Přeložit náš web

Ne, 23. 6. 2024.

Svátek má Zdeňka.

15.1 C
Olomouc
15.1 C
Prostějov
15.8 C
Přerov
13.8 C
Šumperk
12.6 C
Jeseník
Neděle, 23. června 2024.

Svátek má Zdeňka.  Dobré ráno.

Teplotní rekordy padaly v Olomouci i v září, průměrná teplota činila 18,9 stupně Celsia

Po mimořádně horkém červenci a srpnu pokračovalo neobvykle teplé počasí i v září, kdy byly v Olomouci opět zaznamenány výrazně nadprůměrné teploty vzduchu. Nejvyšší teplota 31,1 °C byla v září v Olomouci naměřena dokonce dvakrát, a to 11. a 12. září 2023. Průměrná denní teplota v Olomouci za celé září činila 18,9 °C, což je o 4,6 °C více než činí dlouhodobý průměr pro tento měsíc. Vyplývá to z výsledků měření Metropolitní staniční sítě Olomouc MESSO, která od roku 2010 poskytuje základní meteorologická data pro město Olomouc a okolí.

„Absolutní zářijové teplotní maximum dosahující 31,1 °C bylo zaznamenáno 11. září na stanici Envelopa a následně 12. září na stanici JUTA v Holici. Průměrné denní maximum, zohledňující všechny měřicí stanice, dosáhlo hodnoty 25,6 °C. Nezvykle teplé září dokreslují i velmi vysoké teploty v závěru měsíce. Ve dnech 26.–29. září byly nejen v Olomouci jako celku, ale i na všech stanicích MESSO zaznamenány letní dny, kdy teplota vzduchu atakovala i tropické hodnoty. Nejblíže tomu bylo na stanici Svatý Kopeček 27. září. Denní maximum tam tehdy dosáhlo 29,0 °C,“ uvedl Miroslav Vysoudil z katedry geografie přírodovědecké fakulty, který provoz MESSO od počátku měření zajišťuje.

Podle maximální denní teploty bylo letos v září 24 dnů letních, z toho 5 dokonce tropických. „Za zmínku určitě stojí fakt, že souvislé období s denní maximální letní či tropickou teplotou zaznamenala po dlouhých 14 dnů stanice Envelopa. Devět po sobě jdoucích dnů s letní či tropickou teplotou pak všechny ostatní stanice ve dnech 5.–13. září,“ dodal Miroslav Vysoudil.

Absolutní denní maximum teploty bylo vždy dosaženo na stanici Svatý Kopeček, Envelopa nebo JUTA Holice. Dle průměrných denních maximálních teplot byly nejteplejší stanice JUTA Holice nebo Svatý Kopeček. Ve všech kritériích byly nejnižší hodnoty na stanici Hlubočky a zahrada kláštera dominikánů.

Metropolitní staniční síť Olomouc MESSO poskytuje základní meteorologická data pro město Olomouc a okolí od roku 2010. „Fungování této sítě je v kontextu aktuálního trendu změny globálního klimatu spolu se specifiky městského klimatu zcela nezastupitelné pro výzkum v dalších letech. Charakter měření na stanicích MESSO, tedy na lokální úrovni, totiž poskytuje údaje o změně klimatu na úrovni středně velkého města,“ doplnil Miroslav Vysoudil.

Read More

Z rozbouřené Moravy jsme zachránili 10 vodáků

Dvě skupiny vodáků jsme zachránili v sobotu 22. června vpodvečer u Mladče (OL), když se převrátili s kánoemi při splouvání řeky Moravy. Po...

Dočasné uzavření kanceláře hřbitova

Od 24. června do 4. července 2024 bude kancelář na hřbitově uzavřena z důvodu dovolené. Následují státní svátky 5. a 6....

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 25/2024

V Otevřené radnici se budeme věnovat historické tramvaji č. 16, klenotu města. Budou ji moct Olomoučané vidět také na trati třeba při výjimečných událostech Olomouce? V Hejčíně před křižovatkou ulic...

V Olomouci se třídil komunální odpad

Před budovou Krajského úřadu v Olomouci proběhl rozbor komunálního odpadu. Cílem akce bylo ukázat dětem, jak...

Za dopravní nehodou byla čivava

Neuhlídala si svoji čivavu. V obci Písečná na Jesenicku 19ženě utekl malý pejsek přes cestu na...

Téma týdne 25/2024

V posledních letech se olomoucké radnici daří investovat do oprav komunikací zhruba sto milionů korun ročně....

Otevřená radnice 25/2024

V Otevřené radnici se budeme věnovat historické tramvaji č. 16, klenotu města. Budou ji moct Olomoučané...