co by mě v životě bavilo dělat. Medaile je pro mě zároveň upomínkou na polozapomenutou historii bastionové pevnosti Terezín,“ řekl Tomáš Konečný.

V bakalářské práci s názvem Vojenská prezentace Augusta II. Silného. Kulturně-militární analýza plánů cvičení saské armády u Zeithain v roce 1730 se zabýval tím, jakým způsobem využil August Silný armádu ke své reprezentaci. „Ten totiž pojal manévry svého vojska z velké části jako honosnou slavnost, které se zúčastnili hosté z celé Evropy. Mezi nejvýznamnější diváky patřil například pruský král Fridrich Wilhelm I. a jeho syn, budoucí Fridrich II. Veliký. Rozebíral jsem ve své práci tedy především to, co chtěl Augustus Silný sdělit veřejnosti skrze svou armádu a jak toho chtěl dosáhnout,“ dodal.  

K tématu práce se student historie dostal poměrně náhodou. „Dlouho jsem nad ním přemýšlel. Pak jsem si vzpomněl na knihu, která mě zaujala už před časem. Přestože jsem dřív netušil, že mě právě tato kniha dovede do náručí saské historie, pamatoval jsem si, že zobrazovala různé vojenské manévry armády 18. století, které mi byly blízké odmala. Uvědomil jsem si, že na tomto tématu můžu svou bakalářskou práci postavit,“ doplnil.

Soutěž o Terezínskou medaili pořádá Společnost pro výzkum dějin vojenství. Medaile se uděluje za excelentní kvalifikační práce v bakalářském, magisterském a doktorském stupni, obhájené v daném akademickém roce. Kruhová medaile o průměru pět centimetrů z postříbřené patinované bronzové slitiny představuje symbolické uznání autora práce zaměřené na historii vojenství.

Předsednictvo uvedené společnosti nedávno vyhlásilo druhý ročník této soutěže. Týká se prací obhájených v akademickém roce 2021/2022, a to samostatně v kategoriích bakalářské, magisterské a doktorské. Uzávěrka nominací je stanovena na 23. října. Více o soutěži zde.

[odkaz na zdroj]

Kraj opravil dům dětí a mládeže. Radost mají i rorýsové

Dům dětí a mládeže v Janského ulici v Olomouci má nejen novou zateplenou fasádu, okna a dveře, ale i hnízda pro...

Druhý zápas Tipsport ligy. Sigma v Prostějově proti Skalici

Také v sobotu čeká hráče Sigmy Olomouc zápas. Po páteční výhře 4:0 v přípravném utkání proti Kvítkovicím je tentokrát čeká Skalica. Do zimní...

Neuteklo vám?

00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou infrastrukturu potýká s výpadky dodávek elektřiny, tepla či pitné vody. V nelehké době...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy